TOPlist

Velký pohled na novou beta verzi systému Windows Mobile 6.5 (sestavení 21198)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-Na komunitním fóru Xda-developers se před nedávnem objevil zcela nový testovací/neveřejný/uniklý build beta verze Windows Mobile 6.5. Krátce na to začali známí autoři neoficiální verzí ROM připravovat zcela nová sestavení pro nejrůznější komunikátory (Touch Pro, Touch HD a spousta dalších…), já jsem v několika posledních dnech používal Mysticovu ROM verze 0.7, která je “uvařena” ze zatím posledního buildu 21198, který se na veřejnost dostal. Veškeré informace v tomto článku je nutné brát s rezervou, do finální podoby Windows Mobile 6.5 se ještě může spousta věcí změnit, i tak ale převládají veskrze pozitivní dojmy a je vidět, že Microsoft ve svých laboratořích odvádí dobrou práci.

Pokaždé, když se něco změní v operačním systému, opraví se chyba, změní některé z přiložených aplikací, edituje se grafika, vloží se nové ovladače, se systém znovu sestaví dohromady. Ať už za účelem testování nebo za účelem distribuce mezi uživateli. Každé takové sestavení má své číslo, které je vyšší než označení sestavení předchozího. Zatím posledním sestavením Windows Mobile 6.5, které se dostalo na internet, je to s již zmíněným číslem 21198. Už dříve jsem vyzkoušel několik starších buildů, a nelze si nevšimnout, že s každým novým sestavením jsou Windows Mobile 6.5 lepší a stabilnější, a to zpravidla velmi viditelně. Zatímco sestavení s čísly pod 21190 padala téměř neustále, to poslední je již celkem stabilní. Není to ideální a restart je přece jenom občas vyžadován, ale s mírně přimhouřenými oky se už tato verze dá normálně používat. V základu na obrazovce Dnes narazíme na plugin známý pod označeními CMHome nebo Chromium; ten připomíná Sliding Panels z Windows Mobile 6.1 pro přístroje bez dotekového displeje (platforma smartphone).

Aktualizováno: Na konec článku bylo přidáno několik oficiálních screenshotů systému přímo od Microsoftu

img

Informace: Tento článek vyšel také na autorově webu o systému Windows Mobile, kde naleznete spoustu dalších zajímavostí.

Cílem tohoto textu je popsat mé několikadenní jásání a pocity z nových Windows Mobile. Pro čtenáře však musím doplnit jedno velmi podstatné varování. Mnou zkoušené sestavení 21198 není ani konečnou verzí operačního systému, není ani veřejnou betou. Dokonce není vůbec betou a systém ani není určen pro HTC Touch Pro, na který jsem jej testoval. Jedná se o verzi, o které nikdo přesně neví, odkud přesně se vzala. Samotná ROM pak kromě operačního systému obsahuje nějaké drobnosti od HTC, například vylepšená menu a oznámení, Connection Manager, dialpad. TouchFLO 3D v ROM není (znovu zdůrazňuji, že se jedná o neoficiální ROM pro Touch Pro 2).

Hned po instalaci mě zaujalo, že Windows Mobile 6.5 jsou svižnější než verze 6.1. O něco vyšší rychlost vykonávání základních operací systému zůstává i po instalaci všeho pro mě potřebného a několika dnech používání. V provozu již rozdíl není nijak markantní, ale mnohá zírání na čtyřbarevné kolečko se citelně zkrátila nebo úplně zmizela. A to nejen protože čtyřbarevné kolečko nahradily čtyři puntíky, které se otáčí kolem společné osy. Při používání potěší také stabilita, kterou jsem již zmiňoval. To je ostatně důvod, proč jsem Windows Mobile 6.5 flashnul do svého zařízení a nehodlám se s touto verzí mobilních Windows jen tak rozloučit.

Jednou z klíčových součástí systému je prohlížeč Internet Explorer Mobile 6. Na nový prohlížeč jsem se velmi těšil, neboť nabízí možnosti Opery Mobile a kvalitu Exploreru. A nezklamal mě. Sice šestkové vykreslovací jádro vůbec nezvládá Acid testy, ale s běžnými weby si poradí velmi dobře. Prohlížeč je díky integraci do systému svižný, hlavně jeho start je nepřekonatelně rychlý a Opera Mobile se to snaží dohnat trvalým spouštěním prohlížeče při startu Windows Mobile (což má celkem předpokládaný vliv na paměť a výkon). Vykreslení stránky je srovnatelné s ostatními prohlížeči, které nepoužívají proxy server s kompresí dat. Po instalaci Flash Lite 3.1 si Internet Explorer Mobile 6 dobře poradí také s flashem. Oproti Opeře Mobile přehrává například videa na YouTube stejně lehce jako prohlížeč v počítači. Také lépe zvládá posouvání stránkou, která obsahuje Flash objekty.

imgimgimg

Internet Explorer Mobile 6 použitelností dohání starší jádro. A osobně považuji použitelnost prohlížeče v mobilu jako důležitější vlastnost než správné zvládnutí syntetických testů. To si uživatel uvědomí právě u prohlížeče Opera Mobile 9.5, který zvládá perfektně vykreslit stránky, ale ovládat jej je téměř nadlidský výkon. U mě nový IEM6 vede i nad prohlížeči jako Iris Browser nebo NetFront, které jsou sice výborné, ale své chyby mají také (například Iris potřebuje podržet odkaz, aby jej aktivoval, NetFront nepodporuje klávesu TAB u formulářů).

Další velmi důležitou součástí nového systému je plugin pro obrazovku Dnes. Skládá se z několika panelů, každá je pro jinou činnost nebo aplikaci. Lze tak na obrazovce Dnes najít informace o datu a času, o zprávách, e-mailech nebo třeba o obsahu kalendáře. Také lze snadno přehrávat hudbu nebo prohlížet obrázky. Ve výchozím stavu není možné panely odebírat ani přidávat nebo je přeskládat. Naštěstí existuje šikovný neoficiální program, který tyto úkoly nenásilně provede a umožní vybrat na obrazovku Dnes jen ty panely, které uživatele zajímají a seřadit je v kýženém pořadí.

imgimgimg

Každý panel je definován slovem napsaným velkým písmem. Vybraný aktivní panel je vždy označený skleněným pozadím a nabídne více informací. Posouvat je možné jak hýbáním pozadím, tak hýbáním samotnou lupou (tím skleněným objektem, který zvýrazňuje aktivní panel). A nebyl by to Microsoft, kdyby nebylo možné používat šipky, tedy D-pad. Některé panely mají i druhý rozměr a pohybem vlevo/vpravo lze vybrat jiné informace. Například na panelu e-mailů lze takto přepínat mezi jednotlivými účty, na panelu zpráv pak mezi SMS a MMS. S aktivním panelem se mění pravá kontextová klávesa. Levá je trvale přiřazená kontaktům.

Celkově je tento plugin velmi příjemný z několika důvodů. Panely jsou intuitivní, například tapnutím na panel Zprávy se otevře Outlook s vybranými SMS. Na pravé kontextové tlačítko je při aktivním panelu Zprávy možnost napsat novou SMS. Když jsem poprvé tento plugin viděl, hned jsem věděl co je k čemu a nemusel jsem si zvykat. S novou nabídkou se tedy velmi rychle dokážou seznámit i méně zkušení uživatelé, a o to přesně Microsoftu jde, zjednodušit systém pro uživatele běžných mobilních telefonů.

Na první pohled poskytuje podstatné údaje. U každého panelu (u kterého to má smysl), je u slova také malé číslo (horní index) udávající nové položky. Po tapnutí se zobrazí buď začátek zprávy (pokud je jedna), nebo počet nepřečtených zpráv (pokud jich je více). Panel s datem a časem obsahuje také informace o operátorovi nebo o aktuálně připojené WiFi síti.
Plugin respektuje defaultní aplikace. Pokud mám nainstalovaný například Pocket Informant 8, tapnutím na panel Kalendář se otevře Pocket Informant a nikoliv výchozí kalendář Windows Mobile. Tento bod je asi nejdůležitější a u TouchFLO 3D byl nejpalčivější. Stejně tak respektuje grafické téma a font systému. Veškeré nabídky reagují bezprostředně a není potřeba čekat na animace a jiná zdržovadla.

img

Průhlednost horní a dolní lišty jsou další ze zajímavých novinek ve Windows Mobile 6.5. Vypadají pěkně a umožňují si konečně nastavit obrázek přes celý displej. Spolu s panely na obrazovce Dnes to vyloženě láká k používání pěkných a výrazných pozadí (fotek). Bohužel se tyto panely chovají občas trochu zvláštně. Například v nabídce Start jsou průhledné, při spuštěné aplikaci již většinou ne. Spodní panel by měl být u běžících aplikací neprůhledný, horní by průhledný měl zůstat stále. Ovšem často se zneprůhlední a obnoví se až při otočení displeje nebo při přepnutí otevřených aplikací. Je to tedy věc, která rozhodně potřebuje doladit. Oproti předchozím sestavením Windows Mobile 6.5 jsou však již průhledné i v tom případě, kdy není aktivní plugin pro obrazovku Dnes CMHome (Chromium, Titanium).

Velmi výraznou inovací prošel také zámek přístroje. Ten je realizován šoupátkem v horní části displeje a informací o aktuálním čase, případně nadcházející události, v dolní části displeje. Praktické také je, že při zamčení mobilu zůstane viditelný horní panel. Přesněji jeho část obsahující ikony připojení, zvoleného profilu a také stav baterie nebo aktuální čas. Pokud přijde SMS, e-mail, případně vám někdo volal, stačí na hlavní šoupátko tapnout a pod ním se rozbalí další šoupátka; každé pro nějakou zmeškanou událost. Tahem po hlavního posuvníku se přístroj jednoduše odemkne. Posunutím vedlejších posuvníků se uživatel ihned po odemčení ocitne v příslušné části systému, v Outlooku nebo třeba ve výpisu zmeškaných hovorů. Příjemné je, že zamčený mobil má minimální spotřebu a tak již není příliš nutné mobil vypínat. Stačí jej zamknout a nechat být (lehce svítit, zapnutý). Zamknout přístroj lze nově z menu Start, kde je přiřazen levé kontextové klávese. V menu systému však lze zvolit používání předchozího jednoduchého zámku, který byl ve Windows Mobile 6.1 a starších.

imgimg

Pokud je přístroj zamčený, ovládá zámek také budík a příchozí hovory. Pokud vyzvání hovor, je zobrazena fotka volajícího (je-li v Outlooku) a červené a zelené šoupátko. Obě se posouvají zleva doprava a jedno slouží k přijmutí hovoru (zelené), druhé k odmítnutí. U budíku je to podobné a pod časem budíku jsou opět dvě šoupátka, zelené pro funkci odložení (Snooze) a červené pro úplně zrušení budíku.

img

Na obrazovce Dnes, na zámku, v menu Start… všude je znát snaha uzpůsobit Windows Mobile pro ovládání prsty. Tomu jsou přizpůsobena také menu, která jsou větší. Ve všech nabídkách a sekcích systému rovněž funguje elegantní skrolování pomocí tahů prstem. Posouvání reaguje výborně. Oproti TouchFLO reagují jemněji a hlavně bezchybně. Spolu s dalšími změnami mě i tyto lákají k tomu, abych z mobilu vyházel všechny nástavby, které tam instalovalo HTC. S Windows Mobile 6.5 jsou totiž tyto nástavby zbytečné a často místo pomoci jen způsobují problémy. Není ale žádným tajemstvím, že Microsoft na vývoji nové verze mobilních Windows spolupracoval právě s HTC a některé prvky byly okopírovány právě z TouchFLO.

imgimg

Další změnou jsou ikonky v panelu Start, které jsou zcela překreslené. Sice jsou stále bílé a velmi jednoduché (a nutno uznat že přehledné), ale v lepším rozlišením. Takže na (W)VGA displejích již nejsou tak odporně okousané a není potřeba je měnit. Zbývá jedna drobnost u které si však nejsem jistý, zda je nová nebo již v systému byla. Karty (záložky), tradiční součást všech Windows, je možné přepínat gestem prstem. Pokud je tedy karet více (například v nastavení budíku a času), lze mezi nimi přepínat pohybem zleva doprava nebo naopak. Není třeba trefovat ucho karty a stačí posunout prstem kdekoliv na displeji.
Nakonec několik užitečných úprav registrů, které s Windows Mobile 6.5 dostaly smysl. První úpravou je automatické zamčení přístroje po vypnutí nebo zhasnutí:
HKCU ControlPanel BackLight AutoDeviceLockEnable = 1

A dále vypnutí vylepšených menu a oznámení, které jsou součástí mnoha ROM a která budou součástí Windows na nových přístrojích HTC (Diamond 2 a Touch Pro2):
HKLM System GWE Menu CUIHandler = 0
HKLM System Shell Notification OEM UseDefaultUI = 1

Tip: Nevíte, jak na editaci registrů? Mrkněte se na SmartWiki.cz

Na mnoha místech je znát, že když Microsoft chce, tak umí. Ačkoliv se jedná jen o vylepšení současné verze 6.1, je ovládání mnohem příjemnější. Vše v nových Windows Mobile se nese v tradičním duchu Microsoftu, nabídky a dialogy jsou přehledné, jednoduché a to i když je vše zatím jen postaveno na relativně složitém operačním systému Windows Mobile 6. Těším se na Windows Mobile 7, kde by tyto změny měly být dotaženy k dokonalosti a hlavně na zcela nových základech, ale celkově mám z této nové beta verze Windows Mobile 6.5 velmi dobrý pocit.

Oficiální screenshoty z Windows Mobile 6.5
- -

- - -
Nový plugin na hlavní obrazovce nabízí rychlý přístup k některým systémovým položkám

- -
Snadno můžete otevírat nejen e-maily, ale také přehrávat hudbu nebo prohlížet obrázky

- - -
Nabídka Start se rovněž dočkala nové podoby, která je lépe optimalizovaná pro ovládání pomocí prstů

- - -
V zamčeném stavu se zobrazují informace o datu a čase, nadcházející událost v kalendáři a přes malé posuvníky na prostředním obrázku můžete jednoduše přistupovat i k dalším událostem

- - -
Obrazovka příchozího hovoru; správce textových zpráv a základní telefonní nabídka

Další screenshoty z Windows Mobile 6.5 Professional si můžete prohlédnout v naší galerii.

Autor článku carnero
carnero

Kapitoly článku