TOPlist

Velký pohled na nové yrgo 3.0: Uživatelské prostředí od českého autora

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-Ještě před několika lety bychom na nějaké složitější nadstavby uživatelského prostředí systému Windows Mobile ani nepomysleli, a dnes se k vyzkoušení nabízí takové množství produktů, že jejich vyjmenování by zabralo pěkných pár řádek textu. Do těchto vod zhruba před rokem vstoupila i česká společnost 2daysoft.com se svým vcelku originálním produktem yrgo. Ten před několika málo dny dospěl do nové verze 3.0, která s sebou přináší velké množství novinek, a právě ty se vám pokusíme přiblížit v tomto článku. Když si uvědomíme, že první verze vyšla teprve před rokem, tak yrgo prochází velmi dynamickým vývojem, který není u konkurence až tak obvyklý. Pojďme se tedy podívat, co nám nové yrgo3 přináší.

Co je to vlastně yrgo?
Yrgo je velmi rozsáhlé uživatelské prostředí, které nám ulehčuje práci se systémem Windows Mobile. Většinu úkonů lze provádět pouze za pomoci prstů, stylus budete vytahovat opravdu minimálně. Jedinečnost této aplikace spočívá zejména ve velmi širokých možnostech nastavení. Základní obrazovka yrga se skládá z celkem 6 ploch, na kterých jsou umístěné prvky jako hodiny, datum, síla signálu, počet nepřečtených SMS, počet nepřijatých hovorů a další. Tyto výchozí obrazovky je možné poměrně snadno upravovat, většinu panelů si proto můžete přizpůsobit k obrazu svému.

Vzhledem k tomu, že yrgo je poměrně rozsáhlá aplikace, pro pochopení základních funkcí vás odkážu na svou starší recenzi dvojkové řady. V tomto článku se budeme věnovat pouze novinkám, které s sebou yrgo 3.0 přináší oproti původní verzi 2.2.

Už umím česky
Spousta uživatelů yrgu vytýkala chybějící českou lokalizaci. Stránky výrobce jsou pouze v angličtině, cena v USD, aplikace pouze v angličtině… to byly fráze, které autor slyšel na různých fórech docela často a vždy se snažil argumentovat tím, že je to způsobeno zaměřením programu především na anglicky mluvící země a daleko menším trhem v ČR, a do jisté míry také tím, že raději dá přednost vývoji a integraci nových funkcí, než lokalizaci samotné. Tato slova jsou naštěstí minulostí a yrgo 3.0 konečně nabízí i lokalizaci do naší mateřštiny. Je pravda, že webové stránky stále zůstaly jen v angličtině, avšak autor mě ujistil, že na žádost uživatelů přijímá platbu převodem či poštovní poukázkou, ovšem pouze po předchozí domluvě e-mailem, na ICQ či přes Skype. Fórum naštěstí funguje i v češtině. To jen pro upřesnění a teď už se pojďme podívat na nové funkce.

-

Zcela nové nabídky a vylepšená grafika
Vzhled starší verze programu 2.2 nebyl příliš ohromující a příliš jednoduchá grafika kazila celkový dojem. Dalším problémem bylo základní rozložení ploch, kde byla použitelná pouze ta první, ostatní si uživatel musel poměrně složitě nastavovat. Při spuštění verze 3.0 je ale vidět, že autor na grafice výrazně zapracoval a vše nyní vypadá mnohem lépe. Zcela zásadní pak bylo přepracování ploch, které jsou hned po instalaci přednastavené.

Yrgo nabízí těchto 6 přednastavených obrazovek:
Základní informace o stavu telefonu: hodiny, čas, počet nepřečtených SMS, počet nepřijatých hovorů…
SMS zprávy: plocha obsahující přímý přístup k přijatým SMS zprávám s možností okamžité odpovědi, uskutečnění hovoru či smazání zprávy.
Hovory: zde se zobrazuje obrázek a jméno posledního příchozího hovoru a seznam nejčastěji volaných čísel.
Aplikace: zde se nachází seznam nejčastěji spouštěných programů.
Nastavení: tato plocha obsahuje možnost zapnutí nebo vypnutí Bluetooth, telefonního modulu nebo Wi-Fi. Nechybí ani odkaz na přehled právě spuštěných aplikací, ovládání hlasitosti a seznam nejčastěji používaných Nastavení samotného operačního systému.
Office: poslední plocha obsahuje Kalendář a některé položky z nabídky Office (Nová událost, Nová zpráva…).

-
Mezi plochami lze přepínat buď přes hardwarová tlačítka doprava a doleva nebo přejetím prstem zprava doleva a naopak. K dispozici je rovněž gadget pro snadnější přepínání. Ještě se hodí dodat, že trojková verze yrga vám nabídne celkem 32 ploch pro horizontální a 32 pro vertikální orientaci telefonu (celkem 64, což je opravdu vysoké číslo).

Novými plochami ovšem grafická proměna yrga nekončí. Kompletním předěláním prošly všechny ikony, položky v menu, gadgety a další prvky. Yrgo konečně svléklo starý nudný kabát a obléklo se do moderního hávu. U některých položek v menu se nově objevuje malá ikonka otazníku, přes který se lze dostat na online nápovědu. Přes malou ikonku „plus” se můžete přepínat do dalších nabídek a funkcí, které jsou u vybraného objektu dostupné. Pro upřesnění, třeba u takového prohlížeče souborů se tak jedním kliknutím dostanete do tabulky zobrazující velikost souboru, datum vytvoření a v případě obrázků se dokonce zobrazí jejich malý náhled.

-

Automatické gadgety
Yrgo disponuje několika „chytrými” gadgety, jejichž obsah se mění podle používání celého prostředí. Například gadget Nejčastější hovory zobrazuje seznam nejčastěji používaných kontaktů. Dále jsou k dispozici gadgety Nejčastější programy, Nejčastější nastavení, Nejčastější SMS nebo Nejčastější akce (tento prvek kombinuje všechny předchozí do jednoho). Jednotlivé gadgety jsou součástí základních pracovních ploch, ale pokud je nebudete chtít používat, můžete je odstranit.
Gadgety slouží jako náhrada za nabídku Oblíbené. Po několika dnech používání aplikace yrgo automaticky zjistí, které systémové úkony provádíte nejčastěji, a tomu pak přizpůsobí samotný obsah gadgetů.

Nová dialogové okna
Yrgo ve staré verzi 2.2 prakticky fungovalo pouze jako prohlížeč různých dat (kontakty, textové zprávy, programy…) a při další činnosti vás již přepínalo do původní systémové aplikace, která editaci dat umožňovala (například detail kontaktu, editor zpráv…). Jednou z nově přidaných funkcí jsou speciální dialogová okna, která tento neduh napravují. Nyní se vás aplikace zeptá, chcete-li skutečně vytočit telefonní číslo nebo třeba spustit program. Tato otázka se stává velmi praktickou, když se pokoušíte například telefonovat v automobilu, kde je zvýšená pravděpodobnost nechtěných kliků. Na druhou stranu, neustálé otázky se časem stávají otravné, proto je dobře, že je lze v nastavení yrga vypnout.

Kromě dialogových oken s možností odpovědi „ano”/”ne” yrgo disponuje i dialogovým oknem s textovým rámečkem. Tato vlastnost se na první pohled může zdát jako malichernosti, ale díky ní je možné textové zprávy zasílat přímo z yrga, což výrazně urychluje jejich psaní, neboť uživatel nemusí čekat na otevření aplikace Outlook. Dále yrgo umožňuje vyplnit text pro různé gadgety, změnit název či popis ploch nebo měnit formát zobrazení data.

-

Díky novým dialogovým oknům yrgo slouží také jako souborový manažer. Nyní můžete vytvářet adresáře, přejmenovávat soubory či složky, zkrátka vše, na co jste byly zvyklí u běžného správce souborů.

Yrgo 3 na videu

Systémové informace, Office a další
Podívejme se nyní na novinky v dalších částech menu. Systémové informace vám zobrazí detailní vlastnosti baterie, seznam spuštěných programů, informace o paměti a nově taky prohlížeč registrů.

První tři položky nedoznaly žádných výraznějších změn; informace o teplotě akumulátoru občas udává opravdu zvláštní hodnoty, seznam spuštěných programů neumožní aplikaci vypnout, informace o paměti pořád ignorují externí kartu a volné místo na ní nezobrazí. V této části toho autor příliš nezměnil, pouze seznam spuštěných programů je výrazně rychlejší, než v předchozí verzi.

Přidán byl alespoň prohlížeč registrů, se kterým bohužel zatím nejde žádné větve editovat nebo upravovat. Podle slov autora bychom se později měli dočkat plnohodnotného editoru registrů, to ale až v případné další verzi.

-

V položce Office přibyl kalendář, který se ale stále nachází v testovací verzi a zatím proto nezobrazuje žádné upomínky, úkoly či cokoliv dalšího. Jeho rozšíření se zřejmě také dočkáme až v některé z dalších verzí. Konečně byla přidána možnost smazat textovou zprávu, což byla funkce, která yrgu také velmi chyběla. Rychlá odpověď na textovou zprávu pomocí vestavěného dialogového okna je velmi příjemná funkce, jejím používáním si hned uvědomíte, jak dlouho jste před tím museli čekat na spuštění klasické aplikace pro psaní zpráv.

Yrgo 3.0 nepřineslo jen několik nových funkcí a nabídek, ale především kompletně přepracovanou grafiku, která nyní vypadá velmi vyspěle. Yrgo dobře drží krok s konkurenčními produkty a například v detailních možnostech nastavení zatím svého konkurenta nenašlo. Nové yrgo se rozhodně povedlo a své příznivce si najde nejen u méně zdatných uživatelů, ale zejména u těch pokročilých, kteří ocení podrobné možnosti konfigurace. Doufejme, že se autorovi povede udržet velmi příznivá cena (9,95 USD) a v rychlosti vývoje nikterak nepoleví. Za první rok yrga se aplikace natolik změnila, že udržet takové tempo vývoje nebude jednoduché. Za sebe držím autorovi palce a těším se na další verze.

Zkušební verzi uživatelského prostředí yrgo 3.0 můžete stahovat zde, další informace o programu naleznete na oficiálních stránkách výrobce.

Autor článku Redakce
Redakce
Redakční profil SMARTmania.cz. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se nám na e-mail [email protected].

Kapitoly článku