Cena:

Velká Británie míří k zákazu Huawei. Operátoři hrozí zhroucením sítě

huawei logo

Velká Británie od počátku patří k zemím, které v debatě okolo bezpečnostních rizik telekomunikačních zařízení Huawei stojí na straně čínského giganta. Spojené království tak počátkem roku navzdory svým tradičně blízkým vztahům s USA odmítlo vyřadit Huawei z budování 5G sítí, na což Američané reagovali prohlášením, že jsou rozhodnutím zklamáni.

huawei logo 5G

V poslední době se ale začalo mluvit o tom, že britský premiér zřejmě mění názor. Podle nejnovějších zpráv by dokonce oznámení o stopce Huawei mohlo přijít již po úterním zasedání bezpečnostní rady UK.

Operátoři: Hrozí zhroucení sítě

Podle spekulací by mohlo oznámení obsahovat informaci, že nové vybavení Huawei bude muset přestat být instalováno do telekomunikačních sítí již ke konci roku. Odstranění stávajících technologií čínské firmy by pak muselo proběhnout už během roku 2023. To ale odmítají operátoři. Zástupci Vodafone a BT varovali britský parlament, že takový krok by mohl mít nedozírné následky.

china lane uk
Celou kauzu ohledně Huawei vzbudilo podezření, že jeho vybavení může využívat čínská vláda ke špionáži

Podle zástupců operátorů by byla potřeba minimálně pětiletá doba pro nahrazení veškerého vybavení způsobem, který negativně neovlivní uživatele. V případě rychlejšího zákazu podle operátorů dokonce hrozí, že by lidé přišli na několik dní o telefonní signál.

Operátoři dále zmiňují ztráty v řádech miliard liber, které by museli vynaložit na vynucenou náhradu zařízení Huawei. Šéfka britské pobočky Vodafone pak dále zmínila, že by sankce téměř jistě přinesly výrazné zpomalení rozvoje 5G ve Spojeném království. Provozovatelé sítí by totiž podle ní museli peníze investovat do restrukturalizace současné sítě, místo budování nové.

Názor na zákaz, či spíše jeho provedení, není jednotný ani ve vládní Konzervativní straně. Někteří politici prosazují mírnější politiku, která by nevyžadovala likvidaci funkčního vybavení. Huawei by tak z britské infrastruktury mizel postupně s tím, jak by končila životnost jednotlivých přístrojů.

Aktualizováno ve 14:30

Britská vláda skutečně oznámila, že parlamentu předloží zákon, který znemožní operátorům od konce letošního roku instalovat nové 5G vybavení Huawei. Do roku 2027 pak bude muset být odstraněno i veškeré stávající vybavení 5G sítí. Vláda tak podle všeho zvolila přístup, který by měl alespoň částečně vyhovět operátorům. Šéf britské pobočky Huawei už podle nepotvrzených zpráv oznámil rezignaci k září.

Oficiální vyjádření společnosti Huawei

„Rozhodnutí Velké Británie je zklamáním a špatnou zprávou pro každého vlastníka mobilního telefonu. Velké Británii hrozí zpomalení v oblasti digitalizace, může dojít k nárůstu nákladů a k prohloubení digitální propasti. Namísto vzestupu britská vláda zvolila opačný směr. Jménem naší společnosti ji vyzýváme, aby své rozhodnutí znovu zvážila. Zůstáváme přesvědčeni, že nová omezení ze strany Spojených států by neměla vliv na bezpečnost produktů, které do Velké Británie dodáváme. 

Bohužel otázka naši budoucnosti ve Velké Británii je zpolitizována, a v tomto případě se jedná o obchodní politiku USA, nikoliv o bezpečnost. Během posledních 20 let se společnost Huawei zaměřila na budování lépe propojené Velké Británie. Jako zodpovědná společnost budeme i nadále podporovat naše zákazníky tak, jak tomu bylo doposud. 

Vypracujeme podrobný přehled mapující dopady dnešního oznámení na naši společnost a budeme pracovat s britskou vládou na tom, abychom ji mohli představit, jak můžeme i nadále být prospěšní na cestě k lépe propojené Velké Británii.“

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.