Domů » Bleskovky » Huawei se daří. Navzdory bezpečnostním varováním získal desítky zakázek na 5G sítě

Huawei se daří. Navzdory bezpečnostním varováním získal desítky zakázek na 5G sítě

Huawei navzdory posledním zprávám o zlepšení situace stále čelí v USA ostré kritice. Hrozí mu, že přijde o možnost spolupráce s americkými firmami, před čímž ho aktuálně chrání jen dočasná výjimka. USA argumentují obavami o bezpečnost technologií, jejichž výrobce údajně spolupracuje s čínskou vládou. Na pozadí sporu lze ale také vnímat obchodní krizi mezi USA a ČLR.

Spojené státy před Huawei každopádně varují i ostatní země. Ty si ovšem mnohdy varování příliš k srdci neberou. Alespoň tak lze soudit z toho, že Huawei po celém světě nadále získává zakázky na budování 5G sítí. A Evropa není výjimkou.

Statisíce základnových stanic ještě do konce roku

Podle přehledu připraveného serverem HuaweiCentral čínská společnost Huawei uzavřela k červnu letošního roku již 50 kontraktů na dodávky technologií pro 5G sítě. Celkem 28 z těchto smluv přitom bylo podepsáno v evropských zemích. Šéf oddělení pro styk s veřejností se dokonce nedávno vyjádřil, že „Huawei pozorně sleduje budování 5G sítí v EU a plně ho podporuje“.

Společnost už podle dostupných dat dodala více než 150 000 základnových stanic, přičemž dalšího půl milionu má ještě do cílových zemí dorazit do konce roku. Příští rok potom Huawei plánuje operátorům prodat další dva miliony stanic.

huawei 5g mapa
Červeně jsou zobrazeny země, kde již je potvrzeno nasazení technologií Huawei. Růžová pak patří zemím, v nichž probíhá testování řešení od Huawei, nebo v nich bylo uzavřeno memorandum o spolupráci. Modré jsou pak země se zákazem technologií Huawei, zelená patří zemím, kde sice Huawei působit smí, ale operátoři zvolili jiné řešení.

Mezi evropské země, které operátorům navzdory varování USA umožňují spolupráci s Huawei, patří Spojené království, Německo, Itálie, Monako, Španělsko, Švýcarsko, Irsko, Portugalsko, Nizozemsko, Finsko, Řecko, Kypr, Rakousko, Rumunsko, Maďarsko a Švédsko. Z dalších zemí pak jmenujme Rusko, Turecko, Spojené arabské emiráty, Saúdskou Arábii, Mexiko, Filipíny a Jižní Koreu.

Huawei tak evidentně i přes komplikovanou situaci poměrně bezpečně získává zakázky a vypadá to, že v oblasti 5G sítí bude představovat velmi významného hráče. To je špatnou zprávou především pro americkou a evropskou konkurenci.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

6 komentářů

 1. HA… 😆👍

  • ?

   Jaký máš vlastně postoj k nelegální stavbě BTS sítě v Severní Korei Huaweiem navzdory mezinárodní sankci?

  • Uni. Urcite iný ako ty. 😆

  • Jaký k tomu má postoj Německo? Itálie? Švýcarsko? Portugalsko? Mexiko? Jižní Korea? Tedy pár z těch, kteří s Huawei uzavřeli smlouvu na stavbu 5G sítě? Taky ses jich na to Uni ptal, nebo se ptáš jen tady lidí v diskusi? Běž ven, změň svět, máš na to tygře :-)

  • Cina uvalila na KLDR nejake sankce ohledne dodavek mobilnich technologii?

  • JJ serou svy podradny 5G vsem, ale v cine jim to stavi Nokia

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).