- Sociální sítě jsou pod palbou kritiky za to, že dostatečně nechrání dětské uživatele těchto aplikací
- Ty mají na ně prokazatelně škodlivý vliv
- Mark Zuckerberg tvrdí, že je to zodpovědnost Applu a Googlu, nikoliv sociálních sítí
Mnoho studií již prokázalo, jak špatný vliv na zdraví mladých uživatelů mají mobilní telefony a sociální sítě. A to jak psychických, tak fyzických. Například podle jedné z roku 2021 jsou čtyři z deseti studentů závislí na telefonu, v důsledku čehož mají problémy se spánkem.
Meta jednou zkusila zkoumat, jaký má na dospívající, především dívky, vliv Instagram a výsledky nedopadly vůbec dobře. A není se čemu divit. Na sociálních sítích mohou děti sledovat, jak si žijí celebrity, a porovnávají jejich život se svým. Pro ty menší může být obtížné pochopit, že ne vše je tak růžové, jak se zdá. Mohou si tak začít myslet, že je jejich život nudný nebo začít o sobě pochybovat. To se týká i vzhledu, v důsledku čehož se mohou uchýlit i k sebepoškozování, či dokonce k sebevraždě.
Generální ředitelé společností Meta, TikTok, Snap, Discord a X byli předvoláni před Kongres, aby se těmto tvrzením o sociálních sítích bránili. Všech pět výkonných ředitelů bude pravděpodobně mluvit o ochranných opatřeních, která zavedli. Někteří lidé se ale domnívají, že stávající nástroje nejdou dostatečně daleko. Obavy panují zejména ohledně obsahu, který je dospívajícím vnucován prostřednictvím algoritmů a reklam.
Ať zodpovědnost převezmou obchody s aplikacemi
Mark Zuckerberg, CEO společnosti Meta, se nyní znovu postavil za nedávné tvrzení Mety ohledně této problematiky. Podle něj mají tuto zodpovědnost převzít obchody s aplikacemi a rodiče.
„Toto řešení počítá s tím, že když si bude mladý uživatel chtít stáhnout aplikaci, bude muset daný obchod o tom nejdříve informovat rodiče. Je to stejné, jako kdyby chtěl uskutečnit platbu,“ uvedla Antigone Davisová, globální vedoucí oddělení bezpečnosti společnosti Meta. „Rodiče se dále budou moci rozhodnout, zda stažení aplikace schválí.“
Zuckerbergova výzva pro Apple a Google
V předpřipravené výpovědi pak Zuckerberg zákonodárce vyzval, aby raději vytvořili regulaci, která by vyžadovala, aby obchody s aplikacemi ověřovaly věk mladších uživatelů, a dodal, že Meta je připravena na spolupráci s jakýmkoliv členem výboru, který by chtěl o takové legislativě diskutovat.
Google navíc takové ověření pro své služby již používá, nemuselo by tedy být těžké je použít i pro obchod s aplikacemi, kde je rozhodně namístě. Koneckonců se to příliš neliší od ověřování věku v obchodě s potravinami ve chvíli, kdy si chce člověk koupit například alkohol.