Domů » Bleskovky » Vědci vyvinuli unikátní prodyšný materiál. Lze jej nosit a ovládat z něj elektroniku

Vědci vyvinuli unikátní prodyšný materiál. Lze jej nosit a ovládat z něj elektroniku

Akademici z North Carolina State University vyvinuli ultratenký elektronický prodyšný materiál, který by jednou mohl najít uplatnění v oblasti biomedicínských technologií a nositelné elektroniky. Aby jej prověřili v praxi, vytvořili nositelný rukáv a použili jej k ovládání tetrisové hry.

Breathable electronic material

K vyvinutí materiálu, tenkého pouhých několik mikrometrů, použili vědci techniku zvanou Breath Figure (jde o metodu používanou k vytváření porézních vrstev z šablon s vodními kapkami). Vytvořili roztažitelnou polymerovou vrstvu s rovnoměrně rozloženými otvory, poté ji ponořili do roztoku plného stříbrných nanodrátů a následně materiál tepelně vylisovali, aby nanodráty utěsnili.

Výhody prodyšné nositelné elektroniky

Prodyšná nositelná elektronika by měla být na rozdíl od neprodyšných alternativ pohodlnější a méně dráždit kůži (protože umožňuje vypařování potu). Tvůrci materiálu věří, že by mohl být použit k vytvoření na kůži nasaditelných suchých elektrod, což by mohlo otevřít cestu k novému využití elektrokardiografie a elektromyografie. Kromě toho by se mohl uplatnit v oblasti rozhraní člověk-stroj (viz zmíněný rukáv jako herní ovladač).

Před pár lety výzkumníci ze stejné univerzity testovali techniku zvanou depozice atomárních vrstev, pomocí níž vytvořili tkaninu schopnou vést elektrický proud. I když nový projekt je stále ve fázi prototypování, ukazuje, jak daleko oba univerzitní týmy a výzkumná komunita v oblasti nositelné elektroniky jako celek došly.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry (zejména „inteligentní“ FPS jako Bioshock, RPG jako Skyrim a tahové strategie typu HOMAM), tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Vladimír Buldra
Uživatel
Vladimír Buldra
Offline

Vizualizaci takového rukávu už měla Česká televize v Návštěvnících v roce 1984, před 36 lety… Běžně ho používali ke komunikaci, k ovládání zařízení apod.