Domů » Bleskovky » Vědci vyvinuli unikátní prodyšný materiál. Lze jej nosit a ovládat z něj elektroniku

Vědci vyvinuli unikátní prodyšný materiál. Lze jej nosit a ovládat z něj elektroniku

Akademici z North Carolina State University vyvinuli ultratenký elektronický prodyšný materiál, který by jednou mohl najít uplatnění v oblasti biomedicínských technologií a nositelné elektroniky. Aby jej prověřili v praxi, vytvořili nositelný rukáv a použili jej k ovládání tetrisové hry.

Breathable electronic material

K vyvinutí materiálu, tenkého pouhých několik mikrometrů, použili vědci techniku zvanou Breath Figure (jde o metodu používanou k vytváření porézních vrstev z šablon s vodními kapkami). Vytvořili roztažitelnou polymerovou vrstvu s rovnoměrně rozloženými otvory, poté ji ponořili do roztoku plného stříbrných nanodrátů a následně materiál tepelně vylisovali, aby nanodráty utěsnili.

Výhody prodyšné nositelné elektroniky

Prodyšná nositelná elektronika by měla být na rozdíl od neprodyšných alternativ pohodlnější a méně dráždit kůži (protože umožňuje vypařování potu). Tvůrci materiálu věří, že by mohl být použit k vytvoření na kůži nasaditelných suchých elektrod, což by mohlo otevřít cestu k novému využití elektrokardiografie a elektromyografie. Kromě toho by se mohl uplatnit v oblasti rozhraní člověk-stroj (viz zmíněný rukáv jako herní ovladač).

Engineers Play Tetris Using Breathable Electronic Fabric

Před pár lety výzkumníci ze stejné univerzity testovali techniku zvanou depozice atomárních vrstev, pomocí níž vytvořili tkaninu schopnou vést elektrický proud. I když nový projekt je stále ve fázi prototypování, ukazuje, jak daleko oba univerzitní týmy a výzkumná komunita v oblasti nositelné elektroniky jako celek došly.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.

Diskuze k článku

  1. Vladimír Buldra

    Vizualizaci takového rukávu už měla Česká televize v Návštěvnících v roce 1984, před 36 lety… Běžně ho používali ke komunikaci, k ovládání zařízení apod.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).