Domů » Bleskovky » Na večer se chystá test motorů Falconu Heavy, první let pravděpodobně do tří týdnů

Na večer se chystá test motorů Falconu Heavy, první let pravděpodobně do tří týdnů

Velmi očekávaný první start nejsilnější rakety současnosti Falcon Heavy je naplánován již na dnešní večer, konkrétní časové okno je od 19:00 do 01:00 následujícího dne. Raketa již je znovu připravena (poté co musela v neděli uvolnit místo misi Falcon 9 Zuma) na startovací rampě Kennedyho vesmírného střediska a nic tak nebrání otestování všech 27 motorů Merlin.

Devět motorů SpaceX Merlin, Falcon Heavy jich má trojnásobek (Zdroj)

Motory budou testovány při plném tahu a monitorovány budou všechny důležité parametry, jako je tlak, teplota nebo průtok paliva.

Elon Musk: pět faktů, o kterých jste zřejmě ještě neslyšeli


Pokud bude test motorů úspěšný, start by mohl být naplánován na velmi blízké datum, mluví se o konci ledna. Nepotvrdily se spekulace o údajném odložení startu z důvodu pravděpodobného neúspěchu mise s tajným satelitem Zuma.

Falcon Heavy nabídne dvojnásobný tah i nosnost oproti současné „jedničce“ Delta IV Heavy. Náklad bude při prvním letu tvořit Muskův osobní elektromobil Tesla.

Tento tajný satelit byl do vesmíru vynesen Falconem 9 v pondělí našeho času, ale dle anonymních zdrojů předních amerických médií nefunguje a úřady ho považují za ztracený.

Družice Zuma pocházela od společnosti Northrop Grumman, která je jedním z nejdůležitějších dodavatelů vojenských technologií pro americkou vládu a stojí například za supermoderním strategickým bombardérem B–2 Spirit. O účelu pravděpodobně vojenské družice tak nejsou žádné oficiální informace a nedá se čekat ani vyjádření o jejím osudu.

Vizualizace Startu Falcon 9 Heavy

Muskova SpaceX nicméně vydala stručnou zprávu, v níž odmítá jakoukoliv chybu na své straně, let samotný byl prý úspěšný a o osudu Zumy se prohlášení nijak nezmiňuje.

 


Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
niky79
Uživatel
niky79

Příště prosím článek o šlechtění kukuřice. Hodí se sem stejně jako článek o raketách.

lukass71
Uživatel
lukass71

SpaceXu fandim a docela me to i zajima, ale jak rikas, sem to proste absolutne nepatri..

lukass71
Uživatel
lukass71

Ale tak to sem muzete zaradit sto dalsich „smart“ oblasti, jak rika niky, slechteni kukurice – vyvoj genetiky, planovany launch James Webb teleskopu atd. atd.
Ty superbaterie dejme tomu, kdyz to spada pod Teslu, pro kterou tu mate kategorii smart aut.
Jako zajimavy clanek byl, o tom zadna, jen mi to proste prijde trochu mimo to cist zde

Jiří Hrma
Redaktor
Jiří Hrma

niky, lukas: díky za vaše komentáře, nicméně naším plánem je do budoucna záběr smartmanie rozšiřovat o dalších technologická témata. Ve statistikách vidím, že testy aut či články, které s mobily tak úplně nesouvistí, čtenáře táhnout a ve výsledku je to znát i na celkové návštěvnosti.

Kdybychom se drželi jen toho, na čem jsme začínali (PDA s Windows Mobile), dnes už bychom pravděpodobně neexistovali. Živě si pamatuji, jaký byl tenkrát v diskuzích „oheň“, když jsme k Windows Mobile přidali Android a iOS.

tomas
Anonym
tomas

Niky 79 … Predpokladám že je to koli tesle.

tomas
Anonym
tomas

Este že rusy vymysleli motori ktoré sa používajú s mensimi vylepseniami dodnes…

karamatom
Anonym
karamatom

ty nevymsleli nič ,všetko ukradli-okopírovali a žiju len v zemlankach,tak
váš amerikanofiľ

Tomáš Toulec
Anonym
Tomáš Toulec

Rusové to dotáhli daleko, to ale neznamená, že Elon nepřevrátil i toto odvětví naruby (v pozitivním slova smyslu) tím, že je „smárt.“ To samo kvalifikuje jeho sny a výrobky pro tuto stránku ;-D

tomas
Anonym
tomas

Karamatom… Ok tak si pozri toto

[odkaz]

tomas
Anonym
tomas

Tomas krompolc… Súhlasím s vami.

nox
Uživatel
nox

Tomáš Krompolc: Otazka je, zda tento nazor sdili i ctenari. Nechystate v tomto nejakou anketu?

Za sebe suhlasim s ostatnima, pokud se web zameruje o nejaky obor, mel by se ho drzet, ikdyz moderni trend je pridat k autum recept na zemlbabu a navod prevenci pohlavnich chorob. A to rikam jako clovek ktereho SpaceX zajima.

Tedy
Uživatel
Tedy

Tyhle články mu tu navádí ba naopak, klidně pokračujte.
Komu se to nelíbí (dle nadpisu lze poznat o co běží) nutí jo snad někdo text číst??

l0lz
Uživatel
l0lz

Kto nechce nech to nečíta

Tade
Uživatel
Tade

Za mě naopak velký dík redakci, která se občas věnuje tomuto tématu. Jsou samozřejmě specializované weby, ale zde toto občas taky nevadí uvést ;) Z mého pohledu je dobývání vesmíru a vývoj souvisejících technologií jedním z nejdůležitějších oborů (možná nejdůležitější), který naše civilizace provádí. Spoléhat se na naši planetu, zdroje a slunce je neuvěřitelný hazard a krátkozrakost. Je jen otázkou času, kdy zemi z pohledu lidstva zničí menší či větší objekt, který neshoří v atmosféře. Bohužel to přesahuje životy nás a dost možná i mnohých dalších generací, proto to většinu lidí prostě nezajímá. To už je samozřejmě každého věc, přestože… Číst vice »

Tomáš Toulec
Anonym
Tomáš Toulec

Naprostý souhlas. Také děkuji.