Domů » Bleskovky » Na večer se chystá test motorů Falconu Heavy, první let pravděpodobně do tří týdnů

Na večer se chystá test motorů Falconu Heavy, první let pravděpodobně do tří týdnů

Velmi očekávaný první start nejsilnější rakety současnosti Falcon Heavy je naplánován již na dnešní večer, konkrétní časové okno je od 19:00 do 01:00 následujícího dne. Raketa již je znovu připravena (poté co musela v neděli uvolnit místo misi Falcon 9 Zuma) na startovací rampě Kennedyho vesmírného střediska a nic tak nebrání otestování všech 27 motorů Merlin.

Devět motorů SpaceX Merlin, Falcon Heavy jich má trojnásobek (Zdroj)

Motory budou testovány při plném tahu a monitorovány budou všechny důležité parametry, jako je tlak, teplota nebo průtok paliva.

Elon Musk: pět faktů, o kterých jste zřejmě ještě neslyšeli

Pokud bude test motorů úspěšný, start by mohl být naplánován na velmi blízké datum, mluví se o konci ledna. Nepotvrdily se spekulace o údajném odložení startu z důvodu pravděpodobného neúspěchu mise s tajným satelitem Zuma.

Falcon Heavy nabídne dvojnásobný tah i nosnost oproti současné „jedničce“ Delta IV Heavy. Náklad bude při prvním letu tvořit Muskův osobní elektromobil Tesla.

Tento tajný satelit byl do vesmíru vynesen Falconem 9 v pondělí našeho času, ale dle anonymních zdrojů předních amerických médií nefunguje a úřady ho považují za ztracený.

Družice Zuma pocházela od společnosti Northrop Grumman, která je jedním z nejdůležitějších dodavatelů vojenských technologií pro americkou vládu a stojí například za supermoderním strategickým bombardérem B–2 Spirit. O účelu pravděpodobně vojenské družice tak nejsou žádné oficiální informace a nedá se čekat ani vyjádření o jejím osudu.

Vizualizace Startu Falcon 9 Heavy

Muskova SpaceX nicméně vydala stručnou zprávu, v níž odmítá jakoukoliv chybu na své straně, let samotný byl prý úspěšný a o osudu Zumy se prohlášení nijak nezmiňuje.

 

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

17 komentářů

 1. Příště prosím článek o šlechtění kukuřice. Hodí se sem stejně jako článek o raketách.

  • SpaceXu fandim a docela me to i zajima, ale jak rikas, sem to proste absolutne nepatri..

  • Tomáš Krompolc

   Dobrý den, o SpaceX jsme psali již v roce 2015. Máte pravdu, že primárním tématem tohoto serveru jsou chytrá zařízení, ale čas od času zařazujeme i témata z jiných technologických oblastí, viz. například autonomní vozy, hardware, sociální sítě a podobně.

   Projektům Elona Muska věnujeme články také proto, že často přicházejí s nějakým revolučním nápadem, byť ne vždy dotaženým do konce. Psali jsme o superbaterii Tesly pro Austrálii, solárních střechách, Hyperloopu a i připravovaný start největší rakety současnosti myslím stojí za zmínku.

   Ačkoliv tedy některé naše články nemusejí zdánlivě spadat přímo do kategorie „smart“ zařízení, jejich technologický přesah podle našeho názoru opravňuje jejich zařazení.

  • Ale tak to sem muzete zaradit sto dalsich „smart“ oblasti, jak rika niky, slechteni kukurice – vyvoj genetiky, planovany launch James Webb teleskopu atd. atd.
   Ty superbaterie dejme tomu, kdyz to spada pod Teslu, pro kterou tu mate kategorii smart aut.
   Jako zajimavy clanek byl, o tom zadna, jen mi to proste prijde trochu mimo to cist zde

  • niky, lukas: díky za vaše komentáře, nicméně naším plánem je do budoucna záběr smartmanie rozšiřovat o dalších technologická témata. Ve statistikách vidím, že testy aut či články, které s mobily tak úplně nesouvistí, čtenáře táhnout a ve výsledku je to znát i na celkové návštěvnosti.

   Kdybychom se drželi jen toho, na čem jsme začínali (PDA s Windows Mobile), dnes už bychom pravděpodobně neexistovali. Živě si pamatuji, jaký byl tenkrát v diskuzích „oheň“, když jsme k Windows Mobile přidali Android a iOS.

 2. Niky 79 … Predpokladám že je to koli tesle.

 3. Este že rusy vymysleli motori ktoré sa používajú s mensimi vylepseniami dodnes…

  • ty nevymsleli nič ,všetko ukradli-okopírovali a žiju len v zemlankach,tak
   váš amerikanofiľ

  • Tomáš Toulec

   Rusové to dotáhli daleko, to ale neznamená, že Elon nepřevrátil i toto odvětví naruby (v pozitivním slova smyslu) tím, že je „smárt.“ To samo kvalifikuje jeho sny a výrobky pro tuto stránku ;-D

 4. Karamatom… Ok tak si pozri toto

  [odkaz]

 5. Tomas krompolc… Súhlasím s vami.

 6. Tomáš Krompolc: Otazka je, zda tento nazor sdili i ctenari. Nechystate v tomto nejakou anketu?

  Za sebe suhlasim s ostatnima, pokud se web zameruje o nejaky obor, mel by se ho drzet, ikdyz moderni trend je pridat k autum recept na zemlbabu a navod prevenci pohlavnich chorob. A to rikam jako clovek ktereho SpaceX zajima.

 7. Tyhle články mu tu navádí ba naopak, klidně pokračujte.
  Komu se to nelíbí (dle nadpisu lze poznat o co běží) nutí jo snad někdo text číst??

 8. Kto nechce nech to nečíta

 9. Za mě naopak velký dík redakci, která se občas věnuje tomuto tématu. Jsou samozřejmě specializované weby, ale zde toto občas taky nevadí uvést ;)

  Z mého pohledu je dobývání vesmíru a vývoj souvisejících technologií jedním z nejdůležitějších oborů (možná nejdůležitější), který naše civilizace provádí. Spoléhat se na naši planetu, zdroje a slunce je neuvěřitelný hazard a krátkozrakost. Je jen otázkou času, kdy zemi z pohledu lidstva zničí menší či větší objekt, který neshoří v atmosféře. Bohužel to přesahuje životy nás a dost možná i mnohých dalších generací, proto to většinu lidí prostě nezajímá. To už je samozřejmě každého věc, přestože je to škoda a dost to lidstvo brzdí.

  Ještě jednou díky!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).