Domů » Bleskovky » Ve Windows 95 byl objeven další easter egg. Odhalení trvalo 25 let

Ve Windows 95 byl objeven další easter egg. Odhalení trvalo 25 let

Easter egg, neboli hezky česky „velikonoční vajíčko“, je drobný vtípek či odkaz, který do softwaru vkládají vývojáři v naději, že je někdo objeví a zasměje se nad nimi. Některé fórky zvídaví uživatelé objeví rychle, jiné musí na tuto poctu trpělivě čekat. Jedním z nich je easter egg ve Windows 95, který na odhalení čekal neuvěřitelných 25 let.

windows 95 header
Logo Windows 95

Narazil na něj vývojář Albacore a ukrýval se v programu Internet Mail, tedy jakémsi předchůdci Outlooku. Před jeho objevem o tomto easter eggu nebyla ani zmínka, je tedy bezesporu prvním, kdo jej našel. Fórek odkazuje na vývojáře, kteří se podíleli na tvorbě programu Internet Mail. Jak se k němu Albacore dostal?

Poměrně jednoduše. V programu zvolil položku Help a poté About. Po otevření dialogu stačí kliknout na knihovnu comctl32.dll a na klávesnici napsat slovo MORTIMER. Ihned poté se objeví nový dialog, ve kterém si ve formě filmových titulků můžete přečíst jména všech vývojářů, kteří na programu Internet Mail pracovali.

Nepřehlédněte – OnePlus 7 Pro ukrývá Easter egg s novými tapetami. Poradíme vám, jak na něj

Starší verze Windows obsahují poměrně velké množství easter eggů, z nichž nejznámější jsou kupříkladu medvěd v dialogu Správce programů (Windows 3.11) či animované titulky s hudebním doprovodem (Windows 95). Od roku 2002 nicméně na easter eggy ve Windows nenarazíte kvůli iniciativě Trustworthy computing.

Jaký je váš oblíbený easter egg, ať už ve Windows či jiném programu/hře? Dejte nám vědět do komentářů.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

6 komentářů

  1. Ano to je opravdu jednoduche, az se divim, ze te najaky novinar uz daaaavno neobjevil 🤭

  2. Divím se že dnes ještě nějaký chudák používá Widle 95

    • Nikdo přece neřekl že ho má na hlavním PC. Jako psací stroj a hudební přehrávač stále poslouží dobře. Mimo jiné jsou tu staré hry kvuli kterým tu mám jeden NTB s WinXP, protože se mi DOSove neprovedlo rozjet na 64bit Win10 ve fullscreen. Ani Dosbox si s tím neporadil

    • 1. Jako hlavni PC to mit nemusi, ani ja nerikam, ze to ma na hlavnim. Zjevne ale pouziva.
      2 Pozor WinXP neni Win95

  3. Panecku, to maj lidi zabavu. Jen tak z pleziru nekonecne klikat na menu v systemu k tomu dodatecne psat nahodna slova. No..i tak se da travit zivot.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).