Ve Windows 95 byl objeven další easter egg. Odhalení trvalo 25 let

windows 95 header

Easter egg, neboli hezky česky „velikonoční vajíčko“, je drobný vtípek či odkaz, který do softwaru vkládají vývojáři v naději, že je někdo objeví a zasměje se nad nimi. Některé fórky zvídaví uživatelé objeví rychle, jiné musí na tuto poctu trpělivě čekat. Jedním z nich je easter egg ve Windows 95, který na odhalení čekal neuvěřitelných 25 let.

Narazil na něj vývojář Albacore a ukrýval se v programu Internet Mail, tedy jakémsi předchůdci Outlooku. Před jeho objevem o tomto easter eggu nebyla ani zmínka, je tedy bezesporu prvním, kdo jej našel. Fórek odkazuje na vývojáře, kteří se podíleli na tvorbě programu Internet Mail. Jak se k němu Albacore dostal?

Poměrně jednoduše. V programu zvolil položku Help a poté About. Po otevření dialogu stačí kliknout na knihovnu comctl32.dll a na klávesnici napsat slovo MORTIMER. Ihned poté se objeví nový dialog, ve kterém si ve formě filmových titulků můžete přečíst jména všech vývojářů, kteří na programu Internet Mail pracovali.

Nepřehlédněte – OnePlus 7 Pro ukrývá Easter egg s novými tapetami. Poradíme vám, jak na něj

Starší verze Windows obsahují poměrně velké množství easter eggů, z nichž nejznámější jsou kupříkladu medvěd v dialogu Správce programů (Windows 3.11) či animované titulky s hudebním doprovodem (Windows 95). Od roku 2002 nicméně na easter eggy ve Windows nenarazíte kvůli iniciativě Trustworthy computing.

Jaký je váš oblíbený easter egg, ať už ve Windows či jiném programu/hře? Dejte nám vědět do komentářů.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku