Domů » Bleskovky » Ve standardu Wi-Fi se objevila nová chyba, týká se prakticky všech zařízení

Ve standardu Wi-Fi se objevila nová chyba, týká se prakticky všech zařízení

Žádný druh lidské komunikace není stoprocentně bezpečný, přičemž o digitální variantě to platí dvojnásob. V jednom z nejrozšířenějších standardů na světě, který každý zná pod zkratkou Wi-Fi, nyní objevil belgický výzkumník Mathy Vanhoef novou chybu, která se potenciálně týká téměř každého. Tato chyba se soustřeďuje okolo WPA3, posledního a nejbezpečnějšího standardu, nicméně zneužit může být také WEP, který je v zařízeních už od roku 1997.

jumpstory internet cafe wifi notebook macbook apple
Ilustrační obrázek

Za pomocí takzvaného FragAttack (fragmentační a agregační útok), který v sobě obsahuje soubor bezpečnostních chyb Wi-Fi, lze zaútočit na uživatele a ukrást jeho osobní údaje. Ten využije jednu ze tří nově objevených přešlapů Wi-Fi, které se týkají především široce rozšířených chyb v kódu. Vanhoef různé typy útoků, které mohou být předstupněm vážnějších narušení bezpečnosti, demonstroval na videu.

FragAttacks: Demonstration of Flaws in WPA2/3

V běžném životě nicméně není potřeba mít z případného zneužití obavu, neboť útoky se zaměřují na nastavení sítě, jež se běžně nepoužívá. Bezpečnost na internetu můžete posílit například důsledným využíváním protokolu HTTPS či připojováním skrze VPN, alespoň pokud se jedná o stránky s citlivými údaji, jako je např. internetová banka.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Diskuze k článku

  1. Ešteže Wi-fi nepoužívam..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).