Domů » Články » Jedna z nejpopulárnějších služeb Microsoftu obsahuje vážnou bezpečnostní chybu. Útoku se nevyhnul ani pražský magistrát

Jedna z nejpopulárnějších služeb Microsoftu obsahuje vážnou bezpečnostní chybu. Útoku se nevyhnul ani pražský magistrát

Microsoft řeší velmi vážný bezpečnostní problém, který se týká jedné z jeho nejpopulárnějších služeb – Exchange. Softwarový gigant rovněž vyzývá všechny své zákazníky, aby okamžitě nainstalovali nejnovější záplaty a chránili se tak před skupinou velmi sofistikovaných hackerů, kteří se snaží aktivně zneužít zranitelnosti nultého dne v Exchange Serveru.

microsoft logo surface
Ilustrační obrázek

Microsoft k celé situaci uvedl, že kyberzločinci mohou být napojeni na čínskou vládu a využívají dříve neznámé exploity k proniknutí do Exchange Serveru. Hackerská skupina Hafnium je zatím jediná, která tyto zranitelnosti umí zneužít, ale to se může brzy změnit.

Microsoft vyzval všechny organizace, které používají e-mailové servery Exchange, aby okamžitě nainstalovaly nejnovější opravy. Zranitelnosti v jedné z nejpopulárnějších služeb společnosti Microsoft zneužila velmi sofistikovaná kyberzločinecká skupina. V naší bezpečnostní zprávě jsme upozorňovali, že 83 % všech útoků začínalo v uplynulém roce škodlivým e-mailem a řada nejvýznamnějších kybernetických útoků využívala osvědčený scénář: V nějaké populární platformě jsou objevené zranitelnosti, sice je vydána odpovídající záplata, ale není instalována automaticky a v mezidobí stačí situace zneužít kyberzločinci,“ říká Peter Kovalčík, Regional Director, Security Engineering EE v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Cílem útoku byl i pražský magistrát

Microsoft zatím neidentifikoval možné cíle. Skupina Hafnium každopádně působí vně Číny a zaměřuje se především na krádeže dat výzkumných a vzdělávacích institucí, právnických firem, zbrojních společností a také nevládních amerických organizací.

Microsoft si není vědom, že by exploity ovlivnily i jiné produkty společnosti Microsoft. Útoky podle Microsoftu také údajně nesouvisí s kybernetickými útoky SolarWinds, které drtivě poškodily nejméně devět vládních agentur v USA a přes sto soukromých společností. Útokům se nevyhnul ani Magistrát hlavního města Prahy a Ministerstvo práce a sociálních věcí v České republice.

microsoft exchange expoit
Mapa útoků s využitím zmíněných zranitelností ve službě Microsoft Exchange. Nejvíce postižené je Německo (23,5 %), Česká republika má 0,75 % (zdroj: Kaspersky)

V posledních dnech detekujeme zvýšený počet útoků přes Remote Code Execution (RCE). Útočníci zneužívají zranitelnosti Microsoft Exchange Serveru a získávají tak přístup ke všem registrovaným e-mailovým účtům, případně mohou tímto způsobem vzdáleně spustit jakýkoli škodlivý kód. Velmi pravděpodobně jde pouze o začátek masivnější škodlivé kampaně, očekáváme častější pokusy o průnik do interních systémů a krádeže citlivých dat či šíření vyděračského ransomware. Důrazně proto doporučujeme co nejdříve aktualizovat Microsoft Exchange Server a monitorovat odchozí provoz, aby bylo možné včas zachytit aktivity útočníků a zamezit jim. Pravidelně také zálohujte data,“ říká Michal Lukáš, Head of Presales ve společnosti Kaspersky pro region střední a východní Evropy.

Jak útok probíhal?

Útočníci pravděpodobně zneužili velmi vážnou zranitelnost označovanou jako CVE-2021-26857. Jde o chybu v populárním e-mailovém serveru Exchange od společnosti Microsoft, která spočívá v nedostatečné kontrole dat přijatých serverem Exchange. V důsledku toho je možné na server poslat speciálně vytvořený datový balíček, obsahující škodlivý kód, který na serveru bude spuštěn. Jinými slovy se jedná o chybu zabezpečení tzv. „vzdáleného spuštění kódu“. Protože program Microsoft Exchange Server běží na počítači pod uživatelským účtem SYSTEM, bude i tento škodlivý kód spuštěn pod uživatelem SYSTEM, což je účet s vůbec nejvyšším oprávněním ve Windows. Útočník tak zcela převezme kontrolu nad počítačem,“ vysvětluje Ladislav Zezula, malware analytik ve společnosti Avast.

Po napadení serveru může následovat jeho zničení (wipe), instalace vyděračského programu (ransomwaru), instalace zadních vrátek, krádež všech e-mailových adres a e-mailových zpráv. Protože Exchange Server je často srdcem e-mailové komunikace ve společnosti, účinně by to ochromilo komunikaci společnosti a vedlo by ke úniku intelektuálního vlastnictví společnosti. V tomto případě se jedná o útok zaměřený na korporace a veřejné instituce. Domácí uživatelé obvykle nemají program Microsoft Exchange Server nainstalován, takže jsou v bezpečí.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

18 komentářů

 1. Tak to je mazec. Cina se beztak chtela dostat do vladnich instituci a tak toho zneuzili.

 2. No jo, Mrkvosoft

 3. Vladimír Kosiner

  Je zajímavé, že ve zdrojovém článku není o Číně jediná zmínka.

  • Protože se jedná o seriózní web, který se nehoní za senzacemi :)

  • Michal Javůrek

   Vladimír: při psaní článku jsem podklady sbíral z několika zdrojů. Ta informace o Číně je přímo z tiskové zprávy kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

  • Karel Endler

   A protože je Check Point firma americká, vždy povinně uvádí, že útoky přišly z Ruska nebo z Číny. Neamerické firmy píší tentokrát kupodivu o Indii…

  • Jak znám Indy, žádný by toho nebyl schopen, nemají na to znalostí ani schopnosti

  • Ano zpráva je z bezpečnostní agentury, ale naprosto bez průkazných důkazů. Jestliže je důkazem, že hackeři působí mimo ČLR, pak opravdu se lze jen zasmát. Nedávno jsem si přečetl paměti expresidenta USA Obamy týkající špiclovaní mezi velmocemi, zcela otevřené píše o tom, jak se vzájemně špiclovali s Čínou, o tom, že to existuje nemám žádné iluze. Tady je však pouze jednostranný pohled na věc a to zavání ideologií a neobjektivním hodnocením. To samé může tvrdit i opačná strana a samozřejmě také bez důkazů.

 4. Útok se týká těch, kteří mají „vystrčený“ Exchange server do internetu. Což je sám o sobě dost hloupý nápad. V Praze očividně administrátoři spí na vavřínech když nedokázali opatchovat Zero-day zranitelnost která se více než dva dny masivně zneužívá.

 5. Tak to je síla, doufám že Microsoftu vyplatí všem poškozeným náhradu škod v plné výši.

 6. Karel Endler

  Microsoft to neřeší – má to vyřešené. Řeší to admini, kteří nepatchovali.

  • asi tak

  • Jak typicke, Microsoft napacha skody a nic neresi

  • Kolemjdoucí

   Meleš nesmysly. MS to vyřešil a vydal opravu. To že jsou admini neschopný a vykašlali se na okamžitou aktializaci to se pak nesměj divit, že se jim na serverech hrabou Číňani.

  • Ne, nedá ti ho ten Ind přežvejknout…

 7. Jednodušší by bylo sepsat, kde všude Majkrosoft nemá díry, chyby atd.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).