Domů » Bleskovky » Ve Francii k novým iPhonům sluchátka přibalí. Důvod vás dostane

Ve Francii k novým iPhonům sluchátka přibalí. Důvod vás dostane

Apple v úterý kromě nových iPhonů oznámil také změnu strategie. Nově již ke svým smartphonům nebude balit sluchátka EarPods, ani nabíjecí adaptéry. Společnost argumentuje ekologickými přínosy tohoto rozhodnutí, které údajně pomůže snížit množství odpadu. Absence příslušenství se však nijak neprojevila na ceně, a část zákazníků tedy není rozhodnutím zrovna nadšena.

Tip: iPhone 12: důstojná evoluce, která hraje všemi barvami

Nyní se navíc ukázalo, že Apple bude nucen ve Francii postupovat jinak a sluchátka přibalit. Důvodem je trochu zvláštní zákon, který sluchátka vyžaduje z důvodu ochrany dětí do 14 let před elektromagnetickým zářením vydávaným telefony. Škodlivost tohoto záření přitom za přibližně 30 let systematického měření nebyla prokázána.

Francie, země paradoxů

Jak ukazuje oficiální materiál francouzského Applu, součástí balení tedy nadále budou sluchátka EarPods. Nabíječka oproti tomu nebude v krabičce čekat ani na francouzské kupující. Zmiňovaný zákon vyžaduje u všech přístrojů obsahujících rádiové vybavení přibalení „drátového, odolného a spolehlivého headsetu“. Francouzské manuály a balení také musejí obsahovat zřetelné instrukce, jak a proč drátový headset využívat.

iphone 12 sluchatka francie

Francie, která minimálně v rámci EU patří k předním zemím prosazujícím zelenou politiku, tak paradoxně nutí výrobce produkovat větší množství příslušenství, které se podle některých stane jen zbytečným elektronickým odpadem. A to přesto, že ochrana před potenciálně rizikovým elektromagnetickým zářením míří pouze na děti, které asi budou tvořit poměrně malou část uživatelů. Francie nicméně také patří k zemím, v nichž proběhlo množství protestů proti zavádění 5G. Na jeho odklad z důvodu údajných zdravotních rizik tlačí také někteří lokální politici, včetně starostů statisícových měst jako Bordeaux či Nantes. Odpor k neviditelnému záření je tak v části francouzské společnosti asi pevně ukotven.

Tip: Apple a Samsung v USA čelí žalobě. Telefony prý překračují limity vyzařování

Pro Apple to bude pravděpodobně znamenat i určité logistické komplikace. Jedním z přínosů eliminace příslušenství z balení totiž má být, že se krabiček vejde na jednu paletu výrazně více. To však ve Francii platit nebude a distribuce v této zemi tak bude zřejmě trochu odlišná od okolních států.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Subscribe
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments