Domů » Bleskovky » Ve Francii k novým iPhonům sluchátka přibalí. Důvod vás dostane

Ve Francii k novým iPhonům sluchátka přibalí. Důvod vás dostane

Apple v úterý kromě nových iPhonů oznámil také změnu strategie. Nově již ke svým smartphonům nebude balit sluchátka EarPods, ani nabíjecí adaptéry. Společnost argumentuje ekologickými přínosy tohoto rozhodnutí, které údajně pomůže snížit množství odpadu. Absence příslušenství se však nijak neprojevila na ceně, a část zákazníků tedy není rozhodnutím zrovna nadšena.

Tip: iPhone 12: důstojná evoluce, která hraje všemi barvami

Nyní se navíc ukázalo, že Apple bude nucen ve Francii postupovat jinak a sluchátka přibalit. Důvodem je trochu zvláštní zákon, který sluchátka vyžaduje z důvodu ochrany dětí do 14 let před elektromagnetickým zářením vydávaným telefony. Škodlivost tohoto záření přitom za přibližně 30 let systematického měření nebyla prokázána.

Francie, země paradoxů

Jak ukazuje oficiální materiál francouzského Applu, součástí balení tedy nadále budou sluchátka EarPods. Nabíječka oproti tomu nebude v krabičce čekat ani na francouzské kupující. Zmiňovaný zákon vyžaduje u všech přístrojů obsahujících rádiové vybavení přibalení „drátového, odolného a spolehlivého headsetu“. Francouzské manuály a balení také musejí obsahovat zřetelné instrukce, jak a proč drátový headset využívat.

iphone 12 sluchatka francie

Francie, která minimálně v rámci EU patří k předním zemím prosazujícím zelenou politiku, tak paradoxně nutí výrobce produkovat větší množství příslušenství, které se podle některých stane jen zbytečným elektronickým odpadem. A to přesto, že ochrana před potenciálně rizikovým elektromagnetickým zářením míří pouze na děti, které asi budou tvořit poměrně malou část uživatelů. Francie nicméně také patří k zemím, v nichž proběhlo množství protestů proti zavádění 5G. Na jeho odklad z důvodu údajných zdravotních rizik tlačí také někteří lokální politici, včetně starostů statisícových měst jako Bordeaux či Nantes. Odpor k neviditelnému záření je tak v části francouzské společnosti asi pevně ukotven.

Tip: Apple a Samsung v USA čelí žalobě. Telefony prý překračují limity vyzařování

Pro Apple to bude pravděpodobně znamenat i určité logistické komplikace. Jedním z přínosů eliminace příslušenství z balení totiž má být, že se krabiček vejde na jednu paletu výrazně více. To však ve Francii platit nebude a distribuce v této zemi tak bude zřejmě trochu odlišná od okolních států.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

12 komentářů

 1. Mě ty Apple sluchátka nikdy neseděli a z uší vypadávali. Takže, když to přestanou dodávat u mě se pranic nezmění. Co se týče nabíječky, tu malou 1A potvoru jsem nikdy nepoužil. Vždy používám nabíječku od iPadu a jinak to nebude. Čili ať si ty blbosti prodávají separátně a zachraňují planetu po svém…

 2. Přál bych si, aby i Smartmanii jednou došlo, že škodlivost vysokofrekvenčního záření není fikce ani konspirace. Dokonce samotný Apple upozorňuje na škodlivost tohoto záření v EULA.

  • Mají to tam, protože musí :)

  • A co teprve to G5! Ten coronavirus tu nevznikl náhodou, psali to na sputniku.

  • To raději nechoď na sluníčko, to je jaderný zdroj širokopásmového vlnění o daleko větším výkonu než mobil :-)

 3. Nepribalovat to prislusenstvo mi pride v pohode, dovody su teoreticky rozumne. Mnoho ludi prislusenstvo ma, mnohi ho ale predali spolu s telefonom pri prechode na novu generaciu, ale kupit to nie je extra problem. Mozno by dokonca mohli vzniknut dve verzie balenia, co ale asi trochu dvihne naklady.

  V kazdom pripade, problem vidim v tom, ze nech uz je dovod nedavat tam prislsuenstvo akykolvek, malo by sa to prejavit na cene a nemam pocit, ze sa to uplne deje.

 4. Jak souvisí přibalená sluchátka s elektromagnetickým zářením.

 5. Pro Apple to bude znamenat jen jedno jediné. Že vydělají jen o něco méně. Aspoň ti Francouzi dostanou sluchátka zdarma.

 6. To jsou ale politovanihodne ovecky. Urcite i jim se doma vali 10 sluchatek od iphonu jako vsem zdejsim exotum, ale kvuli bl bymu zakonu se nemohou pripojit ke snizeni elektroodpadu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).