Válka Epic vs. Apple graduje. Tvůrci Fortnite mohou přijít o vývojářský účet

V minulém týdnu se herní vývojářské studio Epic Games pustilo do otevřené bitvy s Apple a Google. Společnost záměrně porušila zásady obchodů App Store a Play Store tím, že potichu do populární hry Fortnite propašovala vlastní platební systém a obešla tak povinné odvádění 30% poplatků provozovatelům obchodu. Hra Fortnite byla z obchodů aplikací okamžitě odstraněna a Epic podal na Apple i Google žalobu. Firma z Cupertina ale nyní vyrazila do protiútoku.

Apple vyhrožuje Epicu zrušením vývojářského účtu

Odstraněním Fortnite z App Store tento případ zdaleka nekončí, podle Epicu údajně Apple chystá mnohem drastičtější opatření. Po přezkoumání činností vývojářského studia v rámci Apple Developer Program narazil Apple na několikanásobné porušení licenční smlouvy a stanovil ultimátum: pokud Epic do 28. srpna neprovede nápravu, zablokuje mu vývojářský účet a připraví jej o veškerý přístup k vývojářským nástrojům nezbytný pro vytváření softwaru na jablečné systémy.

Společnost Epic Games okamžitě požádala soud o předběžné opatření, aby v tomto kroku Applu zabránil. Mohlo by prý dojít k nevratnému poškození firmy dlouho předtím, než bude znám konečný rozsudek. Vývojářské studio má na svědomí nejen populární Fortnite, ale i Unreal Engine, na jehož základech je postavena ohromná spousta her včetně těch ve službě Apple Arcade.

Nineteen Eighty-Fortnite - #FreeFortnite

Pokud by Epic ztratil přístup k vývojářským nástrojům, zkomplikovala by se tvorba her v Unreal Engine pro všechny tvůrce. Epic v nadsázce tvrdí, že kaskádový efekt způsobený narušením kompatibility Unreal Engine napříč platformami by vedl k ohrožení jeho životaschopnosti, neboť se na jeho vykreslovací schopnosti spoléhají stovek videoher, lidský mozek, Baby Yoda a kosmický let.

28. srpna se tedy bude lámat chleba, buď Epic stáhne zbraně, anebo dají obě společnosti vydělat velké spoustě právníků.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku