TOPlist

Válečná sekera zakopána. Qualcomm může bez obav nadále vyrábět ARMové procesory

Logo společnosti Qualcomm na mobilním čipu
  • Qualcommu na konci loňského roku hrozilo, že nebude moci vyrábět Snapdragony
  • Mohl za to licenční spor s britskou společností ARM Holdings
  • Držitel licencí na architekturu ARM nakonec hrozbu zrušení licence stáhl

Qualcomm má za sebou velmi úspěšný rok, což dokladují i nedávno zveřejněné finanční výsledky z posledního loňského čtvrtletí. Americký producent (nejen) mobilních čipů zaznamenal rekordní tržby i zisk, dokonce překonal veškeré prognózy trhu. Za skvělá čísla může Qualcomm částečně poděkovat i americkému federálnímu soudu, který před nedávnem rozhodl v jeho prospěch spor s britskou společností ARM Holdings.

Qualcomm může i nadále bez obav vyrábět Snapdragony

Právní bitva se mezi Qualcommem a firmou ARM Holdings rozpoutala v roce 2022, kdy Qualcomm koupil startup Nuvia zabývající se vývojem vlastních procesorových jader. Podle ARM Holdings tato akvizice vedla k pozbytí platnosti stávajících licencí na architekturu ARM a návrhy procesorových a grafických jader – britská firma vyžadovala, aby si Qualcomm vyjednal nové (nepochybně méně výhodné) licenční podmínky.

ARM (1)

S tímto výkladem Qualcomm nesouhlasil, což vybudilo společnost ARM Holdings k ráznému kroku – na konci loňského roku vypověděla Qualcommu licenční dohodu, bez které by americký gigant nemohl využívat architekturu ARM v žádném ze svých čipů. Celá věc tak putovala k soudu, který se těsně před loňskými Vánoci přiklonil na stranu Qualcommu, byť bez jednoznačného verdiktu – soudkyně Maryellen Noreika tehdy oběma firmám doporučila, aby svůj spor vyřešily soukromě. A přesně to se stalo na konci minulého týdne.

Při oznamování kvartálních výsledků ředitel Qualcommu Cristiano Amon v hovoru k investorům prozradil, že společnost ARM Holdings svoji hrozbu o ukončení licence stáhla. Qualcomm tak může bez obav nadále využívat u svých čipů architekturu ARM, stejně tak i návrhy procesorových a grafických jader. V druhém případě se ale americký obr snaží využívat vlastní jádra Oryon vzniklá právě v hlavách inženýrů bývalé firmy Nuvia – najdeme je jak v počítačových procesorech Snapdragon X, tak v posledním vlajkovém čipsetu pro smartphony Snapdragon 8 Elite.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku