Vada, nebo vlastnost? Displej iPadu mini 6 trpí „želé efektem“

Apple iPad mini 3

Apple v minulém týdnu začal prodávat nedávno představený iPad mini 6. generace, který přinesl několik viditelných mezigeneračních změn, zejména dostal větší 8,3“ displej s tenčími symetrickými rámečky. Bohužel právě zobrazovač na sebe přitáhl nechtěnou mediální pozornost, neboť první uživatelé nového iPadu mini si začali všímat jedné jeho nepříjemné vlastnosti.

ipad mini 6

Displej iPadu mini se vlní jako sulc

Pokud si na displeji nového iPadu mini otevřete v režimu na výšku například webovou stránku a začnete ji posouvat, celý obsah se na displeji rozechvěje, jako by byl z želatiny. Tento jev není ničím novým, „želé efekt“ se vyskytl i v minulosti u jiných zařízení, ovšem dle všeho je u nového iPadu výrazně znatelnější. Jeho projevy si můžete prohlédnout v následujícím zpomaleném videu od Dietera Bohna z magazínu The Verge.

Pokud jste doufali, že se jedná o problém, který může v budoucnu napravit aktualizace softwaru, musíme vás zklamat. Apple se v oficiální reakci brání tím, že se jedná o typickou vlastnost všech LCD panelů, tedy nic opravitelného.

Apple při návrhu iPadu mini zřejmě počítal s tím, že jej uživatelé budou používat primárně v režimu na šířku, kdy není želé efekt patrný. Zobrazovač se totiž obnovuje řádek po řádku, přičemž k obnovení nemusí dojít u všech řádků přesně ve stejný okamžik. V režimu na šířku není tento nedostatek tolik patrný, ovšem v režimu na výšku se řádky promění v sloupce, a proto se najednou obsah na obrazovce začne vlnit.

iPad Mini Teardown: Here's Why it Jelly Scrolls

Proč je však tento jev viditelný na iPadu mini 6 více než na jakýchkoliv jiných iPadech s 60Hz LCD displejem, není jasné.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku