Domů » Bleskovky » Vada, nebo vlastnost? Displej iPadu mini 6 trpí „želé efektem“

Vada, nebo vlastnost? Displej iPadu mini 6 trpí „želé efektem“

Apple v minulém týdnu začal prodávat nedávno představený iPad mini 6. generace, který přinesl několik viditelných mezigeneračních změn, zejména dostal větší 8,3“ displej s tenčími symetrickými rámečky. Bohužel právě zobrazovač na sebe přitáhl nechtěnou mediální pozornost, neboť první uživatelé nového iPadu mini si začali všímat jedné jeho nepříjemné vlastnosti.

ipad mini 6

Displej iPadu mini se vlní jako sulc

Pokud si na displeji nového iPadu mini otevřete v režimu na výšku například webovou stránku a začnete ji posouvat, celý obsah se na displeji rozechvěje, jako by byl z želatiny. Tento jev není ničím novým, „želé efekt“ se vyskytl i v minulosti u jiných zařízení, ovšem dle všeho je u nového iPadu výrazně znatelnější. Jeho projevy si můžete prohlédnout v následujícím zpomaleném videu od Dietera Bohna z magazínu The Verge.

Pokud jste doufali, že se jedná o problém, který může v budoucnu napravit aktualizace softwaru, musíme vás zklamat. Apple se v oficiální reakci brání tím, že se jedná o typickou vlastnost všech LCD panelů, tedy nic opravitelného.

Apple při návrhu iPadu mini zřejmě počítal s tím, že jej uživatelé budou používat primárně v režimu na šířku, kdy není želé efekt patrný. Zobrazovač se totiž obnovuje řádek po řádku, přičemž k obnovení nemusí dojít u všech řádků přesně ve stejný okamžik. V režimu na šířku není tento nedostatek tolik patrný, ovšem v režimu na výšku se řádky promění v sloupce, a proto se najednou obsah na obrazovce začne vlnit.

iPad Mini Teardown: Here’s Why it Jelly Scrolls

Proč je však tento jev viditelný na iPadu mini 6 více než na jakýchkoliv jiných iPadech s 60Hz LCD displejem, není jasné.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

19 komentářů

 1. Jestli pak nemají ten displej od Samsungu :D Skové tablety (třeba Tab S5e) tohle dělají :)

 2. To je snad funkce a za příplatek když je to ten Apple ne?

  • Zajisté, je to takový bonus navíc. Jako třeba u iPhone 6 Plus, který se při nošení v zadní kapse kalhot časem dokonale přizpůsobil tvaru uživatelovy zadnice.

 3. Waw by som cakal v neznackovom tablete za 50 dolarov.

 4. Můj starej Galaxy Tab S2 to taky dělá. Sice jsou ty sloupce jenom 2, ale při rychlém scrollování to je lehce patrné. Za ty léta mi to ale popravdě vůbec nevadilo.

 5. Pokud vím tohle se děje, pokud je displej „opačně vzhůru nohama“. Dělá se to kvůli umístění kabelů. Majitelům můžu doporučit, ať si ipad otočí

  • to akoze ked otocia tablet, tak tie kable uz tam nebudu ci ako?

  • Pekny clanok, len tak cely o nicom. „It just so happens that this decision may be behind the peculiar jelly scrolling effect“. Doraz je na „may be“.

   Takze nie, umiestnenie konektora v tomto pripade nehra ziadnu rolu. Ked kusok zapojis tu svoju dutu hlavicku, tak na vysku sa jelly efect bude prejavovat tak ci tak. Je jedno v ktorom spravnom smere hore ho drzis.

  • U Oneplus 5 byl jelly scrolling potvrzen přímo od Oneplus, že ho způsobuje otočení displeje. Proto taky spousta uživatelů po otočení telefonu popisovala, že ten efekt je pryč, ale to bys musel použít google a nespoléhat se pouze na svoje tupé maďarské výkřiky.

  • tak to urcite 🤦‍♂️

  • @_qam_30. 9. 2021 v 20:15
   Máš pravdu, dokonce jsem 1+5 vlastnil. A máš pravdu že to sám výrobce potvrdil.

  • Video 1 „normalna“ poloha:
   [odkaz]

   Video 2 otocena opacne:
   [odkaz]

   Z logiky veci vypliva, ze vykreslovanie LCD ostava rovnake, ci uz drzis tablet normalne alebo opacne. Nic sa s tym nemeni a tym padom ostava aj jelly efekt.

  • Zle linky, sorry:

   Vid1: [odkaz]

   Vid2: [odkaz]

 6. Tak zretelny jelly efekt nemel ani muj staroucky Samsung tablet.

 7. Jak bylo psáno víše, bohužel se s tímto neduhem setkalo více značek. Dost velká škoda, konečně pěkný kompaktní tablet a Apple zas šetřil kde neměl. Bravo

  • Je to tak. I proti předchozí generaci je ten displej výrazně horší. Špatné pozorovací úhly, displej více zapuštěný pod sklo. Tento Mini se moc nepovedl a to jsem se na něj moc těšil.

 8. „Proč je však tento jev viditelný na iPadu mini 6 více než na jakýchkoliv jiných iPadech s 60Hz LCD displejem, není jasné.“

  Proč se to děje je doslova vysvětleno v tom videu nad tím, pod kapitolou Jelly Scrolling Explained :DDD

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).