Domů » Bleskovky » V50 ThinQ: takto bude vypadat první LG s podporou sítí 5G

V50 ThinQ: takto bude vypadat první LG s podporou sítí 5G

LG údajně na veletrhu MWC představí dva vlajkové smartphony, kromě očekávaného G8 ThinQ se údajně dočkáme i modelu V50 ThinQ. Tiskový snímek prvního jmenovaného byl odhalen v tomto týdnu, @evleaks k němu nyní přidává i render druhé chystané novinky.

Telefon vypadá podobně jako G8 ThinQ, pouze na zádech přibyla třetí čočka fotoaparátu. Telefon dostane protáhlý displej s výřezem uprostřed horní strany, v něm najdeme patrně nedávno představený fotomodul s 3D kamerou. Čtečka otisků prstů se ubytuje na zádech, do displeje ji tak LG minimálně v první polovině letošního roku neintegruje.

V50 ThinQ bude vůbec prvním smartphone od LG, který bude podporovat sítě 5G. Zveřejněný render jej přisuzuje americkému operátorovi Sprint, ten na něj bude mít patrně po nějakou dobu exkluzivitu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

50 komentářů

 1. Čtečka zezadu. Takže zase nic.

 2. Marek Studnicka

  Ono to umístění je takové,jak komu vyhovuje,možná by bylo praktičtější umístit jí do bočního tlačítka,než na záda,ale to jen subjektivní pohled.

  • Ne není. Nejslavnější místo pro čtečku otisků na mobilním telefonu je někde zepředu. Jelikož se hlavní interakce u mobilního telefonu s dotykovým displejem odehrává právě mezi dotykovým displejem a prsty ruky a za další je tady použitelnost čtečky otisků a ta je při umístění zezadu problém v různých situacích, které už byly mnohokrát popsány.

  • Každýmu uživateli vyhovuje něco jinýho. Já se čtečkou na zádech nemám nejmenší problém, naopak jí mám radši právě v pohodlným dosahu ukazováků bez ohledu na to, v jaký ruce zrovna přístroj držím, než na bočním tlačítku, nebo pod displejem/na displeji. Pokud mobil leží na stole, tak pro mě nepředstavuje kdovíjak velkou námahu vzít ho do ruky, odemknout a znovu položit, nebo prostě dvakrát ťuknout na displej a zadat pin a kupodivu tím komfort používání přístroje ani moc netrpí.

  • S stejně potom chytneš mobil tak, aby jsi jej mohl ovládat palcem přes displej při držení v jedné ruce. Nebo mobil držíš v jedné ruce a ovládáš druhou. Nebo mobil držíš v obou rukách a ovládáš palci. Čili téměř vždy se dostaneš k tomu, že mobil ovládáš skrze dotykový displej, který je zepředu. Proč jej tedy přes teď displej (čtečka otisků v displeji) rovnou neodemknout??

  • Stejně tak mám k tlačítku vždycky přiloženej ukazováček ruky, protože si jím mobil podpírám a je to úplně přirozená poloha toho prstu. Navíc hezky zapadne do výřezu Spigeňáckýho pouzdra pro čtečku, takže to mám i jako pojistku proti nechtěnýmu vyklouznutí, což už mi mobil pravděpodobně taky párkrát zachránilo. Fakt mám LG čtečky na zádech radši, samozřejmě bych se smířil i s čtečkou vepředu, měl jsem pár takových přístrojů, ale na zádech mi z ergonomickýho hlediska vyhovuje nejvíc a to mám úplně standardní ruku (ani málo, ani moc prstů, ani divnej tvar končetiny..) :)

  • Z ergonomického hlediska je nejvyhovujici zepředu. Ovládat mobil palcem a držet jej při tom tak, že máš ukazováček na čtečce no nevím. To zrovna moc přirozené neni a teď bude taky záležet, jak máš velký mobil. Každopádně jsme zase u toho, že se tak či onak dostáváš k interakci mezi prstem a displejem. Pak tady máme ty situace odemčeni mobilu skrze čtečku mobilu ležícího na stole, držáky, stojánky apod…

  • Čtečka zezadu je nejhorší možné umístění a při mnoho situacích ji pak nelze použít. O tom ani nelze polemizovat, to je prostě realita. Nejvíce mě osobně vyhovovala u Sony, na boku.

  • Ctecka vzadu je vyhodna jen pri vyndavani z kapsy, kde mas prst uz casto polozeny prave v tom miste. Nicmene v jakekoliv jine situaci je to proste obtiz a neergonomicke – a nejde jen o lenost, viz treba drzaky v aute.

  • Ale vy tady všichni ignorujete jednu věc. V příspěvku, na který reagujete, je napsáno „Ono to umístění je takové,jak komu vyhovuje“. Vy tady všichni řešíte, které umístění je lepší a výhodnější z hlediska ergonomie. Ale přece to, co je pro vás ergonomičtější, nemusí vyhovovat každému. Někdo holt oželí, že čtečka není přístupná na stole, v držáku, atd.., protože výhody jako nevylamování si palce, odemknutý smartphone už při vyndavání z kapsy atd. jsou pro něj zkrátka podstatnější. Záleží na tom, jak kdo a na co smartphone používá. Nelze říct že jedno umístění je správné a druhé je špatné. Já třeba smartphone položený na stole nepoužívám, nedávám ho nikam do držáku, takže pro mě je pohodlnější čtečka vzadu, protože si nemusím vylamovat palec šmátráním někam dolu pod displej, když čtečku vzadu mám pod ukazováčkem přirozeně. Ale nikomu tady nebudu tvrdit, že je toto umístění lepší, jen kvůli tomu, že mně při měm stylu používání vyhovuje víc, protože respektuji, že někomu nevyhovuje. Škoda že stejnou soudnost nemají i místní věční přesvědčovači o tom, že jediné správné umístění čtečky je vepředu…

  • Shepii: logicky je. Je to nejvhodnější místo. A zase se můžeme bavit o přesném umístění, kdy teda nebude docházet ani k tomu vylamovani palce. Tedy umístění do displeje a to nejlépe do 2/4 části od spodní hrany. (tady Huawei Mate 20 pro ma cca toto umístění v displeji). Proč logicky jsem už napsal. Je to dáno interakci mezi displejem a většinou palcem u dotykového telefonu. Takže proč odemykat ukazovackem a vlastně jediným použitelným prstem pro čtečku zezadu (ostatní prsty už tak pohodlné nejsou) a poté ovládat přes displej palcem, či jinými prsty druhé ruky, než ta co drží telefon? Tak to udělám skrze čtečku v displeji, stejně přes něj mobil člověk ovládá. Ano, od toho dotykový displej.

  • xzeit: Ale to je úplně jedno, jestli je to nejvhodnější místo. Stále se totiž najde velká spousta lidí, která upřednostňuje čtečku na zádech i přes to, že má více nevýhod. Tak to zkrátka je a nemá smysl polemizovat nad tím zda to či ono. Situace je zkrátka taková a komentáře typu „jedině vepředu“ jsou něco jako „s šípkovou x se zelim“. Kaudý upřednostňuje něco jiného, tak to je a žádný komentář tady v diskusi to nezmění. ;)

  • My si asi trochu nerozumíme v tom smyslu, že já tady nepíšu za nikoho dalšího, proto jsem se taky snažil zdůraznit, že čtečka na zádech ideální pro mě osobně. Ale souhlasím, že na velikosti smartphonu to taky určitě záleží, já mám aktuálně LG V30 a se stejným umístěním čtečky jsem měl i V10 a V20 (pravda, u V10 jsem používal spíš odemykání pinem, protože u něj byla čtečka občas náladová, ale ukazováček jsem měl i tak opřenej o její senzor, potažmo o odemykací tlačítko). Takže minimálně mojí osobě ta čtečka na zádech prostě vyhovuje, přes veškerý odborný i amatérský studie a nikdo nemá tu moc mě přesvědčit o tom, že jediný správný umístění čtečky je v displeji, nebo pod displejem. Jedný uživatelský skupině vyhovuje čtečka na boku (což já osobně považuju za nejdebilnější možný umístění, ale vymlouvat to nikomu nehodlám), další zase zepředu a další skupina má v oblibě senzor na zádech. Imho, pokud by umístění čtečky na zádech skutečně nedávalo žádný smysl, tak by to zákazníci a fanoušci jednotlivých výrobců dali pravděpodobně dost najevo, protože čtečky otisků prstů jsou z těch důležitějších částí smartphonů.

  • febrik: Je třeba si ale uvědomit, že otázka ergonomie není z podstaty individuální věc. Všichni jsme na tom stejně, klouby, končetiny, atd.:)
   A ovládání systému (daná plocha neslouží jen jako čtečka že) na zadní straně je ergonomický nesmysl. Podívej se na desítky tisíc modelů telefonů, tabletů, PDA, empétrojek,…. nic, žádné ovládání na zadní stráně (PS Vita vynechme:) ).

   Co se týče čtečky, je to stejné. Na zádech je špatně dosažitelná pro většinu času. Navíc s rostoucími velikostmi se dostává vysoko mimo držení/těžiště. Atd. atd.

   Čtečka na zádech je nesmysl. Dnes už je to jedno, jsme jinde (bezdotykové autentifikace), ale na věci to nic nemění:)

  • Musím s politováním oznámit, že se s vámi na nějakou dobu budu muset rozloučit. Asi několik měsíců. Budete mi všichni chybět.

  • xzeit: Byls dobrej:)

  • To mame za trest nebo za odmenu? Ted je otazka, jestli jde do vezeni nebo do blazince. Tipuju to druhe. Uz ho z Applu jeblo :-)

  • Brzy se nám vrať. :-)

  • Díky. Asi počkám ještě do středy, poté se budu muset na tři až 4 měsíce plně soustředit na něco jiného, takže diskuze po fórech musím dost omezit. A když se tady občas kouknu, asi nevydržím, nereagovat, proto se budu snažit nekoukat….v červnu se tu objevím jako totální panic.

  • uni: samozřejmě, že otázka ergonomie je individuální věc. To, že má drtivá většina populace stejný počet kloubů, prstů a končetin ani omylem neznamená, že pro všechny bude fungovat jedno univerzální řešení. Rozměr a tvar dlaně a prstů jednoduše nemáme všichni stejný. Někomu bude vždycky víc vyhovovat jedno řešení, dalšímu jiné, je to otázka efektivity a současně komfortu při používání toho zařízení. Takže ano, můžu tvrdit a taky tvrdím, že mi ze všech aktuálních řešení nejvíc vyhovuje čtečka otiska prstů na zádech, protože čtečka otisku prstů je přesně v místě (a byla i u všech dalších smartphonů od LG, které jsem používal), kam normálně pokládám ukazovák při držení telefonu jednou rukou.

   Vlastní ovládání telefonu zůstává na displeji, dvouúčelové tlačítko pro zapnutí/vypnutí a odemykání nepovažuju za součást ovládání, na kterou potřebuju nutně vidět. Samozřejmě v případě, že výrobce zajistí snadné rozpoznání tlačítka po hmatu a zároveň i jeho pohodlnou dostupnost. Což mi zatím všechny smartphony od LG splňovaly (LG V10, V20, V30 a ještě jsem v předchozím postu zapomněl na G6 – čili nějaká zkušenost tam bude).

  • To si jde jako fakt nekdo pobrecet, ze nebude chodit do diskuzi? Jako vazne? :-D

  • febrik: Ano, do jisté míry hraje roli velikost, ostatně jak jsem napsal;): „Navíc s rostoucími velikostmi se dostává vysoko mimo držení/těžiště. Atd. atd.“

   Ale to je vcelku jedno, řešit, že má mát telefon jinak ovládací prvky, protože „malá ruka“ se moc nedá. Navíc realita je vlastně úplně opačně, viz Asie, obliba velkých telefonů (zde je i jiný vliv) a obliba „phabletů“, která přišla z Asie jako takové :)

  • Facepalm: IKR :D míra místního lůzrovství mi asi nepřestane nikdy překvapovat :D

  • uni: proto jsem znovu vypsal modely, s kterýma mám zkušenost, to by mělo k představě stačit a proto jsem taky znovu vypíchnul, že mám ukazovák položenej přímo na čtečce při běžným držení telefonu, takže těžiště při úchopu vůbec nemám potřebu řešit.

   Já jsem přece nikde nenapsal, že malá ruka = malý telefon, já jsem jen uváděl, že každý jedinec se svojí fyziognomií liší a vyvracel jsem cokoliv, co by zavánělo univerzální ergonomií :)

  • Se cteckou vzadu jsem nikdy nemel problem. Naopak ctecka na hrane, to je totalni ulet.

  • Ovládací prvky na zádech zkoušelo LG a ano, samo od toto upustil,o, protože ano, je to kravina. Ovládací prvky zkrátka patří na velmi stranu, kde se odehrává komplet interakce s OS.

  • Na velmi stranu.? Nebo přední stranu?

  • Na bazarovom TCL je predsa citacka na velmi strane :)

 3. Je ta čtečka tak drahá záležitost, aby nemohla být vpředu v displeji i vzadu a šla rychle použít podle toho jak telefon vezmu, nebo ho chci jen otevřít na stole? Jsem jedinej koho to držuje a vytáčí?

  • Mohla by být tam i tam. Na druhou stranu, kdyby byla vzadu, jak pak ovládáš mobil?

  • LG ji nechce do displeje kvůli tomu že není furt lepší než klasická a na zádech nevadí.

  • Hlavně v displeji prosvítá do displeje a mění jeho barvy v místě čtečky. Při zobrazení černé v místě čtečky ji lze vidět pod displejem. Možná je to velmi pohodlné řešení, ale také velmi pomalé a z popsaných důvodů velmi nevzhledné. Když si vezmeme takový samsung, kde už průstřel kamery mění barevnost jejího okolí, přidáme ještě čtečku v displeji, no ten displej bude naprostý trágo… ale co se divím, lidi jsou slepí, blbí (viz xzeit) a je jím jedno co mají v ruce, hlavně když to jde s trendem. Nějaké řešení zda je to dobře či špatně, to nedělá nikdo. Pak mobily skončí tak jak skončili – s výřezy, průřezy, průstřely a deseti čočkama na zádech.

  • Franta Mlátička

   A některým lidem je i jedno, co mají ti druzí v hlavě.

  • _qam_ kdybys raději přestal psát kraviny a zbytečnosti…. Hlupáků jako ty tady chodí už tak dost…

  • Jen takový dodatek k tomu tvému kecu. Budu se vyjadřovat k optické čtečce mobilního telefonu Huawei Mate 20 pro. Upřesnění té kraviny co jsi napsal. Pro zobrazení černé v místě čtečky nic vidět nejde. Při přiložení prstu se v místě čtečky displej vysviti a děje se to jen pri čtení otisku. Pomalé taky neni, i když nedosahuje rychlosti klasické kapacitní čtečky. Jak to bude u Samsungu nevím, každopádně by to mělo být rychlejší a přesnější. Bude ultrazvuková.

  • Ta čtečka jde vidět pod displejem tak tu nemel hlouposti, je vidět že jsi ten telefon ještě nedržel v ruce

  • Luky : ta čtečka fakt vidět nejde. Telefon mám. Při dotyku na displej se pouze v místě čtečky lehce vysviti, abys věděl, kde máš prst položit. Při položení pak displej v místě čtečky prosviti světlo. Takže asi tak.

  • xzeite, zase lžeš ve prospěch své modly huahej, realita je ale jinde.
   [odkaz] . Pro všechny ostatní, tady je video, kde je jasně vidět, jak čtečka prosvítá přes displej. Naprosto stejný problém má i Huawei, v menší míře, ale ano. Jak už jsem psal jinde, jsi příliš hloupý a příliš nenáročný, na to, abys takové věci řešil.

  • _qam_. Tak tys byl vždycky de…bil. Dáš tady odkaz na vivo a myslíš si, že to má Huawei stejně ??. No představ si, že nemá. Nic takového jako na videu co jsi sem postoval nehrozí. A to jsem zkoušel zobrazení ruznych barev, různých jasů…

   Takže nepiš kraviny, nebaví se o věcech kterým nerozumíš…

  • Tady se musim zastat xzeita. Ta ctecka fakt videt neni, i z toho odkazu co posilas se na to fakt musis divat z blizka pod dobrym svetlem – neco jako kdyz mas na 5″ 1440p displej misto 1080p…

  • Lukass71: ono to ani jinak nejde. Tohle jsou fakta. Nemám důvod v něčem lhát, zvlášť když toto lze snadno proveritelne.

  • Xzeit: Ten tvůj hulahej prošpikovanej bloatwarem a backdoorem do Číny jsem zkoušel a čtečku jsem viděl, takže lžeš.
   lukass71: Tak není vidět nebo je vidět z blízka? Druhá možnost je správně. Navíc mění barevnost v daném místě oproti zbytku displeje…

  • qam: Jde, pokud se fakt dobre divas a mas osvetleni na urovni studia. Ale pri normalnim pouzivani a hlavne s rozsvicenym displejem proste neni. A znovu, mluvime tu o vivu, ne huawei.

  • _qam_ Viděl jsi maximálně tak houby s octem, máš video s Huawei? Nemáš, poslal jsi Vivo a k Huawei máš velké nic, takže blafal obecný, jako vždy.

  • lukass71: u toho viva je to asi trochu jinak. Hlavně při aktivním displeji fakt nic vidět nejde a jak píšeš normálním používání a dokonce i zhasnuty displej. Koho to zajímá, že při prosvícení světlem zvenčí a detailním zkoumání si můžeš něčeho všimnou? Důležité je, že při normálním používání to nijak zobrazení neovlivňuje. Ani v místnosti, ani na slunci jsem si toho nikdy nevsimnul (resp. to nejde vidět). A lampičku z blízka si na mobil nikdy svítit nebudu, zvlášť a zhasly displej.

 4. Marek Studnicka

  Stejně o umístění čtečky si nakonec výrobce rozhodne sám

 5. Jsem na něj docela zvědavý, už jsem se chystal objednat V40, ale na představení letošní generace si těch pár dní ještě počkám, třeba LG překvapí s dostupností EU modelů a ebay funguje dobře.

 6. Uz dajte tym zadnym citackam pokoj. Ja sam som bol velky odporca tohoto konceptu, ale z HTC M10 ak som nechcel Huawei, som nemal na vyber.
  A nielen ze som si zvykol uz po par hodinach, ale mi to pride este aj pohodlnejsie.
  Prst mi pada prirodzene rovno na senzor.
  A nejake kecy, ze cela interakcia s telefonom sa musi diat z predu, tak potom ani ovladanie hlasitosti by nemalo byt na boku , ale vpredu.

  • To s hlasitostí je nesmysl. Velká část funkce hlasitosti je v režimu vypnutého displeje (poslech hudby, telefon v kapse). Nicméně i jednotlivé hlasitosti ovládáš táhly na displeji V PŘEDU, to je pravda;)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).