Domů » Bleskovky » V téhle zemi mají Windows XP stále dominantní postavení. Běží zde na více než polovině PC

V téhle zemi mají Windows XP stále dominantní postavení. Běží zde na více než polovině PC

Zatímco v našich podmínkách řešíme, jestli je lepší operační systém Windows, 10 nebo 11, existují části světa, pro které má pojem Windows úplně jiný význam. Podle statistik od StatCounter, na které upozornil server WinFuture, existuje na naší planetě jeden stát, kde stále fandí starému systému Windows XP.

windows xp unsplash
Windows XP nepatří do starého železa, alespoň v Arménii ne

Onou zemí je Arménie. Překvapivá není jen obliba systému z roku 2001, ale také počet počítačů, na kterých obstarožní systém stále funguje. Podle statistických údajů běží na Windows XP 53,5 procenta arménských počítačů, což je neobvykle vysoké číslo.

windows xp still more popular th
Pro spoustu Arménů je tento pohled běžnou součástí života

Kromě otázek, jak je možné, že se v Arménii neprosadily modernější verze, jako například Windows 7, se vynořují také obavy o zabezpečení. Záplaty pro Windows XP už nějaký ten pátek (konkrétně od dubna 2014) nevycházejí, a tudíž je více než polovina počítačů v zemi ohrožena více či méně známými chybami.

Windows XP běží na více než polovině arménských počítačů

Přechod na novější systém nicméně nebude nic jednoduchého. Je totiž velmi pravděpodobné, že starý operační systém běží na podobně starém hardwaru, který s novějšími Windows nemusí být kompatibilní. Pro mnoho lidí může být také překážkou cena nového počítače. Rozhodně ale není důvod ten, že by Arméni neznali novější verze operačního systému z Redmondu – druhým nejpopulárnějším systémem v zemi jsou totiž Windows 10 s podílem 32,8 procenta.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

6 komentářů

 1. „Kromě otázek, jak je možné, že se v Arménii neprosadily modernější verze, jako například Windows 7, se vynořují také obavy o zabezpečení.“

  To je fakt „náročná“ otázka… že by to bylo třeba tím, že Arménie ROZHODNĚ není nějak bohatá země? 🤔 😀

 2. Sice už jsem, krom jednoho , všechyn počítače „migroval“ o něco vejš, stále nevím, proč. Nevidím pro mne žádný přínos W7, W10 oproti WXP. To co jelo v XP jede až najednu vyjímmku i a vejš úplně stejně (nebo trochu pomaleji se mi občas zdá) na W7 i W10. Kromě toho že „windowsí“ věci nejsou tam kde byly a jmenujou se leckdy jinak. W 10 jsou pekelně žravý na data s těm anevypnutelnejma aktualizacema…
  Tzn po přechodu jsem vždy musel věnovat čas učení se, kde zas je např ruční nastavení IP adresy, atp. Každý vylepšení je jen žrout času, než se s tímnaučíte dělat. No a W11 na žádném mém počítači nepojede, páč nemám „podporovanej“ HW. Což je mi příšerně líto (pro nechápající myšleno značně ironicky)

  • Já bych doplnil, že WXP a W7 jsou OS, nad kterými má uživatel aspoň nějakou kontrolu (a vypnutí aktualizací je vyložená NUTNOST, jinak se z OS vcelku rychle stane něco, co se mi už ani nechce nějak nazývat). W10 působí spíše jako OS u kterého nikdo neví, co se stane, aktualizace vypínat se nedoporučuje (i když je to možné např. přes prográmek O&O ShutUp10, který umí vypnout i různé sledovací a jiné otravné/zpomalující funkce, které jsou doslova základem W10 – vtipné je, že společnost O&O Software je partnerem MS 😀 ), navíc HW nároky oproti W7 jsou doslova NEUVĚŘITELNÉ (krásně je to vidět třeba na noteboocích bez SSD, tam se i vytweakované W10 „hýbou“ jak retardovaný šnek v komatu a to jen v té vzácné chvíli, když zrovna nic nedělají, což se během hodiny práce stane možná tak jen na pár vteřin; upřímně lituji ty, kteří si koupili notebook s plotnovým diskem v těch letech, kdy SSD byly neskutečně drahé). Každopádně WXP opravdu dnes už ne. W7 jsou plně dostačující, jenže díky vzájemné dohodě s MS jsou UMĚLE potlačované tak drastickým způsobem (třeba že když si na ntb s W10 nainstalujete W7 tak nerozjedete wifi atd. atd.), že bych se nedivil, kdyby třeba příští rok Mozilla a jiní oznámili, že prostě nové verze jejich SW už na W7 nepojedou.

  • @bkf
   No dokud mám pro zákazníky dělat servis musím udržovat alespoň jeden notes s XP živej na kterým mám nainstalovaná software pro danou technologii…
   Přenášet tro na W7 a vejš je v podstatě nemožné – tu drbačku mi nikdo nezaplatí…

 3. Já třeba doteď nevěděl, že nějaká Arménie existuje :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).