V Rusku mobilem nezaplatíte. Kvůli sankcím zde nefunguje Apple Pay a Google Pay

mobilni platba payment placeni nathan dumlao unsplash

Válka na Ukrajině probíhá na všech frontách. Zatímco místní se brání ruskému útoku vojenskými silami, západní civilizace se snaží Vladimiru Putinovi znepříjemnit život řadou kybernetických útoků a sankcí. Připojily se i technologické firmy – v Rusku například pozastavují fungování svých služeb. A nechybí mezi nimi ani giganti Apple a Google, kteří v Rusku odstavili své platební systémy Apple Pay a Google Pay.

Platební karty zpátky do peněženek

Pozastavení podpory mobilních platebních systémů se týká všech bank, které se nacházejí na americkém sankčním seznamu – VTB Group, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank a Otkritie. Jejich klienti nebudou moci využívat služby Apple Pay a Google Pay ani pro bezkontaktní placení v obchodech, ani na internetu. Dosavadní uživatelé těchto služeb se budou muset vrátit k jiným platebním systémům. Podle Bank of Russia budou kontaktní i bezkontaktní platby u těchto subjektů dostupné i nadále.

Omezení mobilních platebních služeb se dotýká i dostupnosti mobilních aplikací samotných bank – Apple již ze svého App Storu odstranil minimálně tři aplikace od Promsvyazbank, zatímco z Google Play zmizela hlavní aplikace téže banky.

Ruské banky jsou nyní pod náporem lidí, kteří se snaží co nejrychleji vybírat ze svých účtů hotovost. Jen v první den invaze na Ukrajinu vybrali Rusové ze svých účtů 111,3 miliard rublů, což je nejvíce od počátku pandemie nemoci COVID-19 před dvěma lety. V České republice je pod obrovským tlakem banka Sberbank, jejíž pobočky v minulých dnech čelily náporu zákazníků, kteří chtěli převést své prostředky do jiných finančních ústavů. Banka se potýkala i s výpadky svých online služeb.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku