TOPlist

V Austrálii testují tisícitunový stroj na vlnobití, umožní surfovat v obřích bazénech

surf lakes 1

Surfování je oblíbenou kratochvílí ve většině zemí disponujících přístupem k moři. Pokud však nebydlíte poblíž vhodné pláže, nebo je u vás moře příliš divoké či klidné, moc si asi nezasurfujete.

surf lakes 2

Samozřejmě existují místa, kde je možné trénovat na umělých vlnách. Ty jsou však většinou nízké, kapacita takových center značně omezená a obecně nejde o zážitek, který by pokročilým surfařům poskytoval dostatečné uspokojení. To se však možná brzy změní, v Austrálii totiž společnost Surf Lakes dokončuje testování zcela nového konceptu tvorby umělých vln.

Steampunková revoluce?

Surf Lakes aktuálně provozují v australském Queenslandu testovací areál 5 Waves. V něm testují už téměř finální podobu svého zařízení, přičemž první komerční areál by měl otevřít brány někdy v příštím roce.

Z fotografií i videí je patrné, že ústředním prvkem celého konceptu je obrovský rezavý stroj ve tvaru obrácené houby. Zařízení působící jako ze steampunkového sci-fi filmu váží asi 1 400 tun a je poháněno stlačeným vzduchem. Obrovský kompresor stojící opodál pomocí stlačeného vzduchu zvedne konstrukci nad hladinu vody, odkud následně 1 400 tun vážící monstrum spadne a způsobí kruhovou vlnu. Ta se díky speciálnímu tvaru umělého jezera (nebo chcete-li bazénu) v různých částech stává různě vysokou a náročnou na surfování.

surf lakes schema

Právě z rozdělení na několik kategorií vln chce tento nápad těžit nejvíce. Testovací zařízení vytváří pět různých obtížností vln, v komerčním provozu by to mělo být šest až osm. Ty největší mají dosahovat asi 2,5 m. Celková kapacita takovéhoto zařízení by pak měla představovat asi 240 najednou surfujících osob.

Tvůrci si od svého nápadu slibují revoluci, která umožní plnohodnotně rekreačně i tréninkově surfovat mimo moře v podstatě kdekoliv na světě. Firma samotná neplánuje provozovat jednotlivá centra, místo toho chtějí svou technologii licencovat různým zábavním parkům, rekreačním resortům, i specializovaným sportovním centrům.

Odhadovaná cena jednoho umělého bazénu se strojem na vlnobití činí 20 milionů dolarů, tedy asi 466 milionů korun. To není zrovna málo, nicméně tvůrci kalkulují s předpokladem, že naprostá většina lidí nesurfuje, protože nemají přístup k moři. Když by ale vznikla vhodná centra ve vnitrozemí, trh by se značně rozrostl. Zájem o licencování už údajně projevily desítky zájemců z celého světa.

 

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku