Domů » Články » Uživatelský pohled na Meizu M8: Jaký je klon iPhonu s Windows CE 6.0?

Uživatelský pohled na Meizu M8: Jaký je klon iPhonu s Windows CE 6.0?

V tomto článku se podíváme na telefon Meizu M8, který je postavený na operačním systému Windows CE 6.0 s vlastní uživatelskou nadstavbou MyMobile. Tento model je na zahraničním trhu již nějaký ten pátek k dispozici a určitě jste o něm v minulosti slyšeli především díky tomu, že byl často přirovnáván ke kopii iPhonu. Já jsem se tento kousek rozhodl pořídit, konkrétně pak verzi  8 GB vnitřní pamětí a nyní se vám pokusím stručně přiblížit své dojmy a zkušenosti.

O telefonu jsem se poprvé dozvěděl před zhruba před dvěma lety a už tenkrát mě zaujal. Později jsem jej uviděl na portálu eBay a tak jsem neváhal a tento kousek si objednal. Telefon mě vyšel na zhruba 6 500,- Kč, což je celkem přijatelná cena vzhledem k hardwarové výbavě. Tento článek hodnotí mé dojmy a zkušenosti s tímto přístrojem.

Klady (+)
3,4“ displej, multitouch ovládání
256 MB RAM
8 GB/16 GB vnitřní paměti
přívětivé uživatelské prostředí
kompaktní rozměry a malá hmotnost
dobrá výdrž
3,5 mm výstup na sluchátka
 
Zápory (-)
GPS navigace
absence české lokalizace
chybějící distribuce v Evropě

Obsah balení
V černé krabičce se kromě telefonu samotného ukrývá následující příslušenství:
– cestovní nabíječka s redukcí pro EU zásuvky
– USB kabel + prodlužovací kabel
– sluchátka s 3,5mm jackem a mikrofonem
– Mini CD
– Li-Pol baterie (1300 mAh)
– čínské uživatelské příručky
– fólie na displej
– pouzdro pro telefon
– hadřík na displej s logem M8

-

Já jsem k telefonu dostal ještě externí GPS Bluetooth modul, který byl součástí aukce. Vzhledem k přítomnosti kapacitního displeje bychom stylus v balení hledali marně. Výrobce musím pochválit za 3,5 mm jack a mini USB konektor. Sluchátka v balení jsou peckovitého tvaru a připojují se přes zmíněný 3,5 mm jack. Na kabelu je umístěn mikrofon s malým tlačítkem pro příjem hovoru. Sluchátka hrají dobře a nijak v uších netlačí, i když použít samozřejmě můžete i libovolná jiná sluchátka. USB kabel pro synchronizaci slouží zároveň i k nabíjení telefonu. Synchronizace probíhá stejně jako u komunikátorů s Windows Mobile, přes nástroj ActiveSync, a u novějších operačních systému (Vista/Windows 7), přes WM Device center.

- - -


Technická specifikace

Operační systém: Windows CE 6.0 + prostředí MyMobile
Displej: Kapacitní, 720×480 px, 3,4“, multidotykový
Procesor: Samsung ARM11 677 MHz
Rozměry: 108×59×12 mm
Hmotnost: 118 gramů
Paměť: 256 MB RAM, 128MB ROM, 8/16 GB vnitřní paměti (podle typu)
Datové připojení, telefonní funkce: GSM/GPRS/EDGE, Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0
Fotoaparát: 3,2 MPx s autofocusem
Senzory: Světelný senzor a senzor pohybu
Baterie: Li-Pol 1300mAh

Vzhled zařízení
Celou přední plochu telefonu vyplňuje 3,4 palce veliký kapacitní displej s jemným rozlišením 720×480 px. Displej je dostatečně citlivý a zpracování barev je také velmi dobré. Dále na přední straně najdeme ve spodní části tlačítko s logem výrobce, které je určeno k návratu do hlavní nabídky. V horní části se nachází telefonní reproduktor a na zadní straně najdeme v levém rohu fotoaparát s rozlišením 3,2 MPx. Kvalita snímku je ale spíše průměrná. V horní části najdeme 3,5 mm výstup na sluchátka a také tlačítko pro uzamčení displeje či vypnutí celého zařízení.

- - -

Na spodní hraně se nachází mikrofon a miniUSB konektor pro připojení nabíječky a synchronizačního kabelu. Výpis ovládacích prvků uzavřu tlačítkem pro regulaci hlasitosti, které se nachází na levém boku. Celkové dílenské zpracování je dobré a jednotlivé díly do sebe dobře pasují. Vůle se neobjevila ani po dlouhodobějším používání. Celkové rozměry telefonu jsou 108×59×12 mm, hmotnost včetně baterie potom 118 gramů. Výrobce telefon prodává ve dvou barevných variantách, černé a bíle.

Procesor, výkon a hardware
Uvnitř komunikátoru pracuje procesor Samsung ARM11 677 MHz, který rovněž obsahuje různé kodeky pro akceleraci/přehrávání videa. Odezva v systému je blesková, je ale zajímavé, že výrobce poslední verzi firmware označuje číslem 0.9.3.9, takže mě napadla úsměvná myšlenka, zda je tato verze skutečně finální :-), ale žádná novější se na webu výrobce zatím stáhnout nedá. Telefon v pořádku a bez problémů zvládá přehrát nekomprimovaná DivX videa bez jakýchkoliv záseků. Od výrobce se mi podařilo zjistit, že je v přípravě další nová verze uživatelského rozhraní, nicméně ta zatím není veřejně dostupná.

- - -

Díky 8 GB vnitřní paměti máte v zařízení dostatek místa pro uložení vlastních dat (v prodeji je i 16 GB varianta). Jen škoda, že telefonu chybí slot na paměťovou kartu, pak by se dalo místo ještě rozšířit. Co mě dále zklamalo, je absence GPS čipu pro navigaci. Naštěstí jsem od prodejce na eBayi dostal k telefonu GPS Bluetooth modul od Motoroly, se kterým po spárování navigace fungovala bez potíží (testoval jsem navigační software iGo).

- - -

Velmi dobře je na tom výdrž telefonu. 1300 mAh akumulátor utáhne telefon při běžném používání po dobu 3 dnů; světelný senzor jsem měl vypnutý a úroveň podsvícení displeje nastavenou na 60%. Občas jsem poslouchal hudbu, provedl několik krátkých hovorů a při cestování v autobuse jsem se krátce připojoval na internet a používal ICQ.

- - -

Operační systém
Meizu M8 využívá operační systém Windows CE 6.0 obohacený o vlastní uživatelské prostředí výrobce s názvem MyMobile. Už v minulosti se objevilo několik nových verzí a samotná aktualizace je velice snadná. Stačí pouze nahrát soubor xip.bin do adresáře /Disk a následně telefon restartovat. Telefon se přepne do režimu aktualizace a dojde k aktualizaci firmware.

- -

Momentálně vývojáři pracují na nové verzi firmware, který nabídne zcela nové prostředí a především podporu pro umístění různých widgetů na plochu. Je dobře, že výrobce k telefonu i tak dlouhou dobu po uvedení na trh poskytuje podporu a pracuje na vylepšeních, na druhou stranu se nabízí otázka, zda už tohle nemělo být vyřešeno mnohem dříve? Čas od času výrobce uvolní také testovací beta verzi firmware; několik jsem jich rovněž vyzkoušel, ale na normální používání to opravdu není, protože tyto bety jsou velice nestabilní a nevyladěné. V celém systému se nedostanete do styku s typickou nabídkou Windows CE. Jedině ve složce Windows najdete zástupce pro přístup do klasických ovládacích panelů, které vypadají téměř stejně jako na PC.

- - -

Systém běží stabilně a rychle díky dobré optimalizaci (když tedy nebudu počítat beta verze FW). Svůj podíl na tom má samozřejmě i použitý procesor a dostatečně velká paměti RAM. Ani po spuštění hudebního přehrávače, ICQ a internetu na pozadí jsem nezpozoroval nějaké prodlevy a zpomalení. Zajímavě mimochodem vypadá nabídka pro odemknutí telefonu; ve spodní části uzamčeného zařízení se objevují 4 ikonky pro různé akce (hlavní nabídka, zprávy, kontakty…). Vy si vyberete požadovanou ikonku, kterou přetáhnete doprostřed obrazovky, čímž se telefon odemkne a následně se spustí zvolená aplikace (na základě vybrané ikonky z nabídky). To je velice užitečné a snadno jsem si na to navykl. Z uzamčené nabídky můžete také ovládat hudební přehrávač, kdy po stisknutí tlačítka M dojde k proměnění tlačítek v ovládací panel přehrávače. V systému funguje kinetické skrolování, takže se v libovolných nabídkách nebo seznamu kontaktů můžete pohybovat rychlým tahem prstu po displeji.

- -

Kolem tohoto telefonu vznikla na internetu komunita nadšenců, která se nyní snaží o portaci operačního systému Android. Aktuální verze jejich portace má označení RC3 (Android 1.6) a i když v ní většina hardwarových funkcí nefunguje (Wi-Fi, Bluetooth), tak pro první seznámení postačí. V budoucnu je v plánu portace Androidu 2.0, i když úprava samotného jádra není až tak složitá, horší je zprovoznění zmíněných funkcí telefonu.

Hlavní nabídka
Hlavní nabídka je tvořena maticí 4×4 ikonky. K dispozici je hned několik ploch, mezi kterými můžete zástupce snadno přesouvat. V tomhle směru se výrobce kompletně inspiroval u iPhonu, který má hlavní menu vyřešeno také tak. V horní liště najdeme indikátor síly signálu, připojení k internetu (datové přenosy, Wi-Fi), ukazatel stavu baterie a při listování mezi plochami se zde zobrazuje aktuální číslo zvolené plochy. V dolní části najdeme název operátora a nabídku pro vyvolání softwarové klávesnice. Podobně jako u iPhonu, se v případě nových zpráv zobrazuje u ikonky SMS jejich počet.

- - -

Ve většině aplikací funguje automatická rotace displeje, kterou má na starost pohybové čidlo. Rotace bohužel není provázena žádnou animací, cože je docela škoda, na druhou stranu to nijak nebrzdí samotný systém a rotace při prohlížení fotografií je díky tomu blesková. Překvapilo mě, že v editoru textových zpráv displej otočit nelze; to je škoda, protože v landscape režimu by se zprávy psaly mnohem pohodlněji, ale třeba se opět dočkáme v některé z dalších aktualizací.

Zklamaný jsem byl z internetového prohlížeče, který načtené stránky nevykresluje příliš dobře a celkově je docela pomalý. Na občasné surfování po internetu to sice postačí, ale rozhodně má v tomhle směru telefon ještě hodně co dohánět. Mezi základními programy dále najdeme Kalendář, Budík, Hodiny, Záznam zvuku, Hudební přehrávač, Přehrávač videa, Fotografie, Fotoaparát, E-mail, Průzkumník souborů, Čtečku e-knih, Poznámkový blok, MSN a klienty pro SMS/MMS zprávy (zkrátka ten základ z Windows CE).

- - -

Hudební přehrávač
Na zadní straně telefonu jsou umístěny dva reproduktory, které hrají stereo. Zvuk z nich je celkem dobrý a problémy se nevyskytují ani při nastavení maximální hlasitosti. V nastavení hudebního přehrávače najdeme možnost regulace výšek, basů a grafický ekvalizér, který si můžete upravit podle svých potřeb.

- - -

Prohlížeč obrázků
Při prohlížení obrázků využijete nejen pohybového čidla, ale také multidotykového ovládání. Snímky můžete přibližovat nebo oddalovat pomocí dvou prstů. Pro prohlédnutí více fotografií můžete využít režimu prezentace, kdy lze jednotlivé přechody doplnit o nejrůznější efekty. Přes prohlížeč obrázků lze rovněž snadno “zachytit obrazovku“ v libovolné nabídce operačního systému, což se občas může hodit a je škoda, že podobnou funkci nenabízejí Windows Mobile komunikátory už v základu, protože iPhone to také umí :-) .

-

Meizu M8 mě rozhodně příjemně překvapil a za tu cenu je to pro mě zajímavé zařízení a výrobce si zaslouží pochvalu za dobrou odladěnost operačního systému. Jestliže máte k tomuto zařízení nějaké další dotazy, můžete mi je napsat do komentářů. Pokud bude v mých silách, pokusím se na ně odpovědět. Ve volných chvílích jsem zkoumal jádro systému, a pokud bude dostatek času, pokusím se pro tento telefon vytvořit českou lokalizaci.

web.pavlik

22 komentářů

 1. Píšete, že ste skúšali navigaciu iGo? To sa tam dajú inštalovať programy z WM? Alebo existuje špeciálna verzia iGo pre Win CE?

 2. Přesně tak. Třeba NAVON, nebo EVOLVE navigace běží na WIN CE a tam mi běželo to stejný iGo jako mi teď běží na HTC HD2. Stačilo jenom vložit SD kartu a jelo to.

 3. Presne tak vacsina automobilovych navigacii bezi na win CE.

 4. Přesně tak, navigaci jsem zkoušel IGO MY WAY ve verzi 8.3.2.80621 . A na tom displeji to vypadá vážně moc dobře.

 5. Pěkná recenze, dost se mi to zalíbilo, ale win CE jsem myslel že je ukončený projekt? Proto by mě zajímalo jak jste mluvil o tom že tam používáte icq atp. tak jestli jsou to speciálně verze pro CE kterých zaručeně bude málo nebo to spolkne i drtivou většinu pro WM6.1/5(.3) ? Díky

 6. Musím říci, že mě tento telefon v době jeho představení také dost zaujal. Technickými parametry zcela převyšoval tehdejší první generaci iPhone a Win CE také nebylo k zahození. Naneštěstí mám zcela jiné preference, takže jsem brzo přestal uvažovat o jeho koupi.

 7. Tubuss> Děkuji, ale velká zásluha patří Jirkovi, který to zformuloval a vydal.
  Je plno stránek, které se vývojem aplikací zabívají např (www.meizume.com) Kde se tvoří i Android pro tento telefon. Vlastně to má jen jádro Win CE a nadstavbu MY Mobile. Podpora ze strany výrobce je moc dobrá prostě MEIZU, ale bacha na klony M8 .
  S příchodem novýho firmware s novým uživatelským prostředím by měla přijít verze na které by měl být Windows Mobile API, čili že by šli spouštět aplikace pro windows mobile, ale jestli bude dokončen Android port tak je to jasná volba :)

 8. Mna by zaujimal najma e-mailovy klient. Ako to vyzera, da sa s tym pracovat? (odozva, rychlost..) A co POP a IMAP? dik

 9. E-mailový klient sice moc nepoužívám, ale práce sním je jak na windows mobile .. G-mail, Seznam, ve-maily chodí v pořádku i přílohy. Nastavení POP3, SMTP, SSL

 10. Tubuss: pokud se nepletu, tak Win CE je jádro operačního systému Windows Mobile. Současné Win. Mobile běží na CE 5. CE6 je vylepšená verze a žádný současný windows mobile toto jádro nevyužívá. Jde tedy o to, že Windows Mobile je jistá nadstavba win CE (vlastně to co vidíme + nějaké další knihovny). Aplikace pro Windows Mobile, které žádné z těchto knihoven nevyužívají by měly být spustitelné i na jiném OS, které běží také na Win CE, což je příklad tohoto stroje. Něco na tom chodit bude, něco co využívá něco specifického pro Windows Mobile na tom chodit nebude…

 11. Přesně tak :) … Je se čeká na tu nástavbu WM API .. oficiální vyjádření
  Jack uvedl, že kompatibilita s Windows Mobile aplikací přijde brzy.
  práce se provádí společností Microsoft, bez účasti Meizu.

 12. Mno vypustit GPSku a pametovy slot (proc neni v zaporech???) je pekny preslap na tuhle dobu :( Jinak co to znamena termin „nekomprimovaná DivX videa“ :D ? Jinak to ale vypada jako nadejna „platforma“ kdyz je uvnitr nove WinCE 6.0, coz v sobe skryva jednak realnou rozsiritelnost aplikacemi (ne jak treba takova Motorola a jejich Linux) a urcitou kompatibilitu s nekterymi jiz existujicimi aplikacemi pro WM ;) Vyvoj trval opravdu dlouho mno a sam jsem zvedav, jak to bude dal. Uz i nejaky potencial znaci to, ze se kolem tohoto telefonu utvorila nejaka ta aktivni uzivatelska komunita, ktera se v tom vrta (to take znaci to, ze se v tom vrtat vubec jde a ne malo (viz ta portace Androidu), tim padem je dost mozna i neoficialni verze WM7). Mno po hodne dlouho dobe pristroj, ktery aspon trochu upoutal mou pozornost;)

 13. aha věděl jsem že win mobile je nástavba CE, ale nevěděl jsem že se samotné CE ještě nějak vyvíjí, to mě potěšilo a zejména to s tím WM API pak by to bylo super a snadno to mohlo konkurovat ostatním komunikátorům, co se týče androidu na na můj kaiser je portován už skoro kompletně, ale pořád mě to moc nechytlo takže bych rád zůstal u widlí :)

 14. Např Iphone taky nemá paměťový slot:) .. A 8gb je dostačujících a rychlost přenosu je kolem 9mb/s. Těma nekomprimovanýma videama myslím to že se nemusí nijak převádět a telefon je zvládá vpořádku.

  Pracuje se i na portaci Windows mobile ve verzi 6.5 což je podle mého taky hodně zajímavé, ale nevyšla ještě ani nějaká testovací verze tak si musíme počkat.

  Dnes budu zkoušet novou RC3,1 verzi Androidu 1,6.

 15. Kdyby někoho zajímalo
  specifikace připravovaného MEIZU M9
  – Rozměry: 59,5 mm x 113 mm x 11 mm
  – 3G síť: WCDMA, CDMA, TD-SCDMA
  – Displej: 3.6″, same 720×480 resolution (PET)
  – CPU: 1 Ghz (Samsung S5PC110)
  – Paměť: 512 Mb ROM / 512 Mb RAM
  – KAmera: 5 megapixels camera
  – Připojení: Bluetooth / Wifi / GPS / TV-out
  – PaměŤový slot: Micro SD / TF
  – Vestavěná paměť: none
  – Baterie: 1350 mAh

 16. Ak som spravne pochopil nema to vobec GSM modul vsak??

 17. Pardon ospravedlnujem sa, moc som si nevsimal obrazky…a vidim ze ma GSM modul…

 18. To web.pavlik:
  Mno a co kdyz chce clovek pamet zvetsit (ja osobne, vzledem k tomu, ze posloucham hodne siroke spektrum hudby, tak mam tak 30GB mp3jek, ktere aktivne posloucham)? Tak ma smulu. Mimojine slot na kartu usnadnuje prenositelnost dat (kartu do redukce -> notebook/netbook atp.). Slot na kartu je bezpochyby velmi uzitecna vec, nebudem to popirat stylem Apple, ktery by klidne prohlasil, ze i volant je na aute zbytecnost :) Jinak ten tvuj termin znel prinejmensim vesele, to je jak kdybych rekl „nekomprimovany archiv ZIP“ :) Mno jinak urcite podej zpravu, jak na tom bezi ten Android ;) PS: Me by spise vyhovovala portace WM6.1, protoze obecne WM6.5 se mi nezda moc stabilni :/ WM6.5 spise vnimam jako nepovedeny mezikrok mezi 6.1 a nadchazejici 7.0

 19. Spletl jsem se připravuje se portace WM 6,1 i WM 6,5 .. Android běží tak nějak ještě nevyladěně. Zatím se neděje nic převratného a asi to bude trvat..
  Mimochodem připravované Meizu M9 vypadá moc dobře.

 20. Moc by mě zajímalo, jestli jde tento „stroj“koupit i v Česku.Díky za odpověď.

 21. kartan>
  Bohužel v česku není žádná distribuce. A myslím že ani žádná prodejna Meizu. Jedině objednat z EBAY . Nebo přeze mě

 22. vysel novy firmware [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).