TOPlist

Uživatelské zkušenosti s novinkou HTC Touch Dual

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Uživatelské zkušenosti s novinkou HTC Touch DualHTC Touch Dual navazuje na svého jistě úspěšného předchůdce HTC Touch a přináší několik vylepšení v podobě klávesnice dostupné ve dvou verzích (16 kláves a 20 kláves), přibyla rovněž podpora sítí třetí generace. Bohužel se výrobce rozhodl odstranit Wi-Fi, což může být pro mnohé zájemce vlastnost, která je od koupě komunikátoru odradí.

My si dnes podrobněji představíme verzi se 16 tlačítkovou klávesnicí. Testovaný model obsahoval anglickou verzi ROM s českou lokalizací firmy Sunnysoft (označení 1.31.405.09 z 31. 10. 2007).

Klady (+)
kompaktní design
TouchFLO ovládání
výsuvná klávesnice
128MB RAM
rozměry
automatický zámek
 
Zápory (-)
chybí Wi-Fi a GPS
nedostatek hardwarových tlačítek
tlačítko pro soft reset 
stále zapnutý XT9 slovník

Obsah balení
– HTC Touch Dual
– Li-Ion baterie s kapacitou 1120mAh
– náhradní stylus
– cestovní nabíječka 240V
– synchronizační USB kabel
– stereo headset + molitanové polštářky
– uživatelský manuál EN
– příručka pro rychlý start v češtině
– ochranné pouzdro
– ochranná fólie na displej
– 2 CD-ROM disky

- - -
HTC Touch Dual v originálním balení

Procesor, telefonování, textové zprávy, zpracování
HTC Touch, stejně jako všechna novější zařízení, nabízí operační systém Windows Mobile 6 ve verzi Professional. V srdci zařízení pracuje chipset Qualcomm 7200 s procesorem na frekvenci 400MHz. Společně s nainstalovanou češtinou, kterou k zařízení dodává společnost Sunnysoft, je zařízení celkem pomalé. Deinstalací češtiny došlo k zlepšení, ale stále mě zařízení připadá velice pomalé. Mám-li ho srovnat s HTC Kaiserem, který je osazen stejným chipsetem, přijde mi Touch Dual o poznání pomalejší. Doufejme, že to brzy napraví nové verze ROM, na které snad nebudeme dlouho čekat.

- -

Telefonování a psaní sms s tímto zařízením je velice pohodlné, a to zejména díky technologii TouchFLO a výsuvné klávesnici. Pro psaní SMS nebo e-mailů není nutné vytahovat stylus; ten je umístěn v pravém horním rohu a není teleskopický, ale svými rozměry dostatečně dlouhý pro pohodlné držení. Pro napsání nové SMS/e-mailu stačí vysunout klávesnici a okamžitě se vám rozbalí menu s novými událostmi (nový email, nová sms, nový kontakt atd.). Toto nastavení lze v menu vypnout a novou sms lze začít psát obvyklým způsobem. Je tu však jedna překážka, která mně osobně vadí. Při použití hardwarové klávesnice se automaticky zapne predikce textu XT9, vypnutí predikce textu a přepnutí na klasické psaní Abc se bohužel musí provádět při každém vstupu do sms. Instalační soubor disableXT9, který je k dispozici na Xda-developers, bohužel funguje pouze pro softwarovou klávesnici. Instalací tohoto cabu na Touch Dual vám bude HW klávesnice psát pouze čísla. Doufejme, že se brzy dočkáme nějakého řešení, zřejmě z rukou třetích stran. Klávesnice má velice příjemné a hladké zpracování a odezva tlačítek je bezchybná, takže uklepnutí nehrozí.

- - -

Výsuvný mechanismus též zaslouží pochvalu, vysunutí je hladké a přesné. Překvapilo mě, jak Dual Touch drží pevně v kolejnici a nemá vůbec žádnou vůli do stran ani po směru vysouvání. Uvidíme po delším používání, ale dovolím si tvrdit, že je to nejkvalitnější zpracovaní výsuvného mechanismu, který jsem měl možnost poznat (a že mu rukou prošla již pěkná řádka zařízení :-) – poznámka redakce). Vysouvání a zasouvání klávesnice pomáhá pružina. Těsně pod displejem je malý výstupek pro oporu při vysouvání a zasouvaní klávesnice.

U telefonní části se na chvíli zastavíme. Objevují se tu některé příjemné změny. Tou první je, že po přijetí hovoru z čísla, které není uloženo v kontaktech, se mě Touch na konci hovoru zeptá, zda chci toto číslo uložit. Tuto funkci u HTC Kaiser ani u HTC Advantage neznám, takže je pro mě vítanou novinkou.

- -

Druhou zajímavostí je, že při příchozím hovoru mám možnost hovor buď ukončit červeným tlačítkem, což není nic nového, nebo ztišit vyzvánění hovoru (přímo se objeví v nabídce na displeji), nebo je zde třetí možnost odeslat sms (viz obrázek). Lehce je i přepracovaná oblast historie hovorů, kde přibyla čtyři tlačítka s náhledy na volaná čísla, nepřijaté a odmítnuté hovory, zmeškaná volání. Telefonování s Touchem je čisté, hlasité handsfree spíše průměrné, nijak výrazně hlasité. Občas mi připadá, že hlasitost sluchátka i reproduktoru pro hlasitý odposlech podivně kolísá.

- - 

Zpracování telefonu je velice elegantní, všechny části jsou pevně slícovány a Dual během používání nezavrže. Kombinace chromu a černé působí velice stylově. Konektor USB pro nabíjení, komunikaci s počítačem a připojení sluchátek, najdeme na levé straně telefonu ve spodní části. V horní části se nachází tlačítka pro zesílení a zeslabení zvuku. Dále nechybí tlačítko Power, které však má velice podivnou a nejistou odezvu stisku, možná se ale jedná o problém mého kousku. Dále v horní části najdeme úchyt pro poutko. V pravé dolní části se pak schovává tlačítko pro spuštění fotoaparátu. Nepříjemně mě překvapilo umístění tlačítka pro provedení softwarového restartu. Otáčím telefonem jako zběsilý a nikde nic. Toto tlačítko je totiž schované pod krytem baterie, což je poměrně nepraktické. Kde asi udělali soudruzi z NDR chybu? :-)

Paměť
Díky integrovaným 128MB RAM se rozhodně nemusíte bát otevřít více aplikací. Doufejme, že se u zařízení od společnosti HTC už budeme se 64MB pamětí setkávat opravdu jen výjimečně. 128MB zařízení jen prospívá a uživatel nemusí hlídat stav paměti, jelikož tolik MB se hned tak nezaplní. Interní paměť (ROM) nabízí kapacitu 256MB, uživateli je k dispozici okolo 120MB. Paměť dále můžete rozšířit paměťovými kartami typu microSD (i SDHC), a to až do teoretické velikosti 32GB.

Displej
Díky menší úhlopříčce 2,6 palce (320×240px) je displej o něco jemnější, než u klasických displejů s úhlopříčkou 2,8\”. Snad už nikdo nebude volat po VGA displeji, který by u takto malého rozlišení opravdu neměl smysl. Displej má například oproti HTC Kaiserovi slabší podsvícení a je nažloutlejší. Osobně mám tyto displeje radši, protože barvy jsou mnohem teplejší a ne tak křiklavé. Na slunci je displej s maximálním nastavením podsvícení, které lze regulovat v několika krocích, dobře čitelný a originální dodávaná folie nezpůsobuje velké odlesky.

- - -

Díky integrované technologii TouchFLO II je jeho ovládání zjednodušené a upravené tak, abyste stylus vytahovali co nejméně, ovšem ani tak se bez něj neobejdete. Oproti první verzi technologie TouchFLO je změn pouze minimum, velice pěkně je ale zpracována například aplikace HTC Album, kde pomocí prstu můžete prohlížet, přibližovat nebo otáčet vaše fotografie. Funguje to opravdu výtečně. Ale jinak se žádná revoluce s TouchFLO druhé generace nekoná a osobně jsem čekal vícero změn.

- - - -

Komunikace
Touch Dual oproti svému předchůdci dostal navíc podporu sítí třetí generace s nadstavbou HSDPA, avšak ztratil schopnost komunikovat pomocí Wi-Fi, což si myslím, že je veliká škoda. Absence Wi-Fi je pro Duala určitým handicapem pro mnohé a důvod, proč si zařízení nekoupit. Podpora sítí třetí generace je v České republice opravdu mizivá a týká se tak jen velmi malého počtu obyvatel.

Datová komunikace je tedy možná přes GPRS a EDGE třídy 10 a samozřejmě i přes 3G/HSDPA. Jelikož chipset Qualcomm 7200, kterým Touch Dual disponuje, obsahuje Wi-Fi modul i GPS, je možné, že se v budoucnu dočkáme aktivace od šikovných kuchařů a vývojářů z komunitního fóra Xda-developers (stejně jako tomu bylo u HTC Trinity a GPS nebo HTC MTeoRa HSDPA). Já jsem ale u Dualu v tomto ohledu trochu skeptický, jelikož HTC do zařízení nedalo anténu pro GPS ani pro Wi-Fi.

Fotoaparát
Fotoaparát v HTC Touch Dual ani neoslní, ani neurazí. Žádné zázraky od něj nečekejte, je běžným průměrem a na případné momentky pro zobrazení v počítači plně dostačuje. Rozlišení fotoaparátu je 2MPx, snímky lze tedy pořizovat v rozlišení 120×160, 240×320, 480×640, 960×1280 a 1200×1600px. Touch Dual samozřejmě zvládá natáček i video, a sice v maximálním rozlišení 320×240px.

- - -

Další fotografie pořízené HTC Touch Dualem naleznete v naší Galerii.

Obsah CD-ROM disků
Na přiložených CD nalezneme standardní aplikace, tedy trial verzi Microsoft Office 2007, plnou verzi zálohovacího software Sprite a rovněž aplikaci SPB GPRS monitor pro počítání přenesených dat.

-

Bonusové aplikace
HTC Touch obsahuje známé aplikace jako Adobe Reader LE 2.0 nebo HTC Home plugin. Novinkou je zmíněný prohlížeč HTC Album, které jsme si již popsali o několik odstavců výše. Překvapila mě i nabídka Large start menu – větší font pro nabídku start, což přináší o něco snadnější ovládání. Poslední inovací je tzv. HTC Action Sreen, který zajišťuje snadný přístup k novým událostem (nová SMS, zmeškaný hovor…).

Hardwarové parametry  
Operační systém Windows Mobile 6 Professional (PocketPC)
Displej Aktivní TFT 240×320 px, 65k barev, úhlopříčka 2.6\”
Procesor Qualcomm MSM7200 400MHz
Rozměry 107 x 55 x 15.8 mm
Hmotnost 120 gramů včetně baterie
Paměť 128MB RAM, 256MB ROM
Podporované sítě UMTS/HSDPA (2100MHz), GSM (900/1800/1900 MHz), EDGE/GPRS (třída 10)
Datové funkce Bluetooth 2.0
Digitální fotoaparát 2.0Mpx, maximální rozlišení 1600×1200px, přední kamerka pro videohovory
Baterie Li-Ion 1120mAh
Pohotovostní režim 190 hodin
Max. doba hovoru 4.5 hodin
Slot pro pam. karty microSD (SDHC)
Další informace Nový způsob ovládání HTC TouchFLO II, výsuvná klávesnice (slider)

- -¨
HTC TyTN II (Vario III) a HTC Touch Dual

Závěr
HTC Touch Dual je jistě zajímavým zařízením, za které se výrobce rozhodně nemusíte stydět. Dual nabízí velice příjemné rozměry, jednoduché ovládání a pohodlnou výsuvnou klávesnici. Velkým a neodpustitelným záporem je jednoznačně chybějící Wi-Fi. Touch Dual má sice rychlá data v podobě 3G/HSDPA, ale v našich podmínkách je toto připojení zatím použitelné jen minimálně.

Další zvláštností je skrytí soft reset tlačítka pod kryt baterie. Nezdá se mi, že by ROM v Dualu byla tak spolehlivá, abyste nebyli nuceni používat softwarový restart? Představa, že bude uživatel muset pokaždé, když bude chtít provést softwarový restart, sundávat zadní kryt, není příliš povzbuzující. Proto na mé Today obrazovce nesmí chybět program, který soft reset umí, například freewarový psShutXP. Další možností, kterou ale příliš nedoporučuji, je úprava krytu v místě tlačítka pro provedení soft resetu. Já jsem si do něj na svém Dualu vyvrtal malý otvor, díky kterému mohu snadno tlačítko pro restart opět používat.

V době psaní těchto uživatelských zkušeností se cena HTC Touch Duala pohybovala okolo hranice 13 000,- Kč včetně DPH. Pokud máte k tomuto komunikátoru nějaké dotazy, využijte našeho diskuzního fóra nebo komentářů pod článkem.

Autor článku htcjirka
htcjirka

Kapitoly článku