Domů » Bleskovky » Uživatelé kokainu spoléhají na Apple Watch. Prý je uchrání před před infarktem

Uživatelé kokainu spoléhají na Apple Watch. Prý je uchrání před před infarktem

Chytré hodinky Apple Watch se v poslední době staly velmi populárními, a to dokonce i mezi uživateli návykových látek. Ti totiž rádi využívají funkce pro monitorování srdečního tepu, čímž se snaží chránit sebe sama před předávkováním. Možná, že se jednou dočkáme toho, že lékaři již nebudou díky technologii od Applu tolik zapotřebí, prozatím bychom ale neměli spoléhat pouze na technologie. Apple Watch nedokáží uchránit uživatele před masivními účinky takových látek.

Lékaři se tak obávají toho, že především uživatelé kokainu, který způsobuje zvýšení srdečního tepu, budou spoléhat pouze na měření tepové frekvence. Zároveň však poukazují na fakt, že žádná technologie nás nedokáže uchránit před nebezpečím drog. Myšlenkou některých uživatelů je podle všeho fakt, že před dosažením určité hranice tepové frekvence nehrozí žádné nebezpečí.

Ethan Weiss, kardiolog a profesor na Kalifornské univerzitě v San Francisku tvrdí, že tento postoj by mohl vést lidi k nadměrnému užívání návykových látek. Dále poukazuje na nepřesnost měření za pomoci Apple Watch a dodává, že kokain nepříznivě působí rovněž na krevní tlak a srdeční rytmus. Tyto parametry žádné chytré hodinky sledovat neumí.

Řada uživatelů spoléhá na údaje z hodinek, to je ale chyba

Jeden z dotázaných v průzkumu dokonce uvedl, že jediným důvodem pro koupi Apple Watch byla právě funkce měření tepu, která jej, dle jeho slov, má varovat před explodováním srdce. Jiní zase tvrdí, že pokud je jejich frekvence tepu kolem 150 tepů za minutu, je to v pořádku a mohou pokračovat. To je ale samozřejmě naprostý nesmysl.

watchrate

Myšlenka toho, že používání chytrých hodinek na ochranu před předávkováním je bohužel pouze vedlejším účinkem zveřejněných příběhu uživatelů, kterým hodinky skutečně zachránily život. V minulosti bylo například 18leté dívce diagnostikováno chronické onemocnění ledvin. K lékaři šla poté, co jí Apple Watch naměřily 190 tepů za minutu v klidovém stavu. Jiný příběh popisuje zkušenost 32letého muže, kterému byl diagnostikován prasklý vřed, rovněž na základě nezvyklého srdečního tepu.

Myšlenka, že je uživatel za pomocí Apple Watch, FitBit náramků nebo jiných chytrých hodinek vybavených senzorem pro měření srdečního tepu uchráněn od infarktu, který může užívání návykových látek způsobit, je mylná a nebezpečná.

Tomáš Ondříšek

Ekonom a příznivec nových technologií, mobilních telefonů, tabletů a zařízení 2v1. Skalní fanoušek systému Windows a společnosti Microsoft. Nadšený fotograf detailů a nočních snímků. Odpůrce bloatwaru, nefunkčního multitaskingu, nekvalitního zpracování a keynesiánství.

5 komentářů

  1. Takže při zasněžovaní to nepomůže :-(

    Co ta hrubka na konci?

  2. Nadpis je úplne medicínsky nesprávny. Nie pred infarktom, keď už, tak pred zlyhaním srdca.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).