Domů » Články » Utopený mobil? Poradíme vám, jak telefon vysušit

Utopený mobil? Poradíme vám, jak telefon vysušit

Doba letních dovolených je v plném proudu. Ať už je trávíte u bazénu, sjíždíte řeky na raftu, nebo se potápíte v moři, smartphone máte zřejmě stále po ruce. Letní pohodu tak může rychle narušit stresová situace, když vám telefon vyklouzne a skončí ve vodě. Pokud máte voděodolný telefon, nic se pravděpodobně neděje. Schopnost nepodléhat vodnímu živlu však stále představuje spíše výsadu vyšších modelů a pokud nemáte štěstí, váš telefon je ve vážném ohrožení. Utopený mobil totiž ještě nutně neznamená, že hned musíte utrácet za nový.

Pokud článek čtete jen tak, můžete samozřejmě plynule pokračovat dál. Jestliže jste na něj však narazili, zatímco v ruce držíte mobil, z kterého kape voda, VYPNĚTE HO. To je totiž zcela základní krok, kterým můžete zachránit asi nejvíce. Pokusíme se vám však nabídnout samozřejmě i jiné tipy.

Stupeň krytí IP67, IP68

Utopený mobil? V první řadě jej vypněte

Jak již bylo řečeno, utopený telefon je zcela nezbytné okamžitě vypnout a zabránit tak zkratům. Pokud máte model, z nějž jde vyndat akumulátor, učiňte tak. To však dnes již u většiny smartphonů bohužel možné není, takže se musíte spolehnout na pouhé vypnutí. Asi nemusíme dodávat, že přístroj po celou dobu procesu v žádném případě nenabíjejte ani nepřipojujte k PC.

jak vysusit telefon voda ryze 02
Selfíčko u vody může pro váš telefon skončit katastrofálně…

Dalším krokem je pak už samotný proces vysoušení. Jako první pochopitelně z utopeného telefonu sundejte všechny kryty a pouzdra tak, aby mohl co nejvíce „dýchat“. Suchým hadrem nebo papírovou utěrkou můžete zkusit telefon zbavit povrchové vlhkosti. Do konektorů však žádné předměty strkat nedoporučujeme, bezpečnější je nechat vodu přirozeně vyschnout.

Pokud telefon nebyl „vykoupán“ v čisté vodě, ale třeba v pivu nebo sladké limonádě, je vhodné v této fázi provést i základní omytí. Pochopitelně však ne obyčejnou vodou, bezpečné je použít buď čistý líh, nebo destilovanou vodu. Ideální by samozřejmě bylo telefon rozebrat a vyčistit jednotlivé součásti, to však doma bez předchozí přípravy provedete asi jen stěží.

Rýže: pověra, nebo osvědčená metoda?

Trik s rýží na vysoušení utopeného telefonu zná alespoň pasivně asi každý. Je ale vysoušení elektroniky rýží opravdu funkční postup, nebo spíše pověra? Na to se názory různí. Faktem je, že rýže ve srovnání s jinými alternativami nabízí poměrně malou efektivitu v pohlcování vlhkosti a pro dosažení jistého efektu je jí třeba použít větší množství.

jak vysusit telefon voda ryze 04
Rýže je klasika, jsou ale lepší alternativy

Server Gazelle.com provedl polo-vědecké testování, v němž v uzavřeném 600ml kontejneru zjišťoval, kolik vody z houbičky pohltí 100 g různých prostředků. Jako nejlepší se pochopitelně projevil silikagel (gelové kuličky často obsažené třeba v balení bot), který je k vysoušení speciálně určen a je tak efektivní. Lze ho běžně zakoupit např. na čínských eshopech a používá se také jako podestýlka pro kočky. Problém však je, že ho nemusíte mít po ruce, přičemž rychlost je samozřejmě klíčová.

silikagel
Takto vypadají kuličky silikagelu

Z věcí, které můžete mít běžně doma, pak rýži předčil kuskus a ovesné vločky. Tyto potraviny sice pohltí více vlhkosti než rýže, ovšem jejich využití pro vysoušení telefonu je poněkud problematické. Zejména u kuskusu máte totiž v podstatě jistotu, že malé kuličky budete muset složitě lovit z konektorů smartphonu. Větší tendenci lámat se na malé kousky mají oproti rýži i vločky. Nabízí se samozřejmě možnost utopený mobil nejprve například zabalit do papírové utěrky a až pak ho do kuskusu či vloček vložit, ovšem otázkou je, jestli tím nebude omezen průchod vlhkosti.

Pokud budete mít při utopení telefonu po ruce silikagel, není o čem přemýšlet. Když však nebude k dispozici, platí asi pravidlo, že nejlepší je to, co je po ruce.

Uzavřená krabička, nebo miska?

Další krok je každopádně stejný bez ohledu na to, jestli použijete rýži, vločky, kuskus, nebo silikagel. Utopený mobil vložte do uzavíratelné krabičky a zasypte ho tak, aby byl ze všech stran obklopen. Krabičku pak zavřete a nechte v ní utopený telefon uzavřený asi 24 hodin.

Některé zdroje doporučují pro tento účel i obyčejnou misku. Použít ji lze pokud není krabička k dispozici. Uzavřením ovšem zabráníte tomu, aby vysoušecí prostředek absorboval i okolní vzdušnou vlhkost. Lepší je tedy jednoznačně krabička. Zejména v případě použití rýže je uzavřená nádoba téměř nutnost, jinak se již tak nepříliš slavné absorpční schopnosti rýže dále oslabí.

Celý den bez telefonu není nic příjemného, nicméně musíte vyčkat. Zkrácením časového intervalu rozhodně nic nezískáte. Je naopak možné, že si utopený mobil vyžádá i o něco delší pobyt. Pokud by však nezačal fungovat ani po 48 hodinách v krabičce, obáváme se, že už ho asi nezachráníte. Můžete pochopitelně zkusit servis, kde možná dokáží alespoň zachránit data.

Utopený telefon funguje? Nezapomeňte na zálohu dat!

Pokud dopadla epizoda se sušením dobře a utopený telefon se po odpočinku v rýži zapnul, můžete být opatrně optimističtí. Bohužel se však může stát, že i zdánlivě zachráněný telefon utrpěl nějakou skrytou vadu a za pár dní či týdnů fungovat přestane.

jak vysusit telefon voda ryze 01

Proto je tedy velmi důležité ihned po oživení telefonu provést zálohu dat. Jinak se totiž dost dobře může stát, že o čerstvě zachráněné fotky z dovolené zase záhy přijdete. Na škodu určitě není data zálohovat ani preventivně před dovolenou, co kdyby se telefon oživit nepovedlo, nebo vám ho někdo rovnou ukradl? Ještě lepší je pak samozřejmě pravidelné zálohování do cloudu přímo z telefonu. Tak máte jistotu, že v podstatě vše důležité máte neustále na více místech.

Když už snad ale náhodou přeci jen na zálohu zapomenete a telefon se vám nepodaří oživit, ještě není vše ztraceno. Specializované firmy dokáží data získat přímo z paměťových čipů i u zničených telefonů. Samozřejmě však musí jít o nešifrovaný obsah. Je také třeba brát v úvahu, že jde o vcelku nákladnou proceduru a na běžné fotky z dovolené se asi nevyplatí.

Na co si dát pozor?

Nechceme tvrdit, že náš návod je jediným správným postupem. Rozhodně však respektujte základní princip postupného sušení, v žádném případě nedoporučujeme zkoušet sušení urychlit přímým zdrojem tepla.

Fénování smartphonu opravdu nepomůže, stejně jako není dobrý nápad ho pokládat přímo na topení, nebo ho snad dokonce sušit v sušičce prádla. V lepším případě takto dostanete páru pod displej, kde bude kondenzovat. V tom horším mohou vysoké teploty nenávratně poškodit přístroj.

Na závěr nabídneme tip, který vám může ušetřit trapnou chvilku v servisu. Pokud zkusíte utopený mobil reklamovat v záruce, pravděpodobně neuspějete. Ve smartphonech jsou totiž často indikátory namočení, například ve formě zbarvující se samolepky. Asi tak ani nemá cenu technika zkoušet přesvědčit, že vám smartphone opravdu do záchodu neupadl.

V servisu můžete narazit na odmítavou reakci i při reklamaci telefonu, který disponuje voděodolností. Mnozí výrobci totiž sice deklarují, že si jejich výrobek s vodou poradí, ale v podmínkách záruky se dočtete, že se nevztahuje na poškození způsobené vodou.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

15 komentářů

 1. Ještě lepší než silikagel (SiO2) je použití molekulárního síta (Molecular Sieves). To má až 3x větší adsorpční (ano píše se to s D) vlastnosti než běžný silikagel. Dokáže tak po dlouhou dobu vytvářet prostředí blížící se 0%RH.

 2. Já jsem ho vysušil infrazářičem za 20 minut a chodil, jako hodinky. Jsem zastánce co nejrychlejšího vysušení, aby nic nestačilo oxidovat.

  • A víš Jardo, že oxidace v důsledku nevzniká díky vodě jako takové, ale díky příměsím obsažené v té vodě, které se i po kompletním vysušení usadí a mohou v následujících týdnech až měsících teprve způsobit problém?
   Proto vždy po vysušení i kompletně všechnu elektroniku vyčistit isopropyl alkoholem a vyfoukat stlačeným vzduchem, obojí cca po 100kč v každém obchodě s elektronikou.

   • Na vyfoukání kompresorem jsem nezapomněl. Hlavně jsem potřeboval fungovat, tak jsem to zkusil podle svého. Mobil pak fungoval normálně po celou dobu.

 3. „NEJLEPŠÍ je to, co je po ruce“. To je v tomhle případě VELKÁ pravda, protože asi málo kdo, má v případě nehody k dispozici čistý líh, destilovanou vodu, vlastně ani tu rýži. Drtivou většinou je k dispozici čistá voda, kapesníky a tím to hasne. Ano určitě zmínit i ideální postupy vč. látek/materiálů, ale HLAVNĚ se soustředit na tu bežnou a nejpravděpodobnější REALITU!
  PS: Kam se poděla ultrazvuková lázeň v servisu, což bylo dříve doporučováno co nejrychleji provést po utopení? Nebo je to způsob, který nefunguje?

  • Já nouzově sušil v sušičce na ovoce… Teplota s bídou 30, zato trvalý průvan… Po roce ještě funguje (což mohla být klika)

 4. trochutrolo

  Nejúčinnější je vysušit mobil v mikrovlnce.
  Musí se to dát jen na rozmrazování asi na 30 minut.
  Málo kdo to ví,ale sušení v mikrovlnce způsobuje mikrovibrace, které zabraňují oxidaci a dokonce ji i odstraňují,proto telefon nepřestane třeba po měsíci fungovat.
  P.S.: ktomu v rámci úspory času můžete k sušení telefonu rovnou přihodit kuře na oběd

  • Na tenhle způsob by mě zajímalo víc názorů/zkušeností…

   • Ano, opravdu to funguje. Dokonce, když tam ten telefon necháš o 30 minut déle, tak se i díky působení mikrovln dobije baterka, takže potom z mikrovlnky vytáhneš vysušený telefon, který je kompletně připravený k provozu a bude sloužit dalších několik let. Majitelé iphonu určitě ví o čem mluvím, ti to takhle jednu dobru provozovali furt.

   • No já na netu nenašel zrovna pozitivní přístup k tomuto způsobu vysoušení, už jen z důvodu přítomnosti kovu v telefonu a celkově dávat něco pod proudem do mikrovlnky mi taky nepřijde jako dobrý nápad… ale rád si vyslechnu víc OSOBNÍCH zkušeností…

   • Ja taky nabijim telefon obcas v mikrovlnce. Je to rychlejsi nez ze zasuvky.

   • Jako vtipy dobrý. Chtěl bych vidět toho vola, kterej by dal do mikrovlnky mobil nebo cokoliv jiného co obsahuje kov… :) Nejvtipnější je, že amíci to fakt zkoušeli a pak se divili, že ty jejich iphony nefungujou :D

 5. Teda chlapi, až tohle nějaký pako vyzkouší, že jako vyzkouší, tak ho máte na svědomí. Z každýho vlaku vždycky vystoupí aspoň jeden blbej

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).