Domů » Bleskovky » USB-C dostane novou ochranu, která zamezí případnému poškození zařízení

USB-C dostane novou ochranu, která zamezí případnému poškození zařízení

Adopce oboustranného konektoru USB typu C probíhá ve světě mobilních zařízení pozvolna a jako první se jej dočkávají pouze ta nejvybavenější zařízení. Majitele průkopnických modelů můžeme navíc považovat za pokusné králíky, neboť příslušenství do USB-C je zatím jako šafránu, a dokonce lze narazit na kabely, které mohou způsobit nenávratné problémy – vzpomeňme například na starší případ originálních kabelů k OnePlus 2 (více informací).

USB-C kabel k OnePlus 2 může poškodit některá zařízení, výrobce nabízí vrácení peněz

Potíž je totiž v tom, že každý výrobce vyrábí USB-C kabely po svém, aniž by dodržoval standardy organizace USB Implementers Forum (USB-IF). Inženýr Google Benson Leung strávil spoustu času při testování jednotlivých kabelů, neboť mu jeden z nich zničil jeho Chromebook Pixel, výsledky svého bádání pak vystavuje na Amazonu, který dokonce přestal některé USB-C kabely prodávat. USB-IF nyní vymyslela k tomuto problému řešení – jednotlivé výrobky bude certifikovat a samotná zařízení si budou moci tuto certifikaci ověřit skrze nový šifrovaný protokol USB Type-C Authentication.

usb-type-c-01_story

Po připojení kabelu do zařízení dojde ke krátké výměně informací zašifrovaných 128bitovým klíčem, z nichž zařízení zjistí, zda se jedná o certifikované příslušenství. Pokud nikoliv, může zařízení spojení odmítnout ještě dříve, než dojde k výměně dat či energie. Zatímco zařízení se nový protokol naučí skrze aktualizaci firmwaru, nevyhovující stávající USB-C kabely již nijak „napravit“ nepůjde.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. htcjirka

  Tento článek na toto téma jsem už četl na jiných, zejména zahraničních webech.Vyzněl tam celkem jasně, problém jsou neoriginální kabely.
  Je skupinka lidi co si zakoupí zařízení za x desitek tisíc a pak nakupuje nejen kabel a jiné příslušenství z aliexpres a pod „shit“ kabely za pár korun.Na netu pak jásají jaký dobrý kauf to byl a jak to stálo jen desítky korun.Přitom kvalita je dost často bídná a podprůměrná.Takovým dobře jim tak.Ať jim třeba zařízení shoří a výrobce jim hlavně neuzná záruku.K zařízení patří original kabel.

  • chmeldas

   Trochu bych to tvrzení popravil. Problémem jsou nekvalitní neoriginální kabely. Pokud je kabel kvalitní, tak nemám s výrobky třetích stran problém.

 2. bek (neregistrovaný)

  pokusne kraliky.
  No niekto to musi nastartovat. Nie kazdy zas potrebuje k mobilu vela prislusenstva, predsa to je stale len telefon nie pc.

  pc to je uz ina vec, mas tam napojene rozne bezdrotove sluchatka, mysi, klavesnice, externe disky a kopec ineho prislusenstva

 3. Alarik (neregistrovaný)

  Může mi někdo (HTCJIRKA) poradit?
  Koupil jsem si z číny po 30kč USB-C kabely…ale stále ať zkouším co zkouším, mi žádný telefon ani počítač neodpálili :(
  Dalo by se tedy říct, že fungují stejně jako ten originál z Alzy za cca 400kč.
  …a já si tak moc chtěl odpálit svůj notebook jako ten „expert“ z Googlu

 4. To bylo keců, jak ten zlej Apple certifikuje…no dal to známe:)

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *