Domů » Bleskovky » USB-C dostane novou ochranu, která zamezí případnému poškození zařízení

USB-C dostane novou ochranu, která zamezí případnému poškození zařízení

Adopce oboustranného konektoru USB typu C probíhá ve světě mobilních zařízení pozvolna a jako první se jej dočkávají pouze ta nejvybavenější zařízení. Majitele průkopnických modelů můžeme navíc považovat za pokusné králíky, neboť příslušenství do USB-C je zatím jako šafránu, a dokonce lze narazit na kabely, které mohou způsobit nenávratné problémy – vzpomeňme například na starší případ originálních kabelů k OnePlus 2 (více informací).

USB-C kabel k OnePlus 2 může poškodit některá zařízení, výrobce nabízí vrácení peněz

Potíž je totiž v tom, že každý výrobce vyrábí USB-C kabely po svém, aniž by dodržoval standardy organizace USB Implementers Forum (USB-IF). Inženýr Google Benson Leung strávil spoustu času při testování jednotlivých kabelů, neboť mu jeden z nich zničil jeho Chromebook Pixel, výsledky svého bádání pak vystavuje na Amazonu, který dokonce přestal některé USB-C kabely prodávat. USB-IF nyní vymyslela k tomuto problému řešení – jednotlivé výrobky bude certifikovat a samotná zařízení si budou moci tuto certifikaci ověřit skrze nový šifrovaný protokol USB Type-C Authentication.

usb-type-c-01_story

Po připojení kabelu do zařízení dojde ke krátké výměně informací zašifrovaných 128bitovým klíčem, z nichž zařízení zjistí, zda se jedná o certifikované příslušenství. Pokud nikoliv, může zařízení spojení odmítnout ještě dříve, než dojde k výměně dat či energie. Zatímco zařízení se nový protokol naučí skrze aktualizaci firmwaru, nevyhovující stávající USB-C kabely již nijak „napravit“ nepůjde.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments