Domů » Bleskovky » USB-C dostane novou ochranu, která zamezí případnému poškození zařízení

USB-C dostane novou ochranu, která zamezí případnému poškození zařízení

Adopce oboustranného konektoru USB typu C probíhá ve světě mobilních zařízení pozvolna a jako první se jej dočkávají pouze ta nejvybavenější zařízení. Majitele průkopnických modelů můžeme navíc považovat za pokusné králíky, neboť příslušenství do USB-C je zatím jako šafránu, a dokonce lze narazit na kabely, které mohou způsobit nenávratné problémy – vzpomeňme například na starší případ originálních kabelů k OnePlus 2 (více informací).

USB-C kabel k OnePlus 2 může poškodit některá zařízení, výrobce nabízí vrácení peněz

Potíž je totiž v tom, že každý výrobce vyrábí USB-C kabely po svém, aniž by dodržoval standardy organizace USB Implementers Forum (USB-IF). Inženýr Google Benson Leung strávil spoustu času při testování jednotlivých kabelů, neboť mu jeden z nich zničil jeho Chromebook Pixel, výsledky svého bádání pak vystavuje na Amazonu, který dokonce přestal některé USB-C kabely prodávat. USB-IF nyní vymyslela k tomuto problému řešení – jednotlivé výrobky bude certifikovat a samotná zařízení si budou moci tuto certifikaci ověřit skrze nový šifrovaný protokol USB Type-C Authentication.

usb-type-c-01_story

Po připojení kabelu do zařízení dojde ke krátké výměně informací zašifrovaných 128bitovým klíčem, z nichž zařízení zjistí, zda se jedná o certifikované příslušenství. Pokud nikoliv, může zařízení spojení odmítnout ještě dříve, než dojde k výměně dat či energie. Zatímco zařízení se nový protokol naučí skrze aktualizaci firmwaru, nevyhovující stávající USB-C kabely již nijak „napravit“ nepůjde.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Tento článek na toto téma jsem už četl na jiných, zejména zahraničních webech.Vyzněl tam celkem jasně, problém jsou neoriginální kabely.
  Je skupinka lidi co si zakoupí zařízení za x desitek tisíc a pak nakupuje nejen kabel a jiné příslušenství z aliexpres a pod „shit“ kabely za pár korun.Na netu pak jásají jaký dobrý kauf to byl a jak to stálo jen desítky korun.Přitom kvalita je dost často bídná a podprůměrná.Takovým dobře jim tak.Ať jim třeba zařízení shoří a výrobce jim hlavně neuzná záruku.K zařízení patří original kabel.

  • Trochu bych to tvrzení popravil. Problémem jsou nekvalitní neoriginální kabely. Pokud je kabel kvalitní, tak nemám s výrobky třetích stran problém.

 2. bek (neregistrovaný)

  pokusne kraliky.
  No niekto to musi nastartovat. Nie kazdy zas potrebuje k mobilu vela prislusenstva, predsa to je stale len telefon nie pc.

  pc to je uz ina vec, mas tam napojene rozne bezdrotove sluchatka, mysi, klavesnice, externe disky a kopec ineho prislusenstva

 3. Alarik (neregistrovaný)

  Může mi někdo (HTCJIRKA) poradit?
  Koupil jsem si z číny po 30kč USB-C kabely…ale stále ať zkouším co zkouším, mi žádný telefon ani počítač neodpálili :(
  Dalo by se tedy říct, že fungují stejně jako ten originál z Alzy za cca 400kč.
  …a já si tak moc chtěl odpálit svůj notebook jako ten „expert“ z Googlu

 4. To bylo keců, jak ten zlej Apple certifikuje…no dal to známe:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).