UPX4PPC: Když potřebujete ušetřit místo ve vašem komunikátoru

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

UPX4PPC: Snadná komprese a optimalizace EXE a DLL souborůPod tajemným názvem UPX4PPC se skrývá velice užitečná aplikace, která potěší zejména majitele starších Pocket PC, kteří občas musejí bojovat s nedostatkem volné vnitřní paměti. Program využívá unikátního kompresního algoritmu, který dokáže znatelně zmenšit velikost samospustitelných exe souborů a dll knihoven. Možná si teď říkáte, že podobných kompresních programů pro Windows Mobile existuje celá řada, UPX4PPC se ale v něčem přece jenom liší.

Program dokáže pracovat pouze se zmíněnými dvěma typy souborů, pokud s ním například zkomprimujete dynamickou knihovnu pro prohlížeč Opera Mobile, soubor opera.dll, který má standardní velikost přes 5MB, s UPX4PPC se dostanete na velikost 1,7MB, což je opravdu znatelný rozdíl. To ale není vše, do exe nebo dll souborů si aplikace přidává svůj vlastní dekompresní skript, takže původní aplikaci pro spouštění komprimovaných souborů vůbec nepotřebujete. Ještě lepší představu si uděláte po přiblížení práce s exe souborem. Dejme tomu, že máme aplikaci program.exe, která ve výchozím stavu zabírá 3MB, není to sice mnoho, ale pro někoho, kdo neustále bojuje s nedostatkem volného místa, to může být celkem dost. Pokud program.exe optimalizujete přes UPX4PPC, zmenší se jeho velikost například na 1,2MB. Nový program.exe bude tedy o 1,8MB menší, i nadále s ním ale budete moci pracovat jako s původním. Při spuštění zmenšeného souboru se nejprve spustí dekompresní skript, který načte do operační paměti původní velikost souboru, zabere to sice o něco více času, nicméně pokud si takto optimalizujete větší množství aplikací, můžete tím ušetřit pěkných pár desítek MB dat.

-
Optimalizace velikosti v praxi

Využití je daleko širší, díky UPX4PPC si například můžete daleko lépe optimalizovat ExtROM a nahrát do ní více programů. Práce s aplikací je velice jednoduchá, před optimalizováním velikosti každého souboru autoři doporučují zaškrtnout volbu zálohu původního souboru (backup). Po vytvoření nového souboru nejprve vyzkoušejte, zda vše funguje jak má, a až poté odstraňte záložní soubor.

Aplikace je freeware a stahovat ji můžete z naší Download sekce. Další informace rovněž naleznete na webových stránkách UPX4PPC. Je nám jasné, že moderní komunikátory tuto funkci příliš nevyužijí, nicméně stále se mezi čtenáři najde velké procento těch, kteří používají starší Pocket PC, u kterých, jak už jsem zmínil v úvodu, má každý MB svou cenu.

Zdroj: MoDaCo

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku