Domů » Bleskovky » Uniklé zdrojové kódy Windows XP jsou pravé. Podařilo se z nich „sestavit“ funkční systém

Uniklé zdrojové kódy Windows XP jsou pravé. Podařilo se z nich „sestavit“ funkční systém

V minulém týdnu se na čínském diskuzním fóru 4chan objevily odkazy na torrentový soubor obsahující zdrojové kódy operačních systému od Microsoftu, mimo jiné i Windows XP. Dosud nebylo jasné, zda je únik legitimní, nebo zda jsou uniklé soubory podvržené, nyní však již máme v této věci jasno.

Zdrojové kódy jsou pravé

IT technik, který pod nickem NTDEV_ publikuje na Twitteru a YouTube, zveřejnil video, ve kterém ukazuje úspěšné zkompilování funkčního operačního systému Windows XP z uniklých zdrojových kódů. Kód se prý příliš nelišil od prodejní verze Windows XP, pouze v něm chyběly některé komponenty (např. proces winlogon.exe nebo spousta ovladačů), které se však podařilo nahradit. Společně s Windows XP unikly i zdrojové kódy Windows 2003, které byly údajně kompletnější.

Bohužel videa již byla ze sociálních sítí smazána, neboť porušovala autorská práva společnosti Microsoft.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. Ladislav Strnad

    Dobře, článek jsem pochopil. Nicméně, nejsem odborník, ale jen dobře poučený uživatel informačních technologií (terminus technicus). Může mi někdo blbuvzdorně objasnit, proč je kolem toho takovej cirkus a proč je „špatně“, že unikly a byly zveřejněné zdrojové kódy operačního systému, který je v podstatě svými tvůrci „zavržen“? Děkuji.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).