Zdroj: WindowsCentral

Na internet unikly zdrojové kódy Windows XP. Odhalují nepoužitý vzhled ve stylu Mac OS X

V tomto týdnu se na diskuzním fóru 4chan, které často navštěvují internetoví trollové, konspirátoři a jiné pochybné skupiny, objevil zajímavý torrentový soubor. Balík 42,9 GB dat obsahuje zdrojové kódy starších operačních systémů Microsoftu:

  • MS DOS 3.30
  • MS DOS 6.0
  • Windows 2000
  • Windows CE 3
  • Windows CE 4
  • Windows CE 5
  • Windows Embedded 7
  • Windows Embedded CE
  • Windows NT 3.5
  • Windows NT 4

Torrent prý také ukazuje bizarní sbírku videí s konspiračními teoriemi o Billu Gatesovi. Společně s tímto torrentem je sdílen i menší 2,9GB balík dat obsahující zdrojové kódy k Windows XP a Windows Server 2003.

windows xp

Únik bude patrně legitimní

Microsoft zahájil vyšetřování, pravost tohoto úniku ale zatím nepotvrdil. Někteří odborníci po analýze souborů však uvedli, že data jsou legitimní. Zároveň však uvádějí, že se z velké části nejedná o nic nového, ale pouze ucelenou sbírku dat, která unikla v minulých letech. Novinkou jsou „pouze“ zdrojové kódy systému Windows XP, Server 2003 a Windows 2000. Zatím není jasné, zda jsou kompletní nebo některé části chybí.

windows

Zdrojem úniku je patrně akademická oblast – Microsoft totiž v rámci transparentnosti sdílí od roku 2001 zdrojové kódy svých systémů s vládami a univerzitními pracovníky. Tento program slouží k výzkumu a zároveň je způsobem, jak neustále zajišťovat nezávislou kontrolu svého softwaru. Únik zdrojových kódů Windows XP lze brát jako potenciální (byť malé) bezpečnostní riziko, neboť část původních kódů lze najít i v novějších verzích Windows.

Přečtěte si také: Windows 95 slaví 25 let. Jejich odkaz přežívá dodnes

Uživatelé Windows XP patrně nejsou ve větším nebezpečí než dosud; tento systém totiž přišel o podporu již v roce 2014 a je tedy pro uživatele sám o sobě rizikem. K internetu je naštěstí připojeno pouze 1 procento uživatelů s Windows XP.

Windows XP obsahují skryté téma podobné Mac OS X

Zdrojové kódy Windows XP mohou odhalit i nějaké kostlivce ve skříni, jeden už se dokonce dostal na světlo světa. V kódu systému zůstaly zbytky některých témat, která byla vytvořena během raného vývoje v roce 2000. Jedním z nich je téma nazvané Candy, které se nápadně podobá rozhraní Aqua z tehdejšího jablečného systému Mac OS X (dnes macOS).

windows buttons
Windows XP se „skrytým“ kabátkem ve stylu Mac OS X

Téma je sice neúplné, avšak inspirace na některých prvcích je jasně patrná, zejména na tlačítkách nebo posuvnících. Téma je nicméně doplněno popiskem „for internal use only“, a patrně bylo vytvořeno pouze k tomu, aby mohl Microsoft testovat samotný engine pro změnu vzhledu prostředí.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku