Domů » Bleskovky » Windows 95 slaví 25 let. Jejich odkaz přežívá dodnes

Windows 95 slaví 25 let. Jejich odkaz přežívá dodnes

Včera to bylo přesně 25 let, kdy Microsoft zahájil prodej systému Windows 95. Jednalo se o malou počítačovou revoluci, neboť tento nástupce Windows 3.11 přinesl uživatelsky přívětivé rozhraní a vybudoval základy moderního používání počítače, se kterými si vystačíme dodnes.

Helping Windows Start since 95

Windows 95: první uživatelsky přívětivý systém

Hlavní panel, nabídka Start, Průzkumník souborů, Koš, Ovládací panely apod. To všechno jsou položky, se kterými jsme se poprvé setkali právě ve Windows 95 a najdeme je i v současných Windows 10, byť v modernějším hávu. Windows 95 také položily základy dnešní práce s okny, poprvé se na nich objevila tlačítka pro zavření, minimalizaci a maximalizaci.

windows 95

V tomto systému jste se také mohli poprvé setkat s internetovým prohlížečem Internet Explorer, byť zpočátku nebyl dostupný pro běžné uživatele. Windows 95 také přinesly podporu dlouhých názvů souborů, které byly v předchozích verzích Windows limitovány na 8 a méně znaků. Mezi další novinky patřilo například instantní připojování hardwaru za chodu (plug and play).

Windows 95 si optikou dnešní doby vystačily s opravdu základním hardwarem, minimálními požadavky byly procesor Intel 80386, 4 MB RAM a cca 100 MB HDD; systém sám zabíral asi 50 MB. Instalace probíhala buď z CD mechaniky, nebo z třinácti 3,5“ disket.

Masivní reklamní kampaň

Uvedení Windows 95 na trh bylo doprovázeno spoustou fanfár, ať už reklamní písní od Start me up od Rolling Stones, nebo půlhodinovým výukovým videem, jehož protagonisty se stali herci Jennifer Aniston a Matthew Perry z populárního seriálu Přátelé.

Windows 95 po třech letech nahradily modernější Windows 98, které ale využívaly vesměs stejné uživatelské rozhraní jako 95, změny se odehrály především pod kapotou.

P. S. Není bez zajímavosti, že datum uvedení Windows 95 se téměř shoduje se čtvrtým výročím první zmínky o systému Linux. 25. srpna roku 1991 Linus Torvalds oznámil, že pracuje na vlastním operačním systému, který bude nabízen zdarma. O měsíc později pak vypustil zdrojové kódy systému Linux 0.01.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. S tím Linusem je to sice pouhý den, ale o čtyři roky dřív …

  2. Zapšklej Dědek

    Mě nejvíc bavil skok z XP do windows vista,od te doby žádná změna.Desítky jsou ok

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).