Domů » Bleskovky » Ultrazvukové pero a mobilní aplikace lékařům v USA pomáhá s testováním na koronavirus

Ultrazvukové pero a mobilní aplikace lékařům v USA pomáhá s testováním na koronavirus

Díky ultrazvukovému peru s názvem Butterfly iQ nabízeném společností Butterfly Network mohou lékaři v USA na dálku provádět test na nemoc COVID-19 z relativního bezpečí domova pacienta. Ultrazvukový test pacientových plic mohou lékaři provádět připojením pera k zařízení s Androidem či iOS.

Butterfly iQ wand

Lékař vidí vše naživo

Vše, co pero zaznamená, vidí lékař živě na displeji svého telefonu. Pacientovi může přes aplikaci posílat vizuální instrukce, co má s perem dělat či jak je správně používat, nebo je ovládat na dálku a díky tomu např. najet zblízka na oblast plic, která vypadá problémově. Pro účely další analýzy je možné vizuální data nahrávat.

butterfly iq2

Za normálních okolností by se pacienti takto sami nevyšetřovali a Butterfly IQ je nástrojem používaným převážně v lékařském výzkumu. Kvůli koronavirové pandemii však americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv dočasně změnil nařízení týkající se „dostupnosti, funkční kapacity a přenosnosti zobrazovacích systémů“.

Kromě pohodlí vyplývajícího z používání malého zařízení a telefonu je zde také velký rozdíl v ceně – ultrazvukový stroj může nemocnici stát až 75 tisíc dolarů (v přepočtu zhruba 1,9 milionu korun), kdežto Butterfly iQ vyjde jen na 2 tisíce dolarů (necelých 51 tisíc Kč) s ročním členským poplatkem ve výši 420 dolarů za jednotlivého lékaře.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.

Diskuze k článku

  1. tak to je hodne super napad a reseni.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).