Domů » Bleskovky » Ukrajinská policie místo drog objevila kryptofarmu. Neuvěříte, jaká zařízení k těžbě používali

Ukrajinská policie místo drog objevila kryptofarmu. Neuvěříte, jaká zařízení k těžbě používali

Je už takřka pravidlem, že pokud se někde objeví vysoký odběr elektrické energie, nebude daleko pěstírna marihuany. To si také mysleli ukrajinští policisté, když plánovali zátah ve městě Vinnycja, 270 kilometrů jihozápadně od Kyjeva. Místo toho narazili na kryptofarmu.

hacker uvodka
Nelegální odběr elektřiny může znamenat marihuanovou pěstírnu nebo kryptofarmu

Přijít na to, že se jedná o ilegální odběr, nebylo pro policisty zrovna jednoduché, neboť farma se nacházela v prostorech bezprostředně sousedících s regionálním distributorem elektřiny. Na stopu je přivedl fakt, že celé město s téměř 400 tisíci obyvateli trpělo vinou těžby častými výpadky elektřiny.

cryptofarm ukraine
Ukrajinská kryptofarma rozhodně nebyla malá

Co bylo pro policisty překvapením, byl rovněž použitý hardware. Kdo by čekal nejmodernější grafické karty a špičkové vybavení, šeredně by se zmýlil. Z počtu 5000 zařízení tvořila zhruba 3800 konzole PlayStation 4.

cryptofarm ukraine 2
Primárním zdrojem výkonu nebyly nejnovější grafické karty, ale PlayStation 4

Těžaři údajně způsobili na nelegálním odběru elektrické energie škodu okolo 259 000 dolarů (cca 5,6 milionu korun). Ukrajinský expert na kryptoměny Michael Chobanian nicméně podotkl, že se v tomto případě jedná o „kapku v moři“. Na Ukrajině totiž samotná těžba kryptoměny není nelegální, nicméně oficiálně se nemůžete těžbou kryptoměn živit.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

2 komentářů

  1. A důvod, proč bychom neměli věřit? Že bychom byli na dovolené mimo dosah internetu? Nebo utrpěli krátkodobou ztrátu paměti? Ta informace je známá zhruba od začátku týdne

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).