Domů » Bleskovky » Tvůrce Phonebloks je zklamán z Projektu Ara: Popírá jeho původní myšlenky

Tvůrce Phonebloks je zklamán z Projektu Ara: Popírá jeho původní myšlenky

Pamatujete si na úplné počátky plně modulárního telefonu, který je dnes vyvíjen pod křídly Google jako Project Ara? S tímto originálním konceptem přišel v roce 2013 holandský designér Dave Hakkens a pojmenoval jej Phonebloks, na podobném projektu však pracovala i mobilní divize Motoroly, tehdy patřící Googlu.

Vzájemná spolupráce pak dala vzniknout Projectu Ara, který se však zatím komerční premiéry nedočkal; pokud vše dobře půjde, měl by se ukázat příští rok (více informací). Již nyní je však jasné, že se Google od původních myšlenek Dava Hakkense značně odklonil, což nizozemský designér zkritizoval na svém blogu.

google-atap-project-ara-2016-6.0

Jeho koncept modulárního telefonu měl čistě environmentalistický základ – nevyměňovat po čase celý telefon, ale pouze jeho dosluhující či zastarávající moduly (procesor, baterie, fotoaparát, displej apod.). S poslední aktualizací však Google do základního endoskeletonu vměstnal procesor, displej, baterii a spoustu senzorů, čímž z něj de facto učinil samostatně fungující smartphone, který s časem zestárne a nepomůže mu ani pár vyměnitelných modulů, sloužících víceméně pro zábavu. Prasklý displej či pomalý procesor již nebude možné vyřešit výměnou modulu, ale bude nutné sáhnout k výměně základního rámu.

ara

Hakkens také kritizuje Google za to, že veškerý vývoj Projectu Ara zaštiťuje sám. Původní myšlenkou bylo stvořit otevřený ekosystém, do nějž by se zapojovali výrobci hardwaru a připravovali vlastní hardwarové moduly. Namísto toho Google vládne Projectu Ara pevnou rukou a tvoří pravidla – nedávno například kompletně změnil tvar konektorů a způsob připojování modulů. V této věci by měl Google údajně více spolupracovat s ostatními na jednotném otevřeném standardu, který nespravuje pouze on sám.

Hakkens sice oceňuje změnu designu modulárního telefonu, který po letech vývoje opět vypadá jako původní Phonebloks, avšak ani tento detail ale nezachrání fakt, že se Project Ara od Phonebloks výrazně myšlenkově odklonil, a již se nejedná o zařízení, jehož cílem bylo ulevit matičce Zemi.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

20 komentářů

 1. Já bych MNOHEM více ocenil, kdyby mobilní telefony fungovali STEJNĚ jak fungují mobilní zařízení s desktopovými Windows (notebooky, tablety) tj., že je ZVLÁŠŤ HW a ZVLÁŠŤ SW/OS (= pokud to HW zvládne, je možné na něj instalovat JAKÝKOLIV OS, který podporuje procesor, nainstalovat ovladače podle svého apod.). Na těch noteboocích/tabletech to také jde, tak proč by ne na telefonech?

  • tomas (neregistrovaný)

   to je dobry napad. do fonu by si si stiahol os podla svojej potreby s tym ze stary by sa automaticky zmazal.

  • thegrid (neregistrovaný)

   Nechápu proč to takto nefunguje dávno. Píšu to už 2 roky. Proč existuje nějaká ROMka. Specifický kus SW na dané zařízení, když na PC lze instalovat cokoli a jediná podmínka je ovladač..

  • Protože trh PC je tvořen v zásadě americkými společnostmi, které své know-how sdílí skrz standardizaci a je se dle daných not. A prakticky komplet know-how je v jejich rukách.
   Zkus s tímhle přijít za Čínou, že je třeba dle dokumentace bla bla. Okamžitě začnou prskat, že to ohrožuje jejich bezpečnost atd., atd.:-)

  • thegrid (neregistrovaný)

   Tak to je dle mě úplně mimo názor.

 2. Njn, otázka je, zda to bylo.vůbec reálné. Např. chlazení SoC dnes neobstará blok 3x3cm plechu nalepený čip, nehledě na to, že je reálné popálení se. Obdobně např. řadič úložiště, eMMC x.x, SD x.x, UFS x.x, něco, co musí řešit onen skelet telefonu (komunikace) , výměna dané flash je to poslední. Takže min MB+SoC+RAM+řadiče musí být jeden kus. Ostatní uz se může navěsit skrz „jižní můstek“. Nj, s tím ale zase architektura nepočítá (jižní můstek je prakticky součástí SoC).
  Ale provázání s displejem je škoda, na druhou stranu, tady bude největší problem v konstrukci, takže také chápu.
  Vlastně je to celé nesmysl:-)

  • shepii (neregistrovaný)

   Jasně, Google už dva roky vyvíjí něco, co je celé nesmysl. Bohužel na to musel přijít až nějaký místní pisálek, protože u nich pracují jen samí odborníci. Ještě že lidé jako ty nedělají v takovýchto firmách, protože jinak bychom asi ještě lezli po stromech.

  • Takhle, přečti si ten článek, který ti na to dost odpoví. No a na konec ti z toho vyleze cca LG G5:)

  • shepii (neregistrovaný)

   Ja nepotřebuji na nic odpovědět, na nic jsem se neptal. Článek jsem četl, ale pořád v něm nikde nevidím, že by to celé bylo nesmysl. Chápu, že autor si představoval něco jiného, ale cokoliv, co se tomu přiblíží a bude alespoň částečně modulární, bude přínos ve stagnujícím mobilním odvětví.

  • Nebude prinos, je to nesmysl, podivejte se jak lidi pouzivaji mobily, je to konzum, spotrebni zbozi, nikdo se skutecne nebude babrat s nejakyma modulama. Odborniky mozna google ma, ale vesmes jsou to nadsenci, kteri nemaji zadne tuseni tom, jak silny bude produkt na trhu. Par nerdu si to koupi, jinak po tom nestekne ani pes.

  • esaras: Přesně tak, mobil bude něco jako dnes klíče od dveří nebo platební karta. Prostě věc=funkce. Bude to placka bez konektorů, bez mechanických součástek, bez otvorů. Displej, pod tím aku, bezdrátová komunikace s vnějškem. Uživatel vymění placku, zadá své ID (dnes Gmaily, Apple ID, SIM…..), obnoví se mu datová struktura a jede dál. V dané čas udělá to samé znovu. To je celé.
   Ne všichni, samozřejmě jsou i odlišné potřeby, ale takto bude (a prakticky je) form faktor mobilu, tabletu, mobilního PC.

  • shepii (neregistrovaný)

   esaras: Odborníci google nemají žádné tušení o tom, jak silný bude produkt na trhu, ale ty to víš naprosto přesně. Občas mě opravdu dokáže překvapit a pobavit naivita některých místních diskutujících.

  • shepii (neregistrovaný): Ve společnostech se vyvíjí hromady projektů a prototypů, o většině se nikdy nedozvíš nebo mají konečné vyústění úplně jinak. O něčem se dozvíš, ale to neznamená, že z toho bude někdy produkt. A už vůbec ne úspěšný. Ve skutečnosti je u takových firem síto vývoj-produkt velice drsný. Obdobně jako u startapů, promile.

  • shepii: naivni jste vy, ja se vyvojem v it zivim, mam v teto oblasti prakticke zkusenosti. Predikce uspesnosti podobnych projektu mi vychazi z 90%. Znam to i z druhe strany. Neco vymyslime je to podle nas super, predstavujeme si jak to bude uspesne no a pak tvrde narazime na drzku, protoze zjistime, ze nas hype je v bubline a trzni vetsina to vidi uplne jinak. Pokud jste z prahy, muzeme se u kavy vsadit o co chcete a casem uvidime kdo ma pravdu. Jsem presvedcen, ze tento projekt bude ultimatni fail.

  • Johny (neregistrovaný)

   esaras já se klidně vsadím s vámi, jsem totiž od začátku přesvědčen, že ten projekt je jako fail vyvíjený. Aby se ukázalo, že toto není cesta a dávalo se to jako odstrašující příklad (a to nejsem ani trochu příznivcem konspiračních teorii).

  • tomas (neregistrovaný)

   johny… nieco na tom moze byt co vravis… kto vie

  • shepii (neregistrovaný)

   Proč jsme naivní? Já netvrdím, že tento projekt bude ve finální fázi (jako hotový produkt dodávaný na trh) úspěšný. Jen mě zarazilo, že ty už předem víš, že úspěšný nebude. Mně jde hlavně o to, že každá taková inovace, ať už dopadne jakkoliv, je vítaná a rozhodně není nesmyslem.

 3. Moleek (neregistrovaný)

  Tady souhlas s uni. A už jsem ten názor měl od chvíle kdy jsem viděl první video phoneblocks. Když zastará nějaká součást typu procesor, abyste to znamená i nějaké sběrnice, komunikaci v rámci celého telefonu a tak. Je naivní myslet si, že vyměním kostičku s pár piny a kostra kde to všechno bude propojené bude moct zůstat.

 4. Roll (neregistrovaný)

  Tohle mělo přijít před deseti lety, teď už má každý výkonu dost. Třeba já mám G2 za 4000. Nic mi na něm nechybí a neznám nic, na co by nestačil. Možná nějaké náročné hry, ale hrát na 5″ je hovadina.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).