Domů » Bleskovky » Project Ara neumřel: Modulární telefon od Google dorazí příští rok

Project Ara neumřel: Modulární telefon od Google dorazí příští rok

Ticho posledních měsíců a žádná zmínka na úvodní přednášce vývojářské konferenci Google I/O v nás vzbudila obavy, že Google definitivně uložil projekt modulárního smartphonu Ara k ledu. Nyní však můžeme potvrdit, že vývoj stále pokračuje kupředu, byť nabral zpoždění způsobené několika změnami.

ara2

Redaktor serveru The Verge Dieter Bohn měl možnost spatřit poslední verzi prototypu, která se od předchozích verzí liší v několika ohledech. Spojení modulů se základní deskou již neprobíhá na základě magnetických pinů, ale mechanicky. Současný systém připínání připomíná například spojení kamer GoPro s přídavnými moduly s baterií či displejem. Odpojení modulu musí nejprve obstarat systém, což bude fungovat i hlasově („OK, Google, eject the camera module“).

Ara: What’s next

Bohužel oproti původním předpokladům nepůjde vyměňovat procesorová část, čipset bude nedílnou součástí základní desky, stejně jako malý akumulátor. Hlavní baterie ale bude řešena modulárně, díky vlastnímu vestavěnému článku ji dokonce bude možné vyměňovat přímo za běhu bez nutnosti restartovat zařízení.

Podle Bohna funguje vše překvapivě dobře, byť se stále jedná o poměrně „tlustý“ prototyp s nevyměnitelným 5,3″ displejem, jehož vzhled se ještě bude měnit. Ještě letos na podzim se mají první kousky dostat do rukou vývojářů, s komerčním nasazením Google počítá někdy v průběhu příštího roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments