Domů » Bleskovky » Project Ara neumřel: Modulární telefon od Google dorazí příští rok

Project Ara neumřel: Modulární telefon od Google dorazí příští rok

Ticho posledních měsíců a žádná zmínka na úvodní přednášce vývojářské konferenci Google I/O v nás vzbudila obavy, že Google definitivně uložil projekt modulárního smartphonu Ara k ledu. Nyní však můžeme potvrdit, že vývoj stále pokračuje kupředu, byť nabral zpoždění způsobené několika změnami.

ara2

Redaktor serveru The Verge Dieter Bohn měl možnost spatřit poslední verzi prototypu, která se od předchozích verzí liší v několika ohledech. Spojení modulů se základní deskou již neprobíhá na základě magnetických pinů, ale mechanicky. Současný systém připínání připomíná například spojení kamer GoPro s přídavnými moduly s baterií či displejem. Odpojení modulu musí nejprve obstarat systém, což bude fungovat i hlasově („OK, Google, eject the camera module“).

Ara: What’s next

Bohužel oproti původním předpokladům nepůjde vyměňovat procesorová část, čipset bude nedílnou součástí základní desky, stejně jako malý akumulátor. Hlavní baterie ale bude řešena modulárně, díky vlastnímu vestavěnému článku ji dokonce bude možné vyměňovat přímo za běhu bez nutnosti restartovat zařízení.

Podle Bohna funguje vše překvapivě dobře, byť se stále jedná o poměrně „tlustý“ prototyp s nevyměnitelným 5,3″ displejem, jehož vzhled se ještě bude měnit. Ještě letos na podzim se mají první kousky dostat do rukou vývojářů, s komerčním nasazením Google počítá někdy v průběhu příštího roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. Craftmanek (neregistrovaný)

  Když ty moduly budou v jedné barvě a ve stejné rovině a budou fungovat, mohlo by to fungovat a vypadat velmi zajímavě :D

  • Pročpak ne, za rok bude vývoj dál a bude/může to vypadat mnohem lépe.Ještě by to chtělo volbu displeje, velikost baterie, OS a vybere si pak každý :-)

   • TheBillOfficial (neregistrovaný)

    Podle třetí fotografie to je Android, což bych řekl že postačí. A na druhou stranu já si myslím že i baterie by měla být modulární krom OS. Podle první verze kterou jsem viděl že bude snad všechno modulární jak WiFi kostička, Bluetooth atd…

 2. tedy (neregistrovaný)

  Google sotva dá uživateli možnost nahrát jiny os, nemožnost změny cpu ci baterie, pokud s tim původní návrh vůbec počítal, vsak zamrzi.
  Jsem zvědav co dalšího z te modularity, postupem casu vyškrtnou, aby nezbyl jen displej a úložiště.

 3. Martin II (neregistrovaný)

  Takze z projektu modularneho telefonu je projekt s telefonu vymenitelnymi pridavnymi modulmi. Neprekvapuje ma to, ten povodny projekt bol nerealiovatelny. Silne pochybujem ze aj ten osekany projekt bude uspesny, pretoze riesi problem ktory neexistuje a ma ja zopar nevyhod voci sucasnemu rieseniu. Vysoka cena je jednym z nich…

  • Martin P. (neregistrovaný)

   A nemyslel si doufam někdo náhodou , že pokládané to mělo byt levné.
   Ten projek bez ohledu na to co mělo nebo nemělo být výměnné rozhodně, nevychazel levněji než nový Nexus spis dražší.

   • Martin II (neregistrovaný)

    Ja som si to nikdy nemyslel ale mnohi diskutujuci ano. Teda presnejsie, tvrdili ze modularny telefon im usetri penize pri upgradovani. Teraz pri nevymentilnom CPU (a pamati?) pravdepodne ich to uplne preslo.
    V podstae to vyzera ze to bude (+/-) to o co sa pokusa LG G5.

   • Martin P. (neregistrovaný)

    No tak to nevím kdy byli o tom první zprávy ale základní deska s CPU a GPU byla od začátku pevná.
    Hovořilo se o různém LCD , různých fotákách, baterkách , NFC modul, GPS modul…. …ale o výměně CPU nevím nevím.

 4. A jak to spadne na zem, tak to budeme sbírat po kouscích.

 5. Aha, takže než přijde do prodeje finální výrobek, tak už půjde vyměnit jen baterka. :D

 6. Hnz2 (neregistrovaný)

  Osobně bych hlavní problém viděl v konektorech pro připojování modulů. Kvalitní hi-speed signálové konektory jsou velice drahé. Což celý koncept neuvěřitelně prodraží. Levné konektory zase pak nefungují. Většinou nevedou, nejsou mechanicky odolné, atd.

  Několik let se živím jako vývojem měřící techniky. Největší problémy jsou právě s konektory. Pokud chce člověk něco trochu kvalitnějšího, pak se klidně může stát, že půlka budgetu na hardware přístroje padne na konektory.

  • Nox (neregistrovaný)

   Mohl byste prosim uvest nejakou konkretni castku? Lacine to asi nebude, na druhou stranu v dobe, kdy mobil stoji klidne pres 20 000 Kc by se v tom konektory mohly ztratit ne? Nebo vazne stoji tisice?

   • NOX, jenže těch 20tis musí pokrýt, vývoj, lidi, provoz a zázemí firmy a spoustu dalších věcí, které nejsou vidět. Takže výrobní cena mobilu za 20tis je ve skutečnosti třeba 5tis. Tam už se 8 konektorů za stovku hůř schovává.
    To nemluvím o tom, že vývoj tohohle telefonu trvá pomalu jak vývoj auta. ????

   • Jan (neregistrovaný)

    konektor v mobilu za stovku:D Musite hodne ubrat abyste se priblizili realite.

   • Hnz2 (neregistrovaný)

    Velice zjednodušeně, kalkulace finálního výrobku je u nás ve firmě následující:

    – 1/4 nákupní cena součástek
    – 1/4 náklady na výrobu (lidi ve výrobě, osazení a kompletace, atd.)
    – 1/4 režijní náklady provozu firmy + vývoj + servis
    – 1/4 zisk ze kterého se dávají ještě slevy distributorům

 7. Pepa (neregistrovaný)

  Takže původní záměr pohřbili. Jestli nejde měnit procesor, pak je to o ničem. Tak ať si to strčí někam.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).