TOPlist

Tvůrce bitcoinu, nebo podvodník? Londýnský soud řeší kauzu Satoshi

Bitcoin, kryptoměna, soudní proces
  • Identita Satoshi Nakamota se řeší už i před soudem, proces má trvat měsíc 
  • U londýnského soudu nyní probíhá proces s Craigem Wrightem, který o sobě tvrdí, že vymyslel kryptoměny i postavu Nakamota 
  • Proti němu stojí aliance COPA, která jeho tvrzení vyvrací 

O tajemném tvůrci bitcoinu se mluví od počátku boomu kryptoměn, a ačkoliv se v mnoha zdrojích dočtete o jakémsi Satoshi Nakamotovi (někde se uvádí, že jde o skupinu) z Japonska, který celou technologii blockchainu i kryptoměnu samotnou vymyslel, tím výčet informací více méně končí a dále se jedná spíše o nepodložené spekulace.

Wright je lhář, tvrdí COPA

Nyní se tuto záhadu snaží rozlousknout londýnský soud, u kterého v úterý vypovídal australský počítačový specialista Craig Wright, který tvrdí, že se za tajemnou identitou vynálezce kryptoměn skrývá právě on. V soudním procesu se jeho tvrzení snaží vyvrátit aliance technologických společností s názvem COPA (Crypto Open Patent Alliance).

Podle této aliance je Wright podvodník a lhář, měl se dokonce dopouštět také falšování dokumentů. COPA po nejvyšším soudu žádá prohlášení, že Wright nemá se jménem Nakamoto nic společného, což má vnést do celé věci světlo a zároveň se zamezí budoucím problémům spojeným s kryptoměnovými projekty, které se může Wright pokoušet ovlivňovat.

Obžalovaný u soudu tvrdil, že celou technologii i identitu tajemného zakladatele vytvořil jako inspiraci japonskou kulturou. I proto zvolil jméno Satoshi Nakamoto, které mělo vzniknout kombinací jmen filozofa Tominaga Nakamota a postavy z knihy J.P. Morgana Satoshi Davida.vazební vězniceNepřehlédněte

Zakladatel zkrachovalé kryptoburzy FTX míří za mříže. Snažil se ovlivňovat svědky

Aliance COPA se ale opírá o Wrightovo tvrzení, že originální Bitcoin Whitepaper sepsal v programu LaTeX. Podle metadat dokumentu byl totiž vytvořen v editoru OpenOffice. Zároveň i pokud by byl opravdu napsán v LaTeXu, nemohl být vytvořen před rokem 2009. Whitepaper byl ale zveřejněn o rok dříve.

Soudní proces má trvat ještě zhruba měsíc. Poté se dočkáme rozsudku, který buď potvrdí, nebo vyvrátí odvážná tvrzení australského „ajťáka“. Rozhodně se ale nejedná o první takový případ. Do role tajemného tvůrce blockchainu už byl neprávem pasován fyzik Dorian Nakamoto nebo Nick Szabo, který v roce 2008 přišel s konceptem Bit Gold. Jednalo se o decentralizovanou měnu, která do jisté míry předcházela bitcoinu.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku