Tento týden se ve Francii začne prodávat nové Pocket PC Airis T482. Sám tento komunikátor již několik měsíců používám, a proto se s vámi podělím o své dojmy a poznatky. Airis ve Francii funguje jako brandovací společnost, to znamená, že za výrobou jejich produktů stojí OEM výrobci, a Airis je pak pouze přebírá pod svá křídla; již dříve se pod jeho značkou na francouzském trhu objevily komunikátory T610 nebo T620 s Windows Mobile 5.0. A i když tabulka hardwarových parametrů nepřetéká nějakými oslnivými hodnotami, já jsem s tímto telefonem nadmíru spokojen (vlastním testovací OEM verzi).
V útrobách zařízení najdeme procesor Intel/Marvell Xscale, který pracuje na frekvenci 416MHz. Přímo do systému (Windows Mobile 6 Professional) výrobce integroval aplikaci pro regulaci kmitočtu, procesor tak při minimálním zatížení může pracovat na frekvenci 100/200MHz, a teprve při vyšší zátěži se přepne na plných 416MHz. Tato funkce dokáže podstatně zvýšit výdrž telefonu; ta se u T482ky pohybuje v nadprůměrných hodnotách, svůj podíl na tom má i 1500mAh baterie, na jedno nabití mi přístroj vydrží klidně i 4 dny běžného používání. Přední straně dominuje QVGA displej s úhlopříčkou 3.2″ a schopností zobrazit 65k barevných odstínů. Výborně postačuje na prohlížení webových stránek a čtení dokumentů, VGA rozlišení by mu ale slušelo více.
S podporou sítí třetí generace se nesetkáme, pro volání a datové přenosy si tedy budeme muset vystačit s klasickým čtyřpásmovým GSM modulem a GPRS/EDGE třídy 10. Pro připojení k internetu můžete využít i Wi-Fi modulu, pro obsluhu handsfree nebo komunikaci s okolními telefony se nabízí Bluetooth 2.0 s podporou A2DP i EDR. Citlivost na bezdrátové sítě je velice dobrá, tam kde jsem si zvykl připojovat se přes svůj notebook, se bez komplikací připojím i s T482kou. S pamětí si výrobce příliš hlavu nelámal, a tak je výsledkem standardní kombinace 128 MB ROM a 64 MB RAM, přičemž při prvním spuštění je volných necelých 30 MB operační paměti, naštěstí s ní umí systém celkem dobře nakládat. Uživatelskou paměť lze dále rozšířit pomocí microSD karet.
Integrovaný GPS modul s čipem SiRF Star III (20 kanálů) zaručuje velmi dobrou citlivost, nicméně zaměření pozice a fixace trvá telefonu o něco déle, než jsem zvyklý. Na zadní straně telefonu najdete objektiv 2MPx fotoaparátu, kvalita je ale spíše průměrná. Autofocus a makro také chybějí, stejně jako přisvětlovací dioda. Pro poslech vašich oblíbených stanic je k dispozici FM modul, pro příjem je potřeba připojit dodávaná sluchátka, která slouží jako anténa. Hmotnost zařízení je o něco vyšší, 165 gramů, a stejně tak rozměry nepatří k nejnižším (125×62x14mm).
Trochu nezvykle na mě působí rozložení tlačítek, hlavní ovládací prvky umístěné pod displejem nejsou skoro vůbec vystouplé, což ale při běžném používání až tolik nevadí. Větší problémy mi dělalo navyknutí na umístění klávesy Power, která se nachází na levém boku. Netradičně je vyřešené tlačítko pro softwarový reset, to se totiž nachází až pod odnímatelným krytem baterie.
Je velice nepravděpodobné, že by se tento telefon objevil v prodeji i na našem trhu, pro francouzský trh byla cena stanovena na 400 EUR, případně si můžete zakoupit verzi s již předinstalovaným navigačním software CoPilot Live 7, která stojí 424 EUR.