Domů » Bleskovky » Trable Twitteru nekončí. Za zneužití uživatelských dat mu hrozí pokuta 250 milionů dolarů

Trable Twitteru nekončí. Za zneužití uživatelských dat mu hrozí pokuta 250 milionů dolarů

Trable Twitteru neustávají. Po letitých problémech s unikáním uživatelských dat se zřejmě bude potýkat s další nepříjemností. Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států se totiž v současnosti zabývá podezřením, že štěbetavá sociální síť mezi lety 2013 a 2019 využívala mobilní čísla a e-mailové adresy svých uživatelů k reklamním účelům. Uživatelská data jí přitom lidé poskytovali výměnou za vyšší zabezpečení profilu – např. pro aktivaci dvoufázového ověření. Pakliže se vina Twitteru prokáže, hrozí mu pokuta ve výši 250 milionů amerických dolarů.

Stalo se, ale neúmyslně, brání se Twitter

Sociální síť se k situaci vyjádřila v oficiálním blogovém příspěvku, kde mimo jiné přiznává, že ke zneužití uživatelských dát mohlo v některých případech skutečně dojít. „E-mailové adresy a telefonní čísla, které uživatelé Twitteru poskytli k bezpečnostním účelům (např. ke zřízení dvoufázové autentifikace), mohly být neúmyslně užity k účelům reklamních, konkrétně v rámci programů Tailored Audiences a Partner Audiences,“ píše se v příspěvku.

Nepřehlédněte: Twitter čelí největšímu hackerskému útoku v historii. O účet přišel Musk, Obama, Gates i Apple

Twitter přitom letos v červenci podepsal dohodu s Federální obchodní komisí (FTC), která oblíbené sociální síti zakazuje klamat uživatele v otázkách bezpečnosti a ochrany soukromí a nutí ji vytvořit a provozovat ucelený program na ochranu osobních dat. Pokuta za porušení dohody se pohybuje v rozmezí od 150 do 250 milionů amerických dolarů.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).