TOPlist

Toshiba TG01: Ultratenký ďábel s 1 GHz procesorem a 4,1\” WVGA displejem (preview)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-Letošní Mobile World Congress v Barceloně přinese do světa Windows Mobile velké množství zásadních inovací. Nebudeme sledovat jen oficiální představení nové verze systému, ale také boj výrobců komunikátorů, kteří toho na letošní rok chystají opravdu mnoho. V předchozích dnech o sobě dalo vědět například HTC, Gigabyte nebo Acer, a nyní přichází i reakce ze strany Toshiby, a nutno dodat že opravdu ve velkém stylu. Tento výrobce na MWC představí zcela nové Pocket PC označované jako TG01, a podle zveřejněných specifikací opravdu nepůjde o žádné šidítko, ale o maximálně vybavený komunikátor s obřím displejem a extrémně rychlým procesorem.

Na první pohled mi Toshiba TG01 připomíná Samsung Omnia, hardwarově jej ale výrazně převyšuje. Hnacím motorem celého zařízení se v tomto případě stala čipová sada Snapdragon od Qualcommu, jejíž součástí je i procesor schopný pracovat až na frekvenci 1 GHz (typ QSD8250). Snapdragon by měl rovněž nabídnout dostatečný výkon při hraní 3D her či přehrávání videa ve vysokém rozlišení, nicméně podobnými vlastnostmi se Qualcomm chlubil už u svých starších čipsetů, realita ale byla trochu odlišná. Další dominantou bude dotykový displej s úhlopříčkou 4,1 palce a jemným WVGA rozlišením (480×800px), Touch HD tedy v tomto směru našel svého pokořitele.

-

Pro komunikaci a datové přenosy využijete GSM i UMTS/HSDPA/HSUPA modul, kvůli absenci kamerky na přední straně si ale budeme muset nechat zajít chuť na videohovory. Bezdrátové připojení bude zajišťovat integrovaný Wi-Fi modul (802.11b/g) a chybět nebude ani Bluetooth ve verzi 2.0 (EDR a A2DP je samozřejmostí). Byl by hřích tak velký displej nevyužít ve prospěch navigace, se kterou si Toshiba díky GPS modulu hravě poradí, připraven bude 20 kanálový čip s podporou technologie A-GPS.

-
TG01 je opravdový obr (srovnání s Apple iPhone 3G a T-Mobile G1)

O velikosti operační paměti RAM a vnitřní paměti ROM můžeme zatím jen spekulovat; očekával bych ale, že Toshiba nasadí alespoň 256 MB RAM a dvojnásobnou hodnotu ROM. Uživatelskou paměť pak bude možné obohatit o prostor z paměťových karet microSDHC, kde je teoretický strop 32 GB. Kvůli prostornému displeji pochopitelně narostou celkové rozměry, tedy alespoň šířka a délka. Co se ale týče tloušťky, tak zde TG01 se svými 9,9 mm opravdu příjemně překvapuje. Fotoaparát na zadní straně by měl být vybavený automatickým ostřením a 3,2 MPx snímačem. Přisvětlovací dioda bude chybět.

-

Toshiba TG01 bude pracovat s operačním systémem Windows Mobile 6.1 Professional a nebude chybět ani vlastní uživatelské prostředí, které si můžete prohlédnout na přiloženém videu. Pro demonstraci grafického výkonu se bude Toshiba prodávat s předinstalovanou 3D hrou Prince of Persia 4 Mobile, za jejímž vývojem stojí Gameloft. Díky přítomnosti pohybového senzoru bude možné některé systémové úkony provádět pohybem telefonu v prostoru; zatřepáním telefonu během příchozího hovoru například dojde k jeho přijetí.

-
Čipová sada Snapdragon by měla zajistit dostatečný výkon pro 3D hry a video ve vysokém rozlišení

Abych ale jen neplýtval superlativy, Toshiba má i několik nedostatků. Na jejím těle bychom marně hledali čtyřsměrový joystick nebo jiný ovládací prvek, zde se zkrátka podobně jako u Touche HD, budeme muset spolehnout výhradně na displej a několik funkčních tlačítek. Díky Snapdragonu by mělo jít o velmi výkonné multimediální zařízení, bohužel ale bez 3,5 mm výstupu na sluchátka; ta se budou připojovat přes netradiční microUSB konektor schovaný pod ochrannou záslepkou (USB 2.0 bez podpory USB Host). Posledním neduhem je akumulátor, který bude mít kapacitu pouhých 1000 mAh, což se mi zdá jako žalostně málo. Zahraniční zdroje hovoří, že by měl přístroj vydržet minimálně jeden den při běžném používání, nezbývá tedy doufat, že tomu tak bude. Marně se na fotografiích snažím nalézt otvor pro stylus, což ve mě také mnoho důvěry nevzbuzuje.

-

Oficiální premiéry se Toshiba TG01 dočká už za několik málo dnů (MWC se bude konat 16. – 19. února), na pulty obchodů by se pak měla dostat někdy v průběhu léta, některé zdroje hovoří o druhém či třetím kvartále tohoto roku. Podobně jako iPhone, by i Toshiba měla být dostupná ve dvou barevných variantách, černé a bíle.

Zdroje: SlashGear.com, Mobinaute.com, MobileComputerMag

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku