TOPlist

Toshiba TG01: Qualcomm se snaží, dokáže si s novou platformou Snapdragon zlepšit reputaci? (video)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

imgZatímco dříve se v komunikátorech objevovaly převážně procesory a čipové sady od Intelu a Texas Instruments, dnes vládne Qualcomm, byť jeho pověst není příliš dobrá. Celá kauza odstartovala zhruba před dvěma lety, kdy se zjistilo, že zařízení s Qualcommem mají nižší výkon než starší procesory od jiných výrobců, a také že nejsou dostupné potřebné grafické knihovny, které by dokázaly přidat na grafickém a multimediálním výkonu. To se v praxi promítlo například při přehrávání filmů nebo práci s grafickými objekty. Na internetu se tato skutečnost trochu nafoukla a rázem byl skandál na světě. K tomu se ale v tomto článku už vracet nechci, raději se podíváme na novou platformu Snapdragon, se kterou si chce Qualcomm zlepšit reputaci a vydobýt zpět dobré jméno.

Na letošním Mobile World Congressu Toshiba představila své nové zařízení TG01, které je postaveno právě na platformě Snapdragon a mimo jiné se může pochlubit 1 GHz procesorem a WVGA displejem o úhlopříčce 4,1 palce. Qualcomm spoléhá na to, že právě Snapdragon znovu přesvědčí i další výrobce o tom, že jeho řešení nejsou špatná a konečně nabídnou pořádný výkon. Právě na ten totiž řada uživatelů Windows Mobile zařízení poměrně dlouhou dobu čeká. Nedávno se objevil třeba Asus P565, který díky 800 MHz procesoru od Marvellu podával opravdu výborné výsledky nejen při přehrávání videa, ale jedno zařízení z mnoha opravdu nestačí.

img

Zpět ale k platformě Snapdragon. Rozhodně se doporučuji podívat na přiložené video, ze kterého lze snadno zjistit, jak na tom Toshiba TG01 s výkonem opravdu je. Na začátku je vidět renderovaná 3D scéna plná odlesků a shaderů, což na oko působí velice lákavě; vše je navíc pěkně plynulé a rád si budu představovat, že podobně budou v budoucnu hry pro Windows Mobile vypadat. Velmi zajímavě vypadá i 3D uživatelské prostředí, které je vidět zhruba v polovině klipu. Není to sice příliš praktické, ale výrobce na tom velmi dobře demonstruje výkon Snapdragonu, což byl samozřejmě účel.

Vypadá to tedy, že Qualcomm konečně chytil druhý dech a jeho nová řešení by konečně mohla nabídnout dobrý výkon. Je však trochu smutné, že na první zařízení s kloudným výkonem si budeme muset ještě několik měsíců počkat; něco takového zde totiž mělo být už dávno. A pokud výrobci přestanou ignorovat potřeby hardwarových tlačítek, mohli bychom se v budoucnu dočkat výkonných zařízení bez kompromisů, já v to alespoň doufám a jsem také zvědavý, jaké odpovědi se dočkáme ze strany nVidie a její Tegry, která by se na podzim tohoto roku měla objevit v zařízení, které je vyvíjeno pod kódovým označením HTC SuperStar.

Námět na článek: WMPowerUser.com

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku