Tohle už mělo být dávno hotové. Microsoft chystá další designové změny Windows 11

Microsoft Windows 11 logo

Když Apple představil redesignovaný systém macOS Big Sur, dostal se Microsoft pod palbu kritiky, že je v zavádění designových změn ve Windows 10 zoufale pomalý. Odpovědí se stal loni na podzim systém Windows 11, který přinesl skutečně výraznou změnu vzhledu, ale stále je v něm možné najít spoustu prvků a nabídek, z nichž některé přežívají snad už z dob Windows 95. Microsoft tak určitě nemá zdaleka hotovo, což si v Redmondu uvědomují a chystají další designové změny.

Takto bude vypadat nový Správce úloh

V Redmondu například pracují na moderním Správci úloh, který se designově více přiblíží ostatním aplikacím. Namísto panelů bude navigaci obstarávat levý panel obsahující stejných 7 položek. Dá se tedy předpokládat, že funkčně se zatím měnit nic nebude a že jde jen o změnu vzhledu.

Fluent 3

Nového Správce úloh zatím není možné testovat oficiálně, jedná se pouze o skrytou funkci testovacího sestavení s číslem 22538, která ještě není úplně funkční.

Co však funkční je, jsou nové posuvníky hlasitosti a jasu vyvolané skrze klávesové zkratky. Nové posuvníky se centrují nad hlavní panel a ctí světlý a tmavý režim systému.

volume

Novinkou v sestavení 22538 je také pozměněný design přepínání aplikací skrze ALT+Tab, kdy je zvolené okno aplikace ohraničeno zaobleným rámečkem ve zvolené systémové barvě.

switcher

Microsoft též aktualizoval vzhled virtuální klávesnice na přihlašovací obrazovce, kde nechybí ani přístup k editoru IME.

V Redmondu také dbají na usnadnění práce s počítačem pro (nejen) handicapované uživatele. Od sestavení 22518 lze systém prakticky celý ovládat hlasem, nyní přibyla možnost používat hlasem dotykovou klávesnici.

Většinu představených novinek uvidíme v příští velké aktualizaci Windows 11, která je podle posledních spekulací naplánovaná na letošní léto.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku