Tohle měl být jeden z nejlepších smartphonů s Windows 10 Mobile

hp pro x3 2

Operační systém Windows 10 Mobile nedokázal na trhu se smartphony prorazit a po sérii pokusů jej Microsoft bez milosti zařízl. Mobilní Windows byly povětšinou instalovány na telefony od Nokie/Microsoftu, avšak našli se i jiní výrobci, byť od některých byste to možná ani nečekali.

Nejvýkonnější představený smartphone s Windows 10 Mobile byl telefon HP Elite x3, který nad rámec balíku funkcí od Microsoftu disponoval navíc spoustou schopností, zejména pro manažery – uměl se díky různému příslušenství proměnit v klasický počítač, na kterém bylo díky speciální aplikaci možné spouštět klasické desktopové aplikace.

Společnost HP v tomto ohledu na Microsoft a jeho zaměření na enterprise sektor dost vsázela, bohužel ani zde mobilní Windows příliš nezaujaly. HP Elite x3 tak žádný velký úspěch nezaznamenal, a ani se nedočkal žádného sourozence, byť společnost HP už ho měla hotového; jmenoval se HP Pro x3 a nyní jeho prototyp dostal do rukou server Windows Central.

Levnější brácha HP Elite x3

HP Pro x3 nebyl nástupce modelu Elite x3, ale spíše jeho dostupnější variantou. 6″ displej měl být pouze typu IPS, navíc s nižším Full HD rozlišením. Díky tenčím rámečkům se však zmenšily celkové rozměry telefonu. Kapacita vnitřního úložiště byla plánována pouze 32 GB oproti původním 64 GB, ale bylo ji možné nadále rozšířit paměťovou kartou.

Zůstal však čipset Qualcomm Snapdragon 820 a 4 GB RAM, což ve světě Windows 10 Mobile znamenalo absolutní plynulost prostředí. Neměnily se ani fotoaparáty, ani biometrická autentizace čtečkou duhovky a otisků prstů.

hp pro x3 1

Po designové stránce je patrné odstranění hlasitého reproduktoru od Bang Olufsen na spodní straně, na druhou stranu měl mít telefon prémiovější konstrukci z kovu; bohužel tím telefon přišel o schopnost bezdrátového nabíjení. Ze zadní strany také zmizela pětice pinů pro připojení externího příslušenství; to bylo možné připojit pouze skrze USB-C konektor.

Mrtvý systém pohřbil naděje na uvedení

HP Pro x3 měl být představen v polovině roku 2017, v tu dobu však již bylo jasné, že vývoj mobilních Windows se postupně ukládá k ledu, a tak by se tento telefon narodil jako mrtvé dítě. V HP údajně přemýšleli o tom, že Pro x3 vyšlou do světa s operačním systémem Android, nakonec však tuto myšlenku opustili.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku