- Student si doma vytvořil vlastní reaktor, primárně jen pomocí AI chatbota
- Stačil mu k tomu AI chatbot Claude od Anthropicu a cca 2 000 dolarů
- Přiznal ale také, že složitější problémy konzultoval s odborníky
Studentovi na University of Waterloo se podařil husarský kousek. Doma si totiž za pouhé čtyři týdny postavil vlastní malý fúzní reaktor. Stačilo mu k tomu pouze 2 000 dolarů a chatbot s umělou inteligencí, konkrétně Claude.
Vlastní reaktor snadno a rychle
Hudhayfa Nazoordeen, student matematiky, tak sám sestrojil zařízení, přestože neměl žádné velké předchozí zkušenosti s hardwarem či takovýmto domácím kutilstvím. Nazoordeen na síti X vysvětluje, že začal projekt tím, že během prvního týdne vyhledal a sehnal všechny potřebné komponenty.
Do druhého týdne sestavil hlavní komoru a usměrňovací obvod, tedy klíčové prvky konstrukce reaktoru. Ve třetím týdnu narazil na velké problémy s vakuovým systémem, kritickou součástí potřebnou k vytvoření plazmatu, které ale nakonec taky vyřešil.
Reaktor, který nakonec nebyl schopen vyvolat úplnou jadernou fúzi, dokázal úspěšně produkovat plazmu. Což je údajně naprosto zásadní milník v experimentálních projektech týkajících se jaderné fúze.
in a couple weeks, i built a nuclear fusor in my bedroom – with zero hardware experience
the secret? Claude sonnet 3.5 + projects
a glimpse into the process below pic.twitter.com/H4261f5bCy
— HudZah ⁂ (@hud_zah) August 23, 2024
Tak docela sám ne
Nazoordeen připisuje hlavní zásluhu na svém úspěchu umělé inteligenci. Konkrétně firmě Anthropic a jejímu chatbotovi Claude, přesněji řečeno Claude 3.5 Sonet. Nazoordeen jednoduše do chatbota zadával všechny možné technické údaje, včetně nákupního seznamu součástek například i z Amazonu, a ten už pak poradil, zjednodušeně řečeno, jak to všechno poskládat dohromady.
Nazoordeen všechno popisuje na síti X, včetně ukázek z Claudea a fotek, tudíž pokud si chcete něco takového zkusit sami (což raději nedělejte, pokud tomu nerozumíte…), mrkněte na jeho účet a můžete se inspirovat.
Dobrý sluha
Při překonávání konkrétních technických překážek ale student také hledal rady u inženýrů na univerzitě a na celý projekt tak nebyl úplně sám. I když reaktor zatím nevyzařuje neutrony potřebné pro plnou fúzi, úspěch spočívající v konstrukci funkčního domácího plazmového reaktoru je obdivuhodný.
Takový husarský kousek nakonec jen naznačuje, co všechno se dá s nástroji generativní umělé inteligence dělat. A zároveň to svým způsobem i jasně ukazuje, kde jsou její limity – jak Nazoordeen sám přiznal, v některých krocích si chodil pro radu k opravdovým odborníkům. Což tak nějak platí skoro o všem, co se týká umělé inteligence. Můžete si nechat vygenerovat, co chcete, ale pokud tomu nerozumíte a nejste schopní s tím dál pracovat, kvalita nebude zrovna největší. Alespoň zatím.