TOPlist

Tohle Apple zabolí! Irsku musí vrátit daně ve výši 13 miliard eur, rozsudek je pravomocný

Soudní kladívko s hvězdami EU okolo
  • Evropský soud rozhodl v případě neoprávněné daňové optimalizace Applu
  • Kalifornský gigant musí Irsku vrátit 13 miliard eur, tedy přibližně 325 miliard korun
  • Rozhodnutí je pravomocné

Na světě jsou pouze dvě jistoty – daně a smrt, pronesl Benjamin Franklin. Své by o tom nyní mohl vyprávět i Apple, který prohrál právní bitvu s Evropskou unií. Ta se týkala daňových úlev, které Apple získal od Irska v letech 1991 až 2014 a kde má také svou evropskou centrálu. Ty byly trnem v oku Evropské komise, která v roce 2014 spustila vyšetřování, zda se nejedná o protizákonné úlevy. Dva roky na to Unie nařídila, aby Apple tyto úlevy vrátil, neboť zmíněná podpora byla v rozporu s evropským právem – například v roce 2014 se podařilo gigantovi z Cupertina snížit daňovou zátěž na pouhých 0,0005 %.

Apple bude muset vrátit gigantickou částku

Apple sice měl v Irsku danit pouze ty zisky, které vznikly na jeho území, nicméně díky pravidlu zabraňujícímu dvojímu zdanění na irském území danil všechny své zisky, čímž byl v ostatních částech Unie de facto osvobozen od placení daní. V roce 2016 proto Evropská komise rozhodla, že Apple musí poskytnuté daňové úlevy vrátit Irsku v plné výši, tedy 13 miliard eur (cca 325 miliard korun). Kalifornská společnost s tím pochopitelně nesouhlasila a rozhodla se proti tomu bránit právní cestou.

Po téměř deseti letech je dobojováno – Evropský soud nyní rozhodl, že Apple čerpal ze strany Irska nedovolené daňové úlevy, které nyní musí vrátit, přičemž rozhodnutí soudu je pravomocné. Už dříve se na konto vrácení daňových úlev vyjádřil šéf Applu Tim Cook, který kroky Evropské komise označil za „naprostou politickou sračku“. K úternímu rozhodnutí soudu se společnost vyjádřila už o něco decentněji, přesto firma tvrdí, že se EU „snaží zpětně změnit pravidla a ignorovat skutečnost, že Apple postupoval v souladu s mezinárodním daňovým právem, když naše příjmy podléhaly zdanění v USA.“

Kdo rozhodnutí soudu přivítal, je evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. „Pro komisi je to výhra. Je to také výhra pro rovné podmínky na vnitřním trhu a pro daňovou spravedlnost,“ uvedla. Neutrální postoj k celé kauze zaujalo irské ministerstvo financí: „Irsko vždy zastávalo stanovisko, že žádné společnosti ani daňovým poplatníkům neposkytuje preferenční daňové zacházení.“



Grafika znázorňující sport mezi App Store a EU



Nepřehlédněte

Applu hrozí gigantická pokuta 870 miliard. Porušuje zákon, tvrdí Evropská komise

Irsko je dlouhá léta součástí metody daňové optimalizace známé jako „dvojitá irská“, která se často využívá společně s takzvaným nizozemským sendvičem. Stručně se jedná o založení více firem, mezi kterými si nadnárodní korporace rozdělují zisky a převádí peníze tak, aby se vyhnuly vysokému daňovému zatížení. Poté, co Irsko v roce 2015 tuto mezeru v zákoně uzavřelo, společnost Apple svou „dvojitou irskou“ strukturu ukončila. Mezitím nová globální minimální daňová sazba, která letos vstoupila v platnost v mnoha zemích, uplatňuje minimální efektivní daňovou sazbu ve výši 15 % na zisky podniků.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku