Domů » Bleskovky » Tmavý režim může prodloužit výdrž telefonu na dvojnásobek. Jak na to?

Tmavý režim může prodloužit výdrž telefonu na dvojnásobek. Jak na to?

Tmavý režim si získal velkou řadu příznivců a mnozí na něj již nedají dopustit. Někdo tmavé prostředí používá kvůli líbivému designu a kontrastu, jiní pro úlevu očí od modrého světla a zbytek kvůli úspoře energie. Právě poslední z těchto důvodů je častým tématem debat o důvěryhodnosti tohoto tvrzení. Výzkumníci z Purdueovy univerzity ze státu Indiana však nyní zjistili, že tmavý režim může mít za splnění určitých podmínek velmi pozitivní dopad na výdrž baterie.

dark theme
Převléct svůj systém do tmavých barev může mít pozitivní vliv na výdrž baterie

TIP: Porovnali jsme tmavý a světlý režim na OLED displeji. Jaký je rozdíl ve výdrži?

OLED displej + tmavý režim + automatický jas = vyšší výdrž

Vědci z univerzity zjistili, že při běžném používání, jasem s hodnotou v rozmezí 30 a 50 % je rozdíl ve výdrži mezi světlým a tmavým režimem zanedbatelný. Konkrétně se jedná o 9 procent, které vám sice mohou přidat pár minut navíc, ale od hledání nabíječky vás nezachrání. Pokud ale vstanete do slunečného dne a necháte jas na automatice, bude rozdíl mezi světlým a tmavým režimem mnohem výraznější.

nabijecka charger markus winkler unsplash
Díky tmavému režimu nebudete nabíječku potřebovat tak často (ilustrační obrázek)

Vědci za použití čtyř telefonů s čistým nebo téměř čistým Androidem (Pixel 2, 4, 5, Motorola Moto Z3) zjistili, že s tmavým režimem se kvůli slunečním paprskům výdrž baterie zvýší o nezanedbatelných 47 %. K takovému výsledku samozřejmě musíte mít telefon s OLED displejem a podporu tmavého režimu. Je vcelku logické, že při nejvyšším možném jasu bílá barva na OLED panelu spotřebuje velké množství energie. Výzkum probíhal s využitím nového nástroje pro určení spotřeby energie v baterii a je více než pravděpodobné, že při reálném použití se tak velkých rozdílů nedočkáte.

Dvojnásobnou výdrž zřejmě nečekejte. Hodinu navíc ale získat můžete

My sami jsme v redakci před časem zkoušeli porovnat výdrž baterie při využívání tmavého a světlého režimu. V našem testu jsme při streamování videa na YouTube dopadli podobně jako vědci z Purdueovy univerzity. Za hodinu přehrávání klesla baterie o 20 % při světlém a o 10 % při tmavém režimu. Nikdo se ale nedívá na videa celý den a o něco více vypovídajícím údajem bylo průměrné využití baterie. Při běžném používání jsme naměřili rozdíl 17 % ve prospěch tmavého režimu.

Jaký režim používáte vy a co vás k tomu vede? Vzhled, komfort pro oči nebo výdrž baterie? Podělte se s námi v komentářích. 

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).