Domů » Články » Tmavý průzkumník a nový clipboard. Windows 10 v Insider programu povyšují (přehled novinek)

Tmavý průzkumník a nový clipboard. Windows 10 v Insider programu povyšují (přehled novinek)

Microsoft na vývojářské konferenci Build mnoho velkých novinek pro Windows 10 nepředstavil, de facto došlo jen na odhalení dalšího použití Fluent Designu a dvě novinky spojující svět smartphonů a počítačů s Windows 10. Paradoxně tyto věci v právě vydaném sestavení s číslem 17666 nenajdeme, za to se v něm nachází jiné drobnosti.

Nový clipboard

Windows 10 také na podzim dostanou zbrusu nový clipboard, tedy schránku. Ta současná funguje velmi jednoduše – co vyjmete/zkopírujete, to vložíte. Nová schránka však bude ukládat všechna data do chronologicky seřazené historie (podobně jako Časová osa), a k jednotlivým položkám se bude možné opakovaně vracet. Stačí při vkládání na místo CTRL + V použít zkratku WIN + V.

Pokud se uživatel často vrací k některým dříve zkopírovaným položkám, bude si je moci připnout nahoru pro snadnější nalezení. Clipboard je navíc cloudový, takže v současnosti bude sdílený mezi zařízeními s Windows 10 připojenými ke stejnému účtu, nepochybujeme však, že brzy se univerzální schránka stane i součástí Microsoft Launcheru pro Android.

V tuto chvíli je schránka omezena na psaný text zabírající maximálně 100 kb, popř. prostý text, HTML a obrázky s velikostí do 1 MB.

Tmavé téma v Průzumníkovi

Přestože se dlouze spekulovalo o zbrusu novém univerzálním Průzkumníkovi souborů, ten starý Microsoft rozhodně opouštět nehodlá. Naopak pro něj v tomto sestavení připravil tmavé téma, které je sdílené se systémovým tématem. Tmavé je nejen okno, ale i kontextové nabídky, některým uživatelům se však mohou ještě některé položky zobrazovat nadále světlé; to Microsoft plánuje opravit v některém z následujících sestavení.

Poznámkový blok se učí novým věcem

Dosud uměl vestavěný Poznámkový blok ukončovat řádky v textových souborech podle Microsoftu (CRLF), v budoucnu však bude podporovat ukončování řádků jako Unix/Linux (LF) a Macintosh (CR).

Kromě toho dostává Poznámkový blok přímé vyhledávání označeného textu v prohlížeči Bing.

Další vylepšování Sets

Bude nebo nebude funkce Sets součástí příštího velkého updatu? To neví ještě samotný Microsoft. Joe Belfiore na konferenci Build na pódiu řekl, že nové funkce přijdou, až budou stoprocentně připravené, což Sets zatím nejsou a neví se, zda budou. To však neznamená, že nepřinášejí žádné novinky. Nový je například průsvitný řádek s jednotlivými panely.

Druhou novinkou je přepínání záložek v setech klávesovou zkratkou Alt + Tab. V nastavení multitaskingu je však možné vrátit stávající stav, kdy se touto zkratkou přepínají pouze samotná okna.

Stejně tak bude možné nově nastavit, zda se mají nově otevírané aplikace a webové stránky otvírat v nových záložkách, či v oknech.

Pokud některé záložky v setech vydávají zvuk, bude je možné jedním kliknutím ztlumit, stejně jako v prohlížeči Microsoft Edge.

Funkce Sets také dostala několik důležitých oprav, kromě nich je také mnohem výkonnější obnovování záložek.

Inteligentní vyhledávač

Vyhledávač ve Windows, který je poháněný Cortanou, se loni naučil poskytovat přímé náhledy bez nutnosti opouštět vyhledávání; například na webových stránkách. Od tohoto sestavení budou náhledy dostupné i pro dokumenty vytvořené v aplikacích Office nebo pro poslední relace vzdálené plochy. Přímo z vyhledávání navíc bude možné nejen soubory a aplikace otvírat, ale dostávat se i k dalším kontextuálním věcem, například k otevření adresy umístění souboru, zobrazení autora dokumentu, apod.

Složky ve Start menu mohou mít jméno

Nabídka Start umožňuje vytvářet složky dlaždic, nově však bude možné tyto složky pojmenovávat. Jméno složky bude viditelné jak v jejím sbaleném, tak i rozbaleném stavu.

Otázky a odpovědi v Nastavení

Pravý sloupec v Nastavení umí uživatele rychle přivést na související položky, nově zde také bude možné najít sekci „máte otázku?“ V ní budou odkazy na některé často kladené dotazy související s danou položkou nastavení, kliknutím na odkaz se otevře stránka Bing.com s odpovědí. Tato funkce zatím není dostupná v českém jazyce.

A co propojení s telefonem?

Microsoft na konferenci Build ukázal aplikaci Your Phone, která umí zobrazovat notifikace, zprávy a fotografie z telefonu a dále s nimi nakládat. Kromě toho na mobilní platformy dorazí i podpora funkce Časová osa – na Android v rámci Microsoft Launcheru, na iOS prostřednictvím prohlížeče Microsoft Edge. Bohužel ani jedna z těchto novinek není součástí tohoto sestavení, v Microsoftu nicméně tvrdě pracují, aby tyto funkce mohli k Insiderům doručit do nejdříve.

Build 2018: Microsoft letos maximálně sblíží počítače a smartphony

Známé chyby

Nové sestavení vyšlo pouze v rychlém kruhu aktualizací, a tak si Microsoft může dovolit vypustit jej s chybami, které mu Insideři odpustí. V tomto sestavení jsou známé následující problémy:

 • Při aktualizaci na toto sestavení se může Příprava k instalaci zaseknout mezi 80 – 100 procenty a v tomto stavu setrvat 30 i více minut. Microsoft doporučuje trpělivost, instalace nakonec proběhne v pořádku.
 • Rozšířená realita nefunguje korektně – domovská obrazovka občas zčerná, pohybové ovladače nejsou rozpoznány, apod.
 • Při probouzení počítače z režimu spánku může na obrazovce probliknout plocha ještě před přihlašovací obrazovkou
 • Aplikace Filmy a TV pořady se může hroutit, pokud jí umožníte přistupovat ke knihovně videí
 • Předčítač čte text i při vyvolání jiné aplikace skrze zkratku Alt + Tab

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Já bych velmi uvítal, kdyby KONEČNĚ bylo možno jednoduše přidat něco do start menu mezi dlaždice přetažením myši! Ten způsob jak tam něco dostat teď je úplně psycho a pokaždé to musim googlit, když to jednou za čas potřebuji. Taky by bylo super kdyby se vrátila složka Startup, kterou Microsoft v rámci nějaké podivné user friendly iniciativy schoval a jde do ní vlézt jen přes win+r shell:startup

  • Napis feedback cez Hub priamo Microsoftu mozno ta vypocuju.

  • Je fakt takový problém si na ten Startup udělat odkaz, když jej tak často potřebujete?

  • a je několik moznosti jak si nechat spoustet aplikace po startu. Nyni i zkrze nastaveni PC.

  • jinak klik na aplikaci pravym tlačítkem, pripnout na Start. Je to tak od Windows 8.
   :)

  • ale on si to musi googlit. Pan bude odbornik :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).