- Čínská sociální síť TikTok byla na území Spojených států oficiálně zablokována
- Po příchodu do Bílého domu ale Donald Trump zákaz promptně zrušil
- Američané neměli k síti přístup přibližně 13 hodin
Jedním z nejdiskutovanějších témat na technologické scéně byl v poslední době bezesporu zákaz sociální sítě TikTok na území Spojených států. Ačkoli se už v loňském roce postupně k zákazu či omezení uchylovaly některé státy unie, na celonárodní úrovni došlo k zákazu jen chvíli před inaugurací nového prezidenta Donalda Trumpa. Ten už během své prezidentské kampaně sliboval, že rozhodnutí předchozí administrativy hodlá zvrátit. A to se nyní také stalo.
Zákaz trval sotva půl dne
Po takřka 13 hodinách, kdy byla služba v USA mimo provoz, už opět může více než 170 milionů Američanů nahrávat a sledovat krátká videa na této sociální síti. Během tohoto zákazu TikTok zobrazoval uživatelům zprávu, ve které se píše, že uživatelé nemohou využívat TikTok kvůli zákazu, přičemž tvůrci vyjadřovali naději, že Trump toto rozhodnutí zvrátí. Po obratu postoje americké administrativy směrem k TikToku se pro změnu začala zobrazovat zpráva, která uživatele informovala o obnovení fungování, přičemž vývojáři nezapomněli prezidentu Trumpovi za tento krok poděkovat.
Zajímavé je, že s myšlenkou zákazu TikToku mezi prvními přišel právě Trump, konkrétně v srpnu 2020 během svého prvního funkčního období. Dokonce také podepsal dokument, ve kterém vyjadřoval své znepokojení se sdílením dat s mateřskou společností ByteDance, která je napojená na čínskou vládu. To byl ostatně také jeden z důvodů, proč jej administrativa Joea Bidena zakázala. Pro své druhé volební období nicméně Trump otočil o 180 stupňů a rozhodl se bojovat za právo společnosti ByteDance nabízet její služby na území Spojených států.
STATEMENT FROM TIKTOK:
In agreement with our service providers, TikTok is in the process of restoring service. We thank President Trump for providing the necessary clarity and assurance to our service providers that they will face no penalties providing TikTok to over 170…
— TikTok Policy (@TikTokPolicy) January 19, 2025
Sama společnost se mohla zákazu vyhnout, pokud by veškeré operace, které provádí na území USA přesměrovala na firmu se sídlem ve Spojených státech, což byla podmínka Nejvyššího soudu. Když se tak do 19. ledna nestalo, došlo k zákazu služby, čímž o svůj zdroj příjmů přišlo také na 7 milionů tvůrců, kteří rázem neměli ke svým účtům přístup. Ačkoli Donald Trump fungování TikToku obnovil, hodlá jeho administrativa stále tlačit na to, aby čínská sociální síť přenesla své aktivity na území USA.