TOPlist

Texas Instruments je zpět v plné parádě, přivítejte novou platformu OMAP 4 + prototyp s HDMI

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Texas Instruments je zpět v plné parádě, přivítejte novou platformu OMAP 4 + prototyp s HDMIPokud se řekne OMAP, většina čtenářů si vybaví úsporné, ale poměrně líné procesory, které hřály na desce obrovské množství starších komunikátorů. Na Mobile World Congressu, který nám letos naservíroval opravdu zajímavé novinky, společnost Texas Instruments představila zbrusu novou platformu OMAP 4, která by měla disponovat obrovským výkonem a bohatými multimediálními funkcemi a to při zachování nízké spotřeby energie. Při této příležitosti byl na MWC k vidění prototyp zařízení se starší verzí OMAP 3, který pracoval s operačním systémem Windows Mobile 6.5.

Podle oficiální tiskové zprávy nová platforma zvládne například přehrávání videa v HDTV rozlišení (1080p), ukládání obrázků ve 20 MPx rozlišení nebo téměř týden přehrávání audio souborů. K tomu všemu OMAP 4 zvládá až 10× rychlejší vykreslování obsahu webových stránek, 7× vyšší početní výkon nebo 10× lepší grafickou akceleraci než starší typy procesorů. Pokud to trochu zjednodušíme, pak lze napsat, že se celé řešení skládá z celkem 4 procesorových jednotek. Kromě dvoujádrového procesoru nechybí multimediální a grafický akcelerátor + ISP procesor. Platforma je vyráběna 45nm technologií a výrobce má k dispozici i kvalitní dokumentaci, která výrobcům usnadní integraci OMAP 4 do svých zařízení, neměli bychom se tedy obávat chybějících knihoven a ovladačů, jako se tomu stalo v případě čipových sad od Qualcommu, i když jak se zdá, i ten se už konečně poučil.

-
Blokové schéma

Texas Instruments na svých webových stránkách aktuálně prezentuje dva typy procesorů OMAP 4. Nižší verze s označením OMAP4430 startuje na pracovní frekvenci 720 MHz, silnější bratříček OMAP4440 pak na 1+ GHz.
Procesory architektury OMAP 4 dále podporují tyto funkce:
výstup na TV (TV-Out)
HDMI 1.3 výstup
podpora displejů až do FullHDTV rozlišení (WUXGA, 1920x1200px)
MIPI® SLIMbusSM
MMC/SD
USB 2.0 včetně USB Host

Výrobce očekává, že první vzorky pro výrobce budou dostupné v druhé polovině tohoto roku. V zařízeních pro koncové uživatele by se měly začít objevovat o rok později, tedy v půli roku 2010.

Hybrid s kapacitním displejem a HDMI
V souvislosti s novou platformou TI v Barceloně demonstroval výkon na prototypu Windows Mobile komunikátoru, který byl osazený starším procesorem OMAP3430 (o řadě OMAP 3 jsme informovali zde). Ani třetí generace OMAP procesorů ale nepatří mezi žádné hlemýždě a zajímavostí prezentovaného komunikátoru byl také kapacitní displej. Ostatně ona celá specifikace zařízení působí hodně zajímavě:
procesor TI OMAP 3430 (frekvence bohužel není uvedena ani na webu TI)
256 MB DDR SDRAM a 512 MB Flash NAND ROM
kapacitní dotykový displej s úhlopříčkou 4,1″ a WVGA rozlišením
QWERTY klávesnice
UMTS/HSDPA/HSUPA modul
Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0, FM rádio, pohybový senzor
TV-Out, výstup na HDMI
6-v-1 SD/MMC slot na paměťové karty
USB konektor
Stereo reproduktory a dva mikrofony

-
Prototyp komunikátoru od Texas Instruments

-
Přehrávání videa ve vysokém rozlišení

Tento komunikátor bez potíží přehrával video v rozlišení 1280×720px, které navíc přihlížející mohli sledovat na velké LCD televizi, která byla k telefonu připojena přes HDMI. Pěkná budoucnost, nemyslíte? Nové procesory od Texas Instruments výkonem rozhodně nešetří a snad se s nimi v následujících letech budeme setkávat stále častěji, proporce mají opravdu dobré.

-
HDMI výstup

Zdroje: vlastní, tisková zpráva, WMExperts

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku