Testujeme smartphone HTC S710 Vox: dojmy z prvního dne používání

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

HTC S710 VoxDo redakce dorazil dlouho očekávaný smartphone HTC S710 \”Vox\”. Tento neobvyklý telefon se může pyšnit hned dvěma prvenstvími; je totiž vůbec prvním zařízením s operačním systémem Windows Mobile 6 Standard, které se objevilo na Evropském trhu, a zároveň také první smartphone, který nabízí dvě klávesnice. Pod QVGA displejem se nachází klasická numerická klávesnice jakou známe z obyčejných mobilních telefonů. Ve spodní části se ale schovává velké lákadlo Voxe, kterým je výsuvná QWERTY klávesnice, kterou jsem až doposud mohli obdivovat pouze u platformy Pocket PC.

Mám za sebou první den testování, a proto bych se s vámi rád podělil o své poznatky a postřehy. Detailní zhodnocení si samozřejmě nechám až do recenze, tento článek berte pouze jako takovou ochutnávku :-)

Vox nabízí zajímavé funkce, nejvíce pozornosti ale budí výsuvná hardwarová klávesnice, a proto si její funkce trochu přiblížíme. Konstrukčně je téměř identická jako klávesnice u HTC Heralda. Co se velikosti týče, je o něco menší, což se promítlo i do rozměrů jednotlivých tlačítek. Jsem poměrně rozmlsaný prostornou klávesnicí u Qteka 9000, proto si na menší tlačítka zatím zvykám. Jednotlivé klávesy jsou gumové a na dotek působí velice příjemně. Podsvícení klávesnice (hardwarové i té numerické) je modré, intenzita je dostačující a světlo je rovnoměrně rozložené. Také malá klávesnice pod displejem je velice dobře vyřešena, zdvih jednotlivých tlačítek je dostatečný a výhrady nemám ani k jejich rozmístění.

- -

Konstrukce výsuvného mechanismu je rovněž totožná s tou u Heralda, pro vysunutí spodního dílu s klávesnicí tedy stačí vyvinout minimum síly a o vystřelení se už postarají malé pružinky. Na můj vkus je uchycení spodního dílu v zavřeném stavu až příliš volné, a už při malém zatlačení se oba díly dávají velice rychle do pohybu. Trochu se bojím toho, aby po dlouhodobějším používání nedocházelo k samovolnému otevírání zařízení například při nošení v kapse.

- - -

Vox dostal do vínku obyčejný procesor TI OMAP, který pracuje na 200 MHz. Pro smartphone telefon je tato frekvence dostačující, při práci v systému mám ale občas pocit, že procesor trochu nestíhá. Uvidíme, jak se vypořádá s detailními testy výkonu v recenzi. QVGA displeje nejsou u chytrých telefonů ničím neobvyklým, a ani Vox z této řady nevybočuje. Displej má standardní úhlopříčku 2.4″ a dokáže zobrazit 65k barev. Jelikož se jedná o smartphone a ne Pocket PC, není displej dotykový (to jen pro upřesnění).

- - -

Co se týče velikosti paměti, najdeme zde kombinaci 64MB RAM a 128MB ROM, pro smartphone opět zcela dostačující hodnoty. Po Master resetu je k dispozici necelých 50MB volného místa a 25MB RAM. V případě potřeby lze dokoupit paměťovou kartu formátu microSD a paměť si jednoduše rozšířit. Telefonní funkce jsou zastoupeny quad-bandovým GSM modulem, pro datové přenosy je k dispozici připojení přes GPRS a EDGE třídy 10. Příznivci bezdrátové komunikace jistě nepohrdnout integrovaným Bluetooth 2.0 a Wi-Fi 802.11b/g. Pro připojení synchronizačního kabelu a stereo headsetu využijete miniUSB konektor, respektive jeho upravenou variantu v podobě ExtUSB (by HTC). ExtUSB konektor má oproti klasickému miniUSB seseknutou pouze jednu hranu, to ale nebrání tomu, abyste pro synchronizaci nemohli používat klasický miniUSB kabel. Pro pořizování fotografií výrobce připravil 2Mpx fotoaparát, přisvětlovací dioda nebo AutoFocus bohužel chybí. Bezdrátové technologie a fotoaparát si opět podrobně rozebereme až v recenzi.

- -

Rozměry Voxe jsou 100 × 50 × 18 milimetrů, hmotnost příjemných 130 gramů. Na fotografiích na mě Vox působil trochu těžkopádným dojmem, a proto jsem při vybalování očekával nějakého cvalíka (asi jako v případě tolik oblíbeného HTC Wizarda). Po vytažení z krabice jsem ale byl příjemně překvapen, Vox skutečně není žádný buřtík, naopak působí velice drobným dojmem a v ruce se velice příjemně drží. Několik výhrad mám k použitému materiálu krytu. Zadní strana je zabalena do matného plastu, přední strana je ale z části potažena plastem lesklým, což možná působí efektně, ale jakmile zařízení poprvé uchopíte do rukou, zjistíte, že otisky prstů se stanou vašim každodenním nepřítelem. Naštěstí se tento lesklý plast táhne pouze po obvodu přední strany a do numerické klávesnice nezasahuje.

- - -

Operační systém Windows Mobile 6 Standard přináší spousty nových vylepšení a také pěkný grafický kabátek. Pro začátek jsem otestoval několik základních aplikací a nenarazil jsem na žádné komplikace. V systému mě například překvapil nový Midlet Manager (Esmertec JAVA), ve kterém jsem úspěšně otestoval Operu Mini 3, a šlape jako hodinky (včetně ovládání přes softwarové klávesy). V rychlosti zmíním několik funkcí, na které jsem zatím narazil a tak trochu mi utkvěly v hlavě. V nastavení lze například navolit, zda se má baterie dobíjet pokud telefon připojíte na synchronizační kabel; skvělá věc která podstatně zvýší životnost samotné baterie. V systému je prémiově obsažen balík Office Mobile, který slouží pro čtení a editaci dokumentů, a nechybí ani prohlížeč prezentací PowerPoint. I když Word ani Excel nenabízejí takový komfort jako jejich Pocket PC verze, pro základní práci zcela postačí. A skutečně ani jedna aplikace neumí vytvořit nový dokument, dokáže pouze otevřít již vytvořený a ten editovat. Vytváření nových dokumentů lze ale jednoduše obejít uložením prázdného souboru (vytvořeného na PC), který následně použijete pro psaní. Celý operační systém je lokalizovaný do češtiny, narazil jsem už ale na několik výrazů se špatným skloňováním nebo rozhozenou diakritikou.

- - -

Tolik tedy mé první dojmy a poznatky z prvních hodin testování. Pokud máte k přístroji jakékoliv dotazy nebo chcete ověřit kompatibilitu oblíbené aplikace, můžete využít komentářů a diskuzního fóra, ve kterém najdete novou sekci věnovanou právě Voxovi. Pokud bude v mých silách, rád vám na dotazy odpovím.

 

Hardwarové parametry  
Operační systém Windows Mobile 6 Standard (Smartphone ed.)
Displej Aktivní TFT 240×320 px, 65k barev, úhlopříčka 2.4\”
Procesor TI OMAP 850 200 MHz
Rozměry 100 × 50 × 18 mm
Hmotnost 130 gramů
Paměť 64MB RAM, 128MB ROM
Podporované sítě GSM (850/900/1800/1900Mhz), EDGE (třída 10), GPRS (třída 10)
Datové funkce Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0
Digitální fotoaparát 2Mpx, max. 1600x1200px
Baterie Li-Lon 1050 mAh
Slot pro pam. karty microSD
Další informace výsuvná hardwarová QWERTY klávesnice s 38 klávesami
Oficiální fotografie  
1 - 
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku