Cena:

Test ZTE Atlas W: Android za čtyři tisíce (videopohled)

Už brzy se na našem trhu začne prodávat smartphone ZTE Atlas W s Androidem 2.3, který bude lákat na cenu lehce pod čtyři tisíce korun. Vyplatí se tahle investice?

ZTE Atlas W vypadá na první pohled jako iPhone 4/4S, zejména testovaná bílá verze tento dojem evokuje velmi výrazně, a to především díky stříbrné lince na boku telefonu. Nenechte se ale zmást, tenhle model cílí na úplně jinou skupinu uživatelů a zjistíte to hned po uchopení do rukou. Plasty žádný luxusní dojem nenavazují a cenovka tohoto Androida je v úplně jiné skupině než v případě jablečného telefonu. Podle našich informací se ZTE Atlas W začne v průběhu prodávat v průběhu července prostřednictvím obchodního řetězce Globus a v dalších týdnech se dostane do volného prodeje. Doporučená koncová cena je 3990 Kč včetně DPH a kromě bílé verze bude k dispozici ještě černá varianta.

ZTE Atlas W: První pohled na levného Androida

Hardwarové parametry jsou pouze průměrné, ale vzhledem k ceně telefonu je to pochopitelné. Po prvním spuštění vás přivítá čistý Android ve verzi 2.3.5 se základními systémovými aplikacemi; na čtyřkový Ice Cream Sandwich či Jelly Bean si nechejme zajít chuť. ZTE do telefonu doinstalovalo ještě několik bonusových aplikací, které mají usnadnit používání – konkrétně se jedná o nástroj Docs To Go (čtení kancelářských dokumentů), poznámkový blok, správce souborů, správce úloh a zvukový záznamník. 

- - - 

- - -

Ve vnitřní paměti telefonu je po prvním zapnutí volných 131 MB, což je hodně málo. Částečně to zachraňuje přítomnost slotu na paměťové karty microSD, díky kterým můžete úložiště rozšířit až o dalších 32 GB. Telefon má dále k dispozici 512 MB RAM, ze kterých je v reálu dostupných zhruba 300 MB.

Jednojádrový procesor s taktem 800 MHz neurazí ani nenadchne; pro běžné používání postačí, na hraní náročnějších her si nechte zajít chuť. Mnohem více mě ale mrzí odfláknutá softwarová optimalizace… pohyb mezi plochami na hlavní obrazovce není úplně plynulý a to samé platí pro posouvání seznamu programů či webový prohlížeč. Částečně můžete systému ulevit tím, že v nastavení vypnete „animace oken“.

- - -

- -

Dodávaná baterie má kapacitu 1 200 mAh a při běžném používání jsem s telefonem vydržel téměř dva dny, což je velmi slušný výsledek. Podsvícení jsme měl celou dobu nastavenou na polovičný hodnotu (jen pro srovnání, se Samsungem Galaxy S III či HTC One X při stejné zátěži vydržím zhruba den). Na dobré výdrži má samozřejmě podíl i procesor, který není tak energeticky náročný jako v případě několikajádrových modelů.

- - -

- - -

Vestavěný fotoaparát rovněž není žádný zázrak. Snímky je možné pořizovat v maximálním rozlišení 5Mpx a v nastavení můžete upravit expozici, vyvážení bílé či ISO. Video lze nahrávat maximálně ve VGA rozlišení (640 x 480 px) a stejně jako v případě fotek to není žádná sláva a optika v telefonu podává spíše podprůměrné výsledky. Snímky jsou málo ostré, barvy nevýrazné a velmi výrazná je i komprese.

- - -

- - -

ZTE Atlas W to nebude mít vůbec jednoduché. Na trhu má celou řadu konkurentů, kteří se rovněž snaží zaujmout nízkou cenou. Ta ve většině případů „vyvažuje“ slabší hardwarové parametry a celkově horší odladěnost systému. Atlas W není špatný telefon, ale zasloužil by si alespoň větší velikost vnitřní paměti a o něco lépe optimalizovaný systém. Ve srovnání s modelem Smart II od Vodafone, který aktuálně také testujeme, má přece jenom o něco horší reakce, ale zase se může pochlubit WVGA displejem, který v této cenové třídě až tak typický není.

- - -

Mezi další konkurenty Atlasu W se řadí nedávno recenzovaný Huawei Ascend G300 (recenze), Samsung Galaxy Ace či HTC Wildfire S (recenze) a Desire C (recenze). Pokud tedy zvažujete nákup levného Androidu, rozhodně si přečtěte i naše další recenze, ať si o telefonech uděláte lepší obrázek.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.