Domů » Články » Test ZTE Atlas W: Android za čtyři tisíce (videopohled)

Test ZTE Atlas W: Android za čtyři tisíce (videopohled)

Už brzy se na našem trhu začne prodávat smartphone ZTE Atlas W s Androidem 2.3, který bude lákat na cenu lehce pod čtyři tisíce korun. Vyplatí se tahle investice?

ZTE Atlas W vypadá na první pohled jako iPhone 4/4S, zejména testovaná bílá verze tento dojem evokuje velmi výrazně, a to především díky stříbrné lince na boku telefonu. Nenechte se ale zmást, tenhle model cílí na úplně jinou skupinu uživatelů a zjistíte to hned po uchopení do rukou. Plasty žádný luxusní dojem nenavazují a cenovka tohoto Androida je v úplně jiné skupině než v případě jablečného telefonu. Podle našich informací se ZTE Atlas W začne v průběhu prodávat v průběhu července prostřednictvím obchodního řetězce Globus a v dalších týdnech se dostane do volného prodeje. Doporučená koncová cena je 3990 Kč včetně DPH a kromě bílé verze bude k dispozici ještě černá varianta.

ZTE Atlas W: První pohled na levného Androida

Hardwarové parametry jsou pouze průměrné, ale vzhledem k ceně telefonu je to pochopitelné. Po prvním spuštění vás přivítá čistý Android ve verzi 2.3.5 se základními systémovými aplikacemi; na čtyřkový Ice Cream Sandwich či Jelly Bean si nechejme zajít chuť. ZTE do telefonu doinstalovalo ještě několik bonusových aplikací, které mají usnadnit používání – konkrétně se jedná o nástroj Docs To Go (čtení kancelářských dokumentů), poznámkový blok, správce souborů, správce úloh a zvukový záznamník. 

- - - 

- - -

Ve vnitřní paměti telefonu je po prvním zapnutí volných 131 MB, což je hodně málo. Částečně to zachraňuje přítomnost slotu na paměťové karty microSD, díky kterým můžete úložiště rozšířit až o dalších 32 GB. Telefon má dále k dispozici 512 MB RAM, ze kterých je v reálu dostupných zhruba 300 MB.

Jednojádrový procesor s taktem 800 MHz neurazí ani nenadchne; pro běžné používání postačí, na hraní náročnějších her si nechte zajít chuť. Mnohem více mě ale mrzí odfláknutá softwarová optimalizace… pohyb mezi plochami na hlavní obrazovce není úplně plynulý a to samé platí pro posouvání seznamu programů či webový prohlížeč. Částečně můžete systému ulevit tím, že v nastavení vypnete „animace oken“.

- - -

- -

Dodávaná baterie má kapacitu 1 200 mAh a při běžném používání jsem s telefonem vydržel téměř dva dny, což je velmi slušný výsledek. Podsvícení jsme měl celou dobu nastavenou na polovičný hodnotu (jen pro srovnání, se Samsungem Galaxy S III či HTC One X při stejné zátěži vydržím zhruba den). Na dobré výdrži má samozřejmě podíl i procesor, který není tak energeticky náročný jako v případě několikajádrových modelů.

- - -

- - -

Vestavěný fotoaparát rovněž není žádný zázrak. Snímky je možné pořizovat v maximálním rozlišení 5Mpx a v nastavení můžete upravit expozici, vyvážení bílé či ISO. Video lze nahrávat maximálně ve VGA rozlišení (640 x 480 px) a stejně jako v případě fotek to není žádná sláva a optika v telefonu podává spíše podprůměrné výsledky. Snímky jsou málo ostré, barvy nevýrazné a velmi výrazná je i komprese.

- - -

- - -

ZTE Atlas W to nebude mít vůbec jednoduché. Na trhu má celou řadu konkurentů, kteří se rovněž snaží zaujmout nízkou cenou. Ta ve většině případů „vyvažuje“ slabší hardwarové parametry a celkově horší odladěnost systému. Atlas W není špatný telefon, ale zasloužil by si alespoň větší velikost vnitřní paměti a o něco lépe optimalizovaný systém. Ve srovnání s modelem Smart II od Vodafone, který aktuálně také testujeme, má přece jenom o něco horší reakce, ale zase se může pochlubit WVGA displejem, který v této cenové třídě až tak typický není.

- - -

Mezi další konkurenty Atlasu W se řadí nedávno recenzovaný Huawei Ascend G300 (recenze), Samsung Galaxy Ace či HTC Wildfire S (recenze) a Desire C (recenze). Pokud tedy zvažujete nákup levného Androidu, rozhodně si přečtěte i naše další recenze, ať si o telefonech uděláte lepší obrázek.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

9 komentářů

 1. xanthor (neregistrovaný)

  Slot na paměťové karty rozhodně nezachraňuje malou vnitřní paměť. Jednak vnitřní paměť je na aplikace a (ne nutně všechna) jejich data, takže třeba MP3 tam nedostanete (rozhodně ne bez rootu), naopak pokud člověk nainstaluje trochu víc aplikací, tak mu ani karta nevynahradí tu malou vnitřní paměť. Mít pár desítek mega volné interní paměti na aplikace je dnes už tragédie a důvod proč si ani toto ani Blade 2 rozhodně nekupovat. Zlatej Ascend G300…

  • Proto jsem psal „částečně“, právě kvůli tomuto problému. Řešením je jedině root, jenže ne každý uživatel se do toho pustí, takže je veliká škoda, že v základu nemá více volné paměti.

  • xanthor (neregistrovaný)

   Myslel jsem to tak, že ta interní paměť a paměťová karta jsou určeny pro ukládání naprosto odlišných dat, proto tam buď slot a nebo oddělená vnitřní paměť (někdy nazývaná jako „interní SD“) být musí – jinak bych si nemohl např. rozumně přehrávat MP3 ani kdybych měl 512 GB téhle vnitřní paměti. Asi moc slovíčkařím, ale chci jenom zdůraznit že bez paměťové karty je ten telefon téměř nepoužitelný.

  • Já mám Htc wildfire s, a mám problém, že tam mám jenom jednu aplikaci (Fruit Slice) a Go laucher a mám volné paměti jenom 27 Mb… nevíte čím to je?

 2. Petr (neregistrovaný)

  to Xanthor:

  Já (v podstatě) tento telefon vlastním od března, je naprosto vzhledově i HW stejný, mám černou variantu. Jde o T-mobile Vivacity od britského T-mobilu.

  U tohoto telefonu je root a přeflashnutí naprosto jednoduché (jde o můj první Android a asi po 2 týdnech jsem rootnul).

  V místě pro aplikace tak nevidím problém, ten vidím pouze v použití ARMv6 procesoru, jelikož pro použití komunitního CM9 chybí kodeky pro HW akceleraci, které prostě nejsou.

  Ale s CM7 je to naprosto v pohodě a ani baterie není přiliš velký problém. Jde celkem účinně taktovat od 125MHz až do stabilních cca 925MHz (někomu i 979MHz).

  • xanthor (neregistrovaný)

   Jo tak jestli to má ještě armv6 procesor, tak to je další argument proti. No a k rootu a flashi – vím, že to nebývá nijak extrémně složité (sám používám CM), ale pro BFU je dobré upozornit, že pokud bude chtít používat víc aplikací, tak si užije – root (a (i když třeba dočasná) ztráta záruky), rozdělování karty atd.

 3. Vavriska (neregistrovaný)

  Xperia mini není konkurence?

 4. buko (neregistrovaný)

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli máte informace v jaké prodejně globusu mají telefo k prodeji, volal jsem již do 3 a nikde jej nemají, děkuji za info rád bych jej koupil manželce.

 5. Franz (neregistrovaný)

  Tento mobil jsem si koupil před 14 dny (na Alze v globusu ho nemaj),interní paměť v pohodě stačí na instalaci a následné přesunutí na kartu, baterie na smartphone dobrá, a to že se seká je BLBOST – chodí naprosto plynule, jediný problém (dočasný) – neni evidovaný v databázi google play takže zatim na něj jdou jen všeobecné aplikace.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).