TOPlist

Test univerzálních flash disků od SanDisku: vybere si každý

Do redakce se nám dostala čtveřice nových flash disků od značky SanDisk, které najdou mnohačetné využití. Jak jistě víte, místa není nikdy dost, a tak dříve či později po nějakém rozšiřitelném úložišti sáhnete. V redakci jsme testovali 64GB úložiště Dual USB Drive 3.0, 64GB Flash disk Dual Drive USB Type-C, Wireless Stick s obří 256GB pamětí a jako poslední iXpand Flash Drive, který lze připojit k libovolnému zařízení s iOS.

Z této nabídky by si tedy měl vybrat opravdu každý. A jak si jednotlivé „flashky“ vedly? Na to vám odpoví naše recenze.

Testování probíhalo na MacBooku Pro (Mid 2014) a na MacBooku 12 (2017). Použitý formát: exFAT.

Dual USB Drive 3.0 (64 GB)

První z trojice flashdisků se chlubí dvěma konektory – klasickým portem USB ve verzi 3.0 a dnes již starším microUSB konektorem. Oba dva vysunete boční plastovou úchytkou, přičemž vysunutí jednoho či druhého konektoru je zajištěné mírnou aretací, manipulace je tedy poměrně dobrá.

Nelíbí se mi akorát střední poloha, při které jsou oba dva konektory zasunuté – ta je totiž bez jakéhokoliv zajištění a chvilku si musíte s polohou hrát, jinak vám bude koukat jeden z konektorů ven. Je to sice pouze malá chybka na kráse a na funkčnost to nemá žádný vliv, ale výrobce si mohl tento konstrukční neduh odpustit.

Co se vzhledu týče, celý flashdisk je vyroben z plastu, což značí, že nepůjde o žádný odolný výrobek. Plasty jsou sice pevné, ale nošení na klíčích bych zrovna nedoporučoval, a to i přesto, že je flashdisk vybaven poutkem. Při drsnějším zacházení zcela jistě dojde k poškrábání pravé lesklé části flashdisku a vyhnout se nemusíte ani celkovému poškození. Disk je zkrátka určen spíše pro jemnější manipulaci.

Dost o kvalitě konstrukce, pojďme se podívat na to nejdůležitější, čímž je přenosová rychlost a použití flashdisku v praxi. Výrobce na obalu udává, že čip zvládne přenášet data z flashdisku do počítače rychlostí až 150 MB/s. Jak můžete vidět z přiložených obrázků, v praxi se na tuto hodnotu nedostanete a mnou nejvyšší naměřená rychlost čtení byla 141,2 MB za sekundu (při ukládání 1GB souboru). Velký rozdíl to sice není, ale SanDisk by mohl údaji na obalu přeci jen dostát. Příjemná byla naopak rychlost zápisu, flashdisk dokázal do své paměti zapisovat rychlostí až 72,3 MB/s a přenos 1,41GB souboru byl otázkou půl minuty. Při přenosu 3 629 fotografií o celkové velikosti 176 MB stačilo počkat přibližně 10 sekund a nahrávání bylo hotové.

Celkově však hodnotím přenosný flashdisk kladně a pokud budete zařízení používat v „klidných “ podmínkách, nebudete mít s používáním žádný problém. Kromě dobrých přenosových rychlostí musím pochválit i velikost. Zařízení schováte téměř kamkoliv, takže pouze pozor ať jej neztratíte. Výborný je také druhý konektor, kterým připojíte flashdisk k chytrému telefonu s podporou USB OTG. Svá data tak můžete jednoduše přesouvat mezi telefonem, flashdiskem a počítačem. Cena Dual USB Drive 3.0 od SanDisku se pohybuje okolo 850 Kč – jeden gigabajt vás tedy v přepočtu vyjde na cca 13,3 Kč.

Specifikace

  • Kapacita testovaného disku: 64 GB,další velikosti: 16, 32, 128 a 256 GB
  • Rozhraní: USB 3.0 (3.1 gen1), USB OTG
  • Rychlost čtení: 150 MB/s
  • Šířka: 11 mm
  • Výška: 19,8 mm
  • Délka: 36,6 mm

SanDisk Drive USB Type-C (64 GB)

Stejně jako v případě prvního flashdisku se i druhé zařízení chlubí dvěma konektory. Obstarožní microUSB zde nahradil moderní konektor USB typu C. SanDisk Drive USB Type-C si je s flashdiskem Dual USB Drive 3.0 v mnoha směrech podobný, například při manipulaci – boční úchytkou opět vysouváte vždy jeden z konektorů.

Zde však pro chválu konstrukce nepůjdu daleko a výrobce si kladní body zaslouží za použité materiály. Na flashdisku je kov a pevný měkčený plast. Pokud vám flashka tu a tam spadne na zem, o funkčnost se bát nemusíte, tvrdší zacházení přežije. Navíc je zde vyřešená i mnou výše kritizovaná aretace střední polohy.

A jak je na tom přenosová rychlost? V porovnání s prvním flashdiskem je u SanDisku s USB-C konektorem o něco horší rychlost zápisu. Čip dokázal zapisovat 1GB soubor rychlostí „pouze“ 58,7 MB/s, naopak mne ale potěšila rychlost čtení. Disk četl rychlostí až 157,5 MB/s.

V praxi však tento na první pohled výrazný rozdíl mezi oběma flashdisky nepoznáte a nahrávání či čtení mých testovacích soborů (tisíce fotografií a velký videosoubor) je plus mínus stejné. Suma sumárum je Dual Drive USB Type-C od SanDisku výborná flashka, se kterou nešlápnete vedle. Cena flashdisku je okolo 950 Kč, za jeden gigabajt tak zaplatíte cca 14,8 Kč.

Specifikace

  • Kapacita testovaného disku: 64 GB, další velikosti: 16, 32, 128 a 256 GB
  • Rozhraní: USB 3.0, USB-C
  • Rychlost čtení: 150 MB/s
  • Šířka: 20,7 mm
  • Výška: 9,4 mm
  • Délka: 38,1 mm

SanDisk Wireless Stick (256 GB)

Posledním a nejzajímavějším přenosovým úložištěm je SanDisk Wireless Stick, který v sobě integruje kromě obřího 256GB čipu také WiFi modul. Pomocí WiFi můžete k flashdisku připojit až tři zařízení a přenášet tak bezdrátově data. Zní to až moc dobře? Určitě ano, má to však pár zásadních háčků. Pojďme ale nejdříve k samotnému provedení.

Disk je vyroben z velice pevného plastu, přičemž na přední straně je pěkné zdobení – při změně úhlu pohledu se mění stíny vzoru. Po zasunutí do USB portu se začne nabíjet vnitřní akumulátor, který udrží disk při životě necelé 4 hodiny – nabíjení a provoz indikuje výrazná LED dioda.

Jak jsem již zmínil, k flashdisku se můžete připojit buďto portem USB 2.0, anebo bezdrátově skrze WiFi v maximálním počtu tři. Pro přístup do paměti zařízení a jeho nastavení potřebujete mít ve svém chytrém telefonu nainstalovanou aplikaci SanDisk Connect. Výborné také je, že se flashdisk dokáže připojit k vaší domácí WiFi, takže vás neodstřihne například od domácího internetu. Dosah signálu je výborný, asi 20 metrů.

V praxi je flashdisk použitelný a v telefonu či počítači si můžete bezproblémově spustit například video ve Full HD rozlišení, přenosová rychlost je pro to dostačující. Další pěknou funkcí je také automatická záloha. Aplikace SanDisk Connect dokáže automaticky zálohovat třeba vaše fotografie z mobilního telefonu.

Velkou nevýhodou je ale rychlost. Ačkoliv k prohlížení videí je rychlost dostatečná, pro dlouhodobější provoz a používání už nikoliv. Například čtení/zápis se při připojení přes USB pohyboval okolo 12 MB/s, což je vzhledem k obří porci paměti (256 GB) velice málo. V případě bezdrátového připojení se rychlost čtení i zápisu pohybuje mezi 2 až 5 MB/s (v závislosti na počtu připojených zařízení).

SanDisk vymyslel úžasné zařízení, ale nedotáhl jej do konce. Nebýt malých přenosových rychlostí, jednalo by se o perfektní zařízení rozšiřující paměť vašich přenosných zařízení o desítky až stovky gigabajtů. Pokud ale nad rychlostmi mávnete rukou a budete zařízení používat jako zdroj obří knihovny fotografií a videí pro zálohy nebo prohlížení, nebudete zklamáni. Výrobek je to velice zajímavý. Cena se pohybuje okolo 2700 Kč, za 1 GB dat dáte v přepočtu 10,5 Kč.

Specifikace

  • Kapacita testovaného disku: 256 GB, další velikosti: 16, 32, 64, 128 a 200 GB
  • Rozhraní: USB 2.0, Wi-Fi
  • Šířka: 20,83 mm
  • Výška: 12,19 mm
  • Délka: 78,21 mm
  • Hmotnost: 21,8 gramů
Connect Drive
Cena: zdarma
‎Connect Drive
‎Connect Drive
Autor: SanDisk
Cena: zdarma

iXpand pro iOS

Poslední položkou v našem testu je USB Flash disk, který ocení především uživatelé jablečných zařízení. Jedná se totiž o praktického pomocníka, se kterým snadno rozšíříte základní paměť vašeho iPhonu či iPadu.

Výrobce nabízí celkem pět paměťových variant – 16, 32, 64, 128 a 256 GB. My jsme na test dostali druhou největší variantu. Samotné tělo flashky je vyrobeno z kovu (USB konektor s podporou standardu USB 3.0), na který navazuje pružnější plastová část s pogumováním a Lightning konektorem pro připojení k jablečnému zařízení.

Abyste disk mohli využívat, je nutné si z App Store stáhnout aplikaci iXpand. Tu jsme otestovali se dvěma iPhony (jeden s iOS 10.3 a druhý s iOS 11 GM), a v obou případech šlapala jako hodinky. Právě v aplikaci tkví největší síla – můžete v ní prohlížet soubory z iXpandu, a to včetně přehrávání videí (v iXpand aplikaci jsou podporovány formáty avi, mkv, mp4, mov + wmv, a hudební wav a mp3). Jen pozor, tento disk musí být naformátován systémem FAT32, jinak s mobilní aplikací nebude fungovat.

iXpand připojený do iPhone 6S a USB-C Flash disk připojený ke Galaxy S8+

Aplikace iXpand rovněž umí automaticky zálohovat nové fotografie a videa – stačí jen vložit disk do iOS zařízení a spustit aplikaci. Při kopírování souborů přes USB 3.0 jsme se dostali na rychlost zápisu okolo 50 MB/s a rychlost čtení okolo 88 MB/s.

A to s sebou přináší omezení v podobě velikosti jednoho souboru – ta je v tomto systému souborů stanovena na 4 GB, takže u filmů v lepší kvalitě můžete narazit. Připravte se také na to, že když budete z flashky sledovat filmy či poslouchat hudbu, bude se baterie vašeho iPhonu o něco rychleji vybíjet (při automatickém zálohování fotografií mi na iPhone 6S klesal ukazatel baterie zhruba o 1 procento za každé 4 minuty).

Specifikace

  • Kapacita testovaného disku: 128 GB, další velikosti: 16, 32, 64 a 256 GB
  • Rozhraní: USB 3.0, Lightning
  • Rozměry: 13 x 17 x 59 mm
  • Hmotnost: 5,4 gramů

Námi testovaná 128GB varianta se prodává za 2 499 Kč, 64GB verze stojí 1 599 Kč a 32GB varianta je k dispozici za 1 199 Kč.

Autor článku Xaver Jandura
Xaver Jandura
Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

Kapitoly článku