Tesla Semi za sebou má první „ostrou“ jízdu s nákladem, zatím ve službách automobilky

V listopadu představený elektrický kamion od známé automobilky Tesla zaznamenal s desítkami předobjednávek od velkých firem (Pepsi si objednala dokonce rovnou stovku) poměrně slušný úspěch. Dodávky předobjednaných vozidel však Tesla plánuje až na rok 2019, takže si zájemci, mezi nimiž je například i Walmart nebo DHL, budou muset ještě chvíli počkat.Nepřehlédněte

Blýská se Tesle na lepší časy? PepsiCo objednala 100 kamionů Semi

To však neznamená, že by se novinka již nedala potkat v běžném provozu, alespoň tedy v USA. Firma své kamiony totiž začala využívat k převážení součástek mezi svými továrnami, přičemž první dodávka se uskutečnila tuto středu. Dvojice kamionů převezla baterie z továrny Gigafactory v nevadských horách do automobilky v Kalifornii. Vzdálenost mezi továrnami se pohodlně vejde do dojezdu 500 mil, takže kamiony dodávku zvládly na jedno nabití.

Tesla nadále plánuje využívat kamiony v „ostrém“ nasazení, aby tak dokázala vychytat všechny problémy před dodávkami firemním zákazníkům.

https://www.instagram.com/p/BgCJlKbFckb/?taken-by=elonmusk

Tesla zároveň aktivně spolupracuje s těmi zákazníky, kteří si již jejich kamion objednali (a zaplatili zálohy). Spolupráce probíhá zejména v oblasti výstavby napájecích stanic v areálech zákazníků, přičemž se objevují dokonce informace o tom, že firmy plánující používat Tesla Semi, uvažují o vzájemném sdílení napájecích bodů. Pokud by se zainteresované společnosti dohodly na možnosti využívat nabíjecí body svých konkurentů, mohla by to být další pobídka k lepším prodejům Semi, neboť by tím značně stoupla síť bodů, v nichž lze doplnit elektřinu.

Zákulisně se mluví také o tom, že Tesla připravuje projekt vlastních napájecích stanic pro kamiony podél významných dálničních tahů, kde by za určitý poplatek nabízela dopravcům možnost dobít si vůz.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku