Domů » Bleskovky » Tesla Semi má dalšího velkého zákazníka, elektrické kamiony pořizuje i logistický gigant

Tesla Semi má dalšího velkého zákazníka, elektrické kamiony pořizuje i logistický gigant

Americká společnost Tesla má již desítky předobjednávek na svůj nejnovější produkt, elektrický tahač Semi. Mezi zákazníky, kteří by se měli dodání kamionů dočkat v roce 2019, patří například americký řetězec Walmart nebo kanadský Loblaws. Svou objednávku na deset kusů nově přidává i logistická společnost DHL.

DHL je nejspíše první společností, která měla k tahačům přednostní přístup, s Teslou spolupracuje již několik měsíců, a tak nekupuje zajíce v pytli. V uplynulých týdnech se však objevují kritické hlasy, které naznačují, že Tesla nemá se současnými technologiemi šanci dosáhnout dojezdu 480, potažmo 800 kilometrů ve verzi s delším dojezdem. Prezident společnosti DHL Jim Monkmeyer se však nechal slyšet, že ačkoliv si plně uvědomují, jak velké výzvy má Tesla před sebou, vidí v pohonu elektřinou budoucnost a chtějí být její součástí od první chvíle.

Bude za několik let na propagačních snímcích i Tesla Semi?

Samotný tahač bude stát ve verzi s dojezdem 480 km 150 000 dolarů (2,8 milionů Kč), s větší baterií, která umožní dojezd 800 km pak vyjde na 180 000 dolarů (3,8 milionů Kč). Z 0 na 96 kilometrů v hodině by se pak měl bez přívěsu rozjet za 5 sekund, se 40 tunovým nákladem o 15 sekund pomaleji.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

7 komentářů

 1. Tak začátky bývají těžké, pár let to ještě bude trvat, ale budoucnost to rozhodně má.
  Nedávno byl článek a hovořínse ó tom již delší dobu, že v Německu zprovoznili úsek dálnice, kde kamiony s patřičnou el. výzbroji, získávají energii z troleje.

  • :( taký nápad som mal už v rokoch 2009, že prečo by kamiony nemohli mať zberač a dialnice by boli elektrifikované.. Špiny ukradli mi moj adept na patent :D

  • vtedajší napad bol klasický zberač (+) ako na tramvajoch/vlakoch a z boku trojica bičov ( – ) a tie by sa treli o vodič vo výške zvodidiel :D

  • Nakladaky na el. produd ve stylu trolejbusu jsou stare uz pekne dlouho. Treba Rusko jich byvalo plne.

  • Tesla stoji nad propasti, tohle je jenom dlasi zpusob, jako odklonit pozornost od problemu s Model 3 a vylakat od naivku dalsi penize za neexistujici produkt s z prstu vycucanymi parametry.

 2. Tady je vidět jak elon oskubava své zákazníky. Náklaďák semi s odhadovanym jednym tunem litia stojí 150 000 zatímco S nebo X ,ac by mělo být mnohem levnější ,stojí stejně. Marze u S a X musejí být opravdu vysoké.

 3. Formule 3
  Já ti nevím hele, ale ta cena mi nepřijde přestřelena….
  Na kamionu sice jezdím ale bez návěsů tedy ne tahač a co vím tahače takhle běžné snad stojí.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).