Domů » Bleskovky » Tenký, a přesto se spoustou místa: barevný iMac rozebrán do posledního šroubku

Tenký, a přesto se spoustou místa: barevný iMac rozebrán do posledního šroubku

Už při představení vzbudil nový 24″ iMac s procesorem M1 velký rozruch. Apple totiž dokázal všechny komponenty vměstnat do tak tenkého těla, že i 3,5mm jack musel být přemístěn na stranu počítače. Vnitřní uspořádání se proto stalo velmi spekulovaným tématem, kterého se jako již tradičně zhostil známý server iFixit. Jak vypadá nový iMac uvnitř?

iMac teardown 1
Jak snadno je opravitelný nový iMac s procesorem M1?

Hned na úvod Apple opět zklamal z hlediska jednoduchosti opravy. Pro výměnu takřka jakékoli komponenty se musíte prodrat velkým množstvím lepidla, což není zrovna příjemné. Na jednoduchý upgrade RAM či výměnu úložiště raději zapomeňte – jak je dnes už špatným zvykem, vše je k základní desce připájeno. Pokud se k tomuto kroku přeci jen odhodláte, vyměnit můžete prakticky všechny komponenty, jen se u toho trochu zapotíte. Překvapením je rovněž poměrně hodně místa, které v novém iMacu je – jeden by čekal, že uvnitř nebude ani kousek volné plochy.

iMac teardown 2
Uvnitř iMacu je poměrně hodně místa

iFixit neudělil novému 24″ iMacu s procesorem M1 zrovna lichotivou známku, pokud jde o opravitelnost. Skóre 2 z 10 je poměrně nízké, uvážíme-li, že se jedná o stolní počítač, který uživatelé nemají tendenci v případě poruchy vyměnit, jako tomu je u chytrých telefonů a tabletů.

iMac teardown 3
Komponenty vyměnit lze, snadné to ale není

Jak na tom bude 24″ iMac z dlouhodobého hlediska, není prozatím jasné, nicméně časem si nejeden uživatel bude chtít dopřát nějaký hardwarový upgrade či vyměnit nefunkční komponenty. Za stále těžší opravitelnost nových zařízení je nicméně Apple dlouhodobě kritizován a je nepravděpodobné, že se to v dohledné době změní.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).